„Nechte už tátu být!“ „Kavárna“ drtí Kocába, odmítl Pavla za prezidenta. Dcera Natálie povstala

22.01.2023 13:23 | Seriál

Hudebník Michael Kocáb čelí vlně ostré kritiky poté, co se v rozhovoru pro Český rozhlas vyslovil proti prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi. „Prezident s komunistickou minulostí je plivnutí do tváře obětem,“ uvedl. Kocába se pak na sociální síti pro četnost slovních útoků na jeho osobu zastala i jeho dcera Natálie a odsoudila chování pražské kavárny.

„Nechte už tátu být!“ „Kavárna“ drtí Kocába, odmítl Pavla za prezidenta. Dcera Natálie povstala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb

Podle Kocába to, že se oba kandidáti na prezidenta ve druhém kole nějakým způsobem distancují od své minulosti a oba se omluvili za své členství v KSČ, nestačí. „Jestliže je to skutečná kontemplace a vnitřní usebrání a pochopení toho, že jsem zhřešil, musím z toho vyvodit i určitou konsekvenci, která mi říká: nebudu se tlačit na první místo ve státě, protože rozdělím společnost. Rozdělím ji tak, jak ji ani Miloš Zeman, ani Václav Klaus nerozdělili. Protože tady jsou lidi, kteří trpěli, byli zabíjeni, byli v kriminálech, byli popravováni,“ zlobil se Kocáb.

„A to je plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu, když někdo, kdo byl členem té organizace, se dnes chce stát prezidentem a nám je to jedno. Kdyby byla omluva opravdová, museli by se vzdát svých kandidatur. Protože by věděli, že tím úplně poškodí morální profil národa,“ zdůraznil Kocáb.

„Chci dodat, že těm všem lidem, kteří se aktivně nebo pasivně účastnili toho budování socialistické společnosti, má být dána šance na nový život, to je bezesporu. Ať mají jakékoli kariéry, ale je tu jedna výjimka, a ta je prezident republiky. Protože ta dává celému světu najevo, jaká je zhruba morálka toho národa.

A jestliže se svět dozví, že je nám šmadla fuk, že na nejvyšším postu je komunista…no, tak je to určitý vzkaz,“ upozornil Kocáb.

V táboře příznivců generála Petra Pavla vyvolala slova Kocába obrovskou bouří. Až se kritiku rozhodla odrážet i jeho dcera. „Odebírám lidi, kterých jsem si vážila. Nechte tátu být už. Nechte to. Udělal dost,“ napsala rozčíleně na svém facebookovém profilu a pak zvědavcům vysvětlila, že její táta „v kavárenské společnosti sbírá hejty, že by se jeden posral, protože odmítá volit komouše“. K tomu dodala, že sama odmítá „komouše“ volit také.

Její reakci sdílel europoslanec Jan Zahradil (ODS) a kauzu glosoval slovy. „Aneb jak se Michael Kocáb znelíbil vlastní bublině, protože ‚je proti nám, kdo není s námi‘. Živě si to představuji: ‚Pražský výběr už si nikdy nepustím, ty ruský švábe‘!“‘ zmínil rockovou kapelu, kterou Kocáb zakládal. A dodal: „Možná mě klame paměť, ale takový bizár to v roce 2013 ani 2018 ještě nebyl.“

Kocábův rozhovor pro Český rozhlas Plus, kde vystoupil spolu s Michalem Horáčkem, naopak někteří uživatelé na facebooku ocenili. „Michala Kocába a Michala Horáčka jistě nebude nikdo označovat ani v Praze za proruSSké šváby. Je velká odvaha i od samotného Kocába (a to jistě není ořezávátko), že odmítl podporu komunistickému rozvědčíkovi Petru Pavlovi. – Zde musím uznat, že Kocáb na rozdíl od hromady lidí v jeho okolí neuhnul,“ napsal například Michal Rusek, který sdílel videozáznam z rozhovoru.

Rovněž také Kocáb hovořil například o tom, že velkou roli v tom, že voliči tolerují komunistickou minulost prezidentských kandidátů, hraje skutečnost, že velká část lidí byla v KSČ. „Kdo si tedy teď bude mnout ruce, když jeden z nich vyhraje? Komunistická strana bude tleskat a bouchat špunty, a ti lidé, kteří je volili. Kdybychom si v roce 1989 řekli, že nějaký komunista, který v té době byl ve straně společně s Gustávem Husákem, se stane naším prezidentem, tak bychom to považovali za šílenství,“ konstatoval Michael Kocáb.

Michal Horáček, který byl v rozhovoru spolu s Kocábem, připustil, že řada obětí komunistického režimu může cítit jako vlastní zneuctění, že se prezidentem stane člověk, který byl spojený s komunistickým režimem. „Nepochybně se tak cítit budou a nikdo se tomu nemůže divit. Režim zničil životy obrovské spousty lidí. A nejen jejich vlastní životy, ale třeba i dědictví celých rodů. Nicméně jsem praktikující katolík a snad mám blízko k tomu, že když někdo pojmenuje svoje selhání, požádá o odpuštění, tak je prostě křesťanské mu ho udělit. Protože kdybychom toto nedělali vůbec v širším životě, nejen ve vztahu ke komunistické minulosti, bylo by strašně těžké žít,“ řekl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vůbec nejde o členství v KSČ., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLadislaw , 22.01.2023 16:35:58
To už dávno nikomu nevadí. Pan Babiš byl členem a musel strpět pohovory s příslušníky STB, jinak by nemohl pracovat v zahraničním obchodu a jezdit do kapitalistické ciziny. Nebe a dudy od gen. Petra Pavla. To byl přímo příslušník vojenské rozvědky a dokonce i u ní ten nejkovanější z kovaných - předseda jejich organizace KSČ. Jestli byl kovaný z přesvědčení nebo na oko, ví jen on sám, stejně tak jenom sám ví zda byl po převratu kovaný z přesvědčení nebo na oko generál NATO.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…