„My studenti máme strach,“ naříkala na Orbána a Fica. Účastník roku 1989 jí to vysvětlil

20.11.2024 18:35 | Reportáž

Vyděšená studentka přišla na besedu o 17. listopadu, kterou pořádal v Plzni Český rozhlas. Bála se, že také bude muset demonstrovat. „Mnoho mých kolegů studentů se bojí, že se blížíme k situaci, kdy brzy budeme protestovat také, že se společnost radikalizuje,“ uvedla a zmínila Maďarsko či Slovensko. A to neměla dělat. Marcel Hájek, voják, lékař a studentský vůdce v listopadu 1989, se zastal Viktora Orbána a vysvětlil tazatelce, že dnes se nemá čeho bát.

„My studenti máme strach,“ naříkala na Orbána a Fica. Účastník roku 1989 jí to vysvětlil
Foto: Václav Fiala
Popisek: Beseda disidentů v Plzni

Bývalý vedoucí odboru kultury plzeňské radnice, Vladimír Líbal, se nejdříve vyznal přítomnému auditoriu, čítajícímu několik desítek osob: „Neznám nic lepšího, než je demokracie. Přes všechny chyby, co se udělaly, a že jich bylo, a ještě určitě bude, tak ideál listopadu stále funguje.“

Je nám tu hej

Bývalá studentská aktivistka Hana Fáberová uvedla následující: „Jsem moc spokojená, protože mohu žít a dělat, v čem věřím. Věřím v Boha, věnuji se romským dětem, to je úžasné, to bych za komunistů nemohla, takže já jsem spokojena.“

Bývalý novinář Jaroslav Anton konstatoval: „Když někdo lituje, že cinkal klíči na náměstí, tak mu říkám – co jsi čekal, nějaké spasení? Ty první dny, to byl nejsilnější zážitek, co jsme mohli prožít. Co potom následovalo, ta různá období, devadesátá léta, milénium. Zvolení Václava Havla prezidentem na Vánoce 1989, to je nejsilnější období, zážitek na celý život.“

Bývalý šéf stávkového výboru mediků, účastník mnoha zahraničních lékařských misí, Marcel Hájek, reagoval slovy: „Já jsem očekával jenom svobodu. Já jsem neočekával, že zbohatnu, budu na tom skvěle, jezdit v bouráku. Někdo třeba očekával toto. Třeba že za ministra Komárka bude kačka jak marka, to jsem fakt nečekal a byl jsem při zemi. Myslím, že lidé brblají až moc. Poznal jsem svět, žil jsem dlouhá léta v zahraničí. Také v zemích, jako je Irák nebo Afghánistán, kde ráno pošlete děti do školy a nevíte, jestli se vám vrátí odpoledne zpátky. Zažil jsem obrovskou bídu. My tu žijeme v zemi, která je skvělá pro život. Ty problémy, které jsou tady, jsou úplně všude. I v západních zemích, ke kterým vzhlížíme. V Británii, ve Švédsku mají stejné problémy, stejné potíže, jako máme my. Když bychom to nějak zpochybňovali, co se nesmí stát, tak to abychom si tedy vybrali jinou planetu. Lidé jsou všude poněkud stejní a museli bychom všechno znova vybudovat a obnovit. Já bych nikdy nepodepsal výzvu Děkujeme, odejděte.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Že by komunisti zakazovali věnovat se romským dětem?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 20.11.2024 19:18:33
Tak o tom jsem nikdy neslyšel. Možná chtěla říct, že za komunistů nebyly neziskovky, kterým stát dával peníze a nekontroloval jejich činnost.

|  25 |  0

Další články z rubriky

Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

12:25 Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

Napojení předního novináře Jindřicha Šídla na společnost STEM, přední agenturu dodávající výzkumy ve…