„Myslí si, že Ukrajina je Rusko,“ říká se o Trumpovi. Průzkum v USA také dobře nevyšel

12.04.2024 17:50

Bývalá poradkyně Donalda Trumpa Fiona Hillová tvrdí, že Trump vždy prohlašoval, že „Ukrajina je součástí Ruska“, a také obdivně mluvil o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Trumpovo potenciální vítězství v podzimních prezidentských volbách by tak pro Ukrajinu nevěstilo nic dobrého. Podle nejnovějšího výzkumu si navíc Američané ve stále větší míře myslí, že Rusko ve válce na Ukrajině vyhrává. Přibližně 23 % respondentů uvedlo, že Kreml je na vítězné straně, což je o 9 procentních bodů více než loni na podzim.

„Myslí si, že Ukrajina je Rusko,“ říká se o Trumpovi. Průzkum v USA také dobře nevyšel
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

„Trump dal velmi jasně najevo, že si myslí, že Ukrajina, a určitě Krym, musí být součástí Ruska,“ tvrdí Fiona Hillová, v letech 2017 až 2019 vrchní ředitelka pro evropské a ruské záležitosti v Radě pro národní bezpečnost USA. „Opravdu se nedokázal smířit s myšlenkou, že Ukrajina je nezávislý stát,“ říká Hillová v nové knize Davida Sangera Nové studené války.

Tento Trumpův názor na Ukrajinu tak podle Sangera znamená, že se v tomto tématu zcela shodne s Vladimirem Putinem. Ten před zahájením invaze prohlásil, že „Ukrajina je nezcizitelnou součástí naší vlastní historie, kultury a duchovního prostoru“. Minulý měsíc v projevu u příležitosti 10 let od anexe Krymu Putin uvedl, že části okupované Ukrajiny jsou součástí „nového Ruska“.

Kniha Nové studené války vychází v době, kdy válka na Ukrajině pokračuje již třetím rokem, ale kdy část republikánů ve Sněmovně reprezentantů USA zablokovala novou americkou vojenskou pomoc Kyjevu ve výši 60 miliard dolarů a kdy Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Ukrajině po svém zvolení už nepošle ani dolar.

Anketa

Kdo byl vaším favoritem ve druhém kole slovenských prezidentských voleb?

hlasovalo: 17759 lidí
Bývalý hlavní poradce pro Ukrajinu v Trumpově Radě pro národní bezpečnost Alexander Vindman na sociální síti uvedl, že bez nové americké pomoci se pozice Ukrajiny stala „dosti nejistou“.

Stejně jako Hillová byl i Vindman klíčovým svědkem v prvním Trumpově pokusu o impeachment v roce 2020 kvůli jeho údajným pokusům vydírat Ukrajinu odepřením vojenské podpory ve snaze získat nějaké kompromitující materiály na své rivaly včetně Joea Bidena. Vindman byl propuštěn poté, co republikáni ze Senátu loajální Trumpovi zajistili jeho osvobození u soudu. Hillová odešla z funkce z vlastních pohnutek.

Hillová, která nyní působí jako vědecká pracovnice ve Washingtonu a rektorka Durhamské univerzity ve Velké Británii, je stále dychtivě vyhledávána pro své názory na Trumpa, Rusko a Putina, zejména vzhledem k tomu, že je spoluautorkou oceňované biografické knihy Putin.

V únoru Hillová na konferenci ve Washingtonu řekla, že Trump „zbožňuje“ Putina pro jeho autokratické vedení a dlouhou dobu u moci. Hillová rovněž sdělila, že na mnichovské bezpečnostní konferenci hovořila s evropskými lídry a zjistila, že se nervózně připravují na možnou druhou Trumpovu vládu.

„Premiéři a prezidenti a ministři zahraničí a další... všichni vědí, jak je Trump rozmarný. A toho se skutečně obávají, protože nezáleží na tom, kdo se stane ministrem zahraničí nebo ministrem obrany, ale na samotném Trumpovi a na nepředvídatelnosti jeho osobnosti,“ zmínila Hillová. „Výsledkem rostoucích obav z Trumpa, jeho postoje k Rusku a dalších zvláštností je to, že evropští lídři začali ztrácet důvěru ve Spojené státy. A to je velmi znepokojivé slyšet,“ dodala Hillová podle informací deníku The Guardian.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění agentury Gallup je navíc americká veřejnost rozpolcená ve vnímání podpory Ukrajině. Zatímco více než třetina respondentů uvedla, že se domnívá, že Spojené státy nedělají dost pro to, aby pomohly Ukrajině ve válce proti Rusku, stejný podíl 36 % uvedl, že USA naopak dělají příliš mnoho pro pomoc Kyjevu.

Oproti poslednímu měření koncem roku 2023 jde o mírný nárůst podporovatelů pomoci Ukrajině, a to zejména u nezávislých respondentů. Trvale vyšší je podpora Ukrajiny u demokratických voličů, přibližně 60 % jich uvedlo, že podpora Ukrajině je nedostatečná. Totéž uvedlo 34 % nezávislých a jen 15 % republikánů.

Lidé se ale shodnou na tom, že Rusko ve válce proti Ukrajině vítězí. Přibližně 23 % respondentů míní, že Kreml je na vítězné straně, což je o 9 procentních bodů více než loni na podzim. Pouze 12 % dospělých nyní věří, že Ukrajina vyhrává, což je pokles o 8 procentních bodů. Většina respondentů nového průzkumu (65 %) uvedla, že válka je v patové situaci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

17:20 Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová, herečka Vica Kerekes i Táňa Pauhofová patří …