„Nebudeme hrát s Putinem poker“. Němečtí Zelení tvrdě požadují zavřít Rusům plynovod

22.10.2021 8:43

V Německu už započala jednání o novém kabinetu a Zelení předestřeli svým potenciálním koaličním partnerům v rodící se vládě výbušný požadavek na přehodnocení projektu Nord Stream 2 a čerstvě dokončený plynovod alespoň prozatím neuvádět do provozu. Jedním z důvodů je možné vydírání ze strany Ruska, informuje Mladá fronta Dnes.

„Nebudeme hrát s Putinem poker“. Němečtí Zelení tvrdě požadují zavřít Rusům plynovod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Otázka o budoucnosti a využití plynovodu se řadí mezi klíčové sporné body, na nichž se musí shodnout sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální demokraté (FDP) jednající o nové vládě. Výhrady vůči Nord Stream 2 dlouhodobě projevuje FDP, ač ne tak výrazně.

Naopak sociální demokraté se v předchozí koaliční vládě s konzervativní unií CDU/CSU na výstavbě a dokončení 1200 kilometrů dlouhého potrubí na dně Baltského moře přímo podíleli a jeho spuštění podporují.

Zelení plynovod dodávající do Německa ruský plyn považují za nepřijatelný. Je podle nich „vážnou ranou pro ochranu klimatu“ a představuje prý „podporu Putina a jeho zkorumpovaných struktur“.

Po volbách ale Zelení ještě přitvrdili. „Tento plynovod, obzvlášť za současné cenové situace na trhu s energiemi, nepřispívá k energetické bezpečnosti Německa ani Evropy. Nord Stream 2 je od začátku namířen nejen proti Ukrajině, ale také proti společné evropské politice dodávek energií. Proto je podle mě špatné, abychom se touto cestou dostali do dalšího závislého postavení, které může vést k další krizové situaci, v jaké se nacházíme teď,“ prohlásila spolupředsedkyně Zelených a kandidátka strany na kancléřku Annalena Baerbocková.

Německo podle ní ohledně cen energií „nemá hrát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poker“. Aby Rusko nemohlo využít plynovod k „vydírání“ a k umělému navyšování cen energií, dodavatelem plynu nesmí být podle ní stejná firma jako provozovatel plynovodu. Tím je nyní konsorcium Nord Stream 2 AG, který vlastní ruský státní koncern Gazprom.

Požadavek nezávislosti dodavatele a provozovatele ve společném prohlášení podporují také SPD a FDP. Potenciální koaliční strany se nyní musejí shodnout, jak k otázce dodávek ruského plynu budou přistupovat – zda vnímat záležitost jako hrozbu geopolitického konfliktu, nebo jako čistě byrokratické rozhodnutí. Zelení a do určité míry také FDP zastupují první možnost, sociální demokraté se přiklánějí k té druhé. Případem se již zabývá spolkový regulační úřad pro infrastrukturu v Bonnu, spadající pod ministerstvo hospodářství a energetiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…