„Myslí si, že Ukrajina je Rusko,“ říká se o Trumpovi. Průzkum v USA také dobře nevyšel

12.04.2024 17:50 | Zprávy

Bývalá poradkyně Donalda Trumpa Fiona Hillová tvrdí, že Trump vždy prohlašoval, že „Ukrajina je součástí Ruska“, a také obdivně mluvil o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Trumpovo potenciální vítězství v podzimních prezidentských volbách by tak pro Ukrajinu nevěstilo nic dobrého. Podle nejnovějšího výzkumu si navíc Američané ve stále větší míře myslí, že Rusko ve válce na Ukrajině vyhrává. Přibližně 23 % respondentů uvedlo, že Kreml je na vítězné straně, což je o 9 procentních bodů více než loni na podzim.

„Myslí si, že Ukrajina je Rusko,“ říká se o Trumpovi. Průzkum v USA také dobře nevyšel
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

„Trump dal velmi jasně najevo, že si myslí, že Ukrajina, a určitě Krym, musí být součástí Ruska,“ tvrdí Fiona Hillová, v letech 2017 až 2019 vrchní ředitelka pro evropské a ruské záležitosti v Radě pro národní bezpečnost USA. „Opravdu se nedokázal smířit s myšlenkou, že Ukrajina je nezávislý stát,“ říká Hillová v nové knize Davida Sangera Nové studené války.

Tento Trumpův názor na Ukrajinu tak podle Sangera znamená, že se v tomto tématu zcela shodne s Vladimirem Putinem. Ten před zahájením invaze prohlásil, že „Ukrajina je nezcizitelnou součástí naší vlastní historie, kultury a duchovního prostoru“. Minulý měsíc v projevu u příležitosti 10 let od anexe Krymu Putin uvedl, že části okupované Ukrajiny jsou součástí „nového Ruska“.

Kniha Nové studené války vychází v době, kdy válka na Ukrajině pokračuje již třetím rokem, ale kdy část republikánů ve Sněmovně reprezentantů USA zablokovala novou americkou vojenskou pomoc Kyjevu ve výši 60 miliard dolarů a kdy Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Ukrajině po svém zvolení už nepošle ani dolar.

Bývalý hlavní poradce pro Ukrajinu v Trumpově Radě pro národní bezpečnost Alexander Vindman na sociální síti uvedl, že bez nové americké pomoci se pozice Ukrajiny stala „dosti nejistou“.

Stejně jako Hillová byl i Vindman klíčovým svědkem v prvním Trumpově pokusu o impeachment v roce 2020 kvůli jeho údajným pokusům vydírat Ukrajinu odepřením vojenské podpory ve snaze získat nějaké kompromitující materiály na své rivaly včetně Joea Bidena. Vindman byl propuštěn poté, co republikáni ze Senátu loajální Trumpovi zajistili jeho osvobození u soudu. Hillová odešla z funkce z vlastních pohnutek.

Hillová, která nyní působí jako vědecká pracovnice ve Washingtonu a rektorka Durhamské univerzity ve Velké Británii, je stále dychtivě vyhledávána pro své názory na Trumpa, Rusko a Putina, zejména vzhledem k tomu, že je spoluautorkou oceňované biografické knihy Putin.

V únoru Hillová na konferenci ve Washingtonu řekla, že Trump „zbožňuje“ Putina pro jeho autokratické vedení a dlouhou dobu u moci. Hillová rovněž sdělila, že na mnichovské bezpečnostní konferenci hovořila s evropskými lídry a zjistila, že se nervózně připravují na možnou druhou Trumpovu vládu.

„Premiéři a prezidenti a ministři zahraničí a další... všichni vědí, jak je Trump rozmarný. A toho se skutečně obávají, protože nezáleží na tom, kdo se stane ministrem zahraničí nebo ministrem obrany, ale na samotném Trumpovi a na nepředvídatelnosti jeho osobnosti,“ zmínila Hillová. „Výsledkem rostoucích obav z Trumpa, jeho postoje k Rusku a dalších zvláštností je to, že evropští lídři začali ztrácet důvěru ve Spojené státy. A to je velmi znepokojivé slyšet,“ dodala Hillová podle informací deníku The Guardian.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…