„Nechtěla jsem hodnotit spatra.“ Merkelová poprvé promluvila k válce

02.06.2022 17:47

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová poprvé veřejně promluvila o válce na Ukrajině. Dříve prý nevystoupila proto, že „jako bývalá kancléřka nechtěla nic hodnotit jen tak spatra“. Merkelová odsoudila ruskou agresi, jde podle ní o nejzávažnější porušení mezinárodního práva v Evropě od druhé světové války.

„Nechtěla jsem hodnotit spatra.“ Merkelová poprvé promluvila k válce
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová

„Jako bývalá kancléřka jsem nechtěla nic hodnotit jen tak spatra,“ řekla Merkelová ve středu večer v Berlíně, jak informuje server iDNES.cz. Ruské akce na Ukrajině Merkelová označila za „barbarskou a agresivní válku“ a za nejzávažnější porušení mezinárodního práva v Evropě od druhé světové války.

„Nikdo zatím nedokáže odhadnout, jak dalekosáhlé důsledky bude válka mít. Budou však značné. Zejména pro Ukrajince. Je třeba projevit solidaritu s napadenou Ukrajinou, na kterou zaútočilo Rusko. Plně podporuji její právo na sebeobranu,“ dodala Merkelová s tím, že podporuje všechny kroky Německa, EU i zemí G7.

Podle Merkelové je právě v současné situaci klíčová jednota Evropské unie. „Malým, ale velkým paprskem naděje v tomto nekonečném smutku je obrovská podpora Ukrajincům z mnoha sousedních zemí, například z Polska a Moldavska,“ uzavřela Merkelová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…