,,Neserte se do funkcí." Wollnerovci v ČT bavili diváky SPD. Ale mají problém: Naštvaná Samková pohrozila...

27.03.2019 10:14

V diskusích pod články na internetu se objevuje množství vulgárních komentářů. Šéf reportérů ČT Marek Wollner si prý často klade otázku, kdo a proč je vlastně píše. A v pondělním vydání investigativního pořadu to odhalila dílčí odpověď, prý ukazuje směrem k hnutí SPD, jehož funkcionáři prý své členy takto úkolují. Takto Wollner představil reportáž, která spíše než o internetových diskusích byla o personálních sporech v SPD.

,,Neserte se do funkcí." Wollnerovci v ČT bavili diváky SPD. Ale mají problém: Naštvaná Samková pohrozila...
Foto: Repro ČT
Popisek: Marek Wollner v úvodu reportáže o Miloši zemanovi

Reportáž začíná pohledem na Tomia Okamuru zpívajícího českou hymnu. Pak se diváci ČT seznamují s Petrou Dvořákovou, redaktorkou Patočkova Deníku Referendum, která se snažila inkognito proniknout do „vlastenecké scény“ (slovy Wollnerových reportérů) a nasbírat tam, co nejvíc kompromitujících informací.

Její projekt, o kterém ParlamentníListy.cz přinesly exkluzivní svědectví, byl po několika měsících oprášen a redaktorka vystupovala v reportáži jako zasvěcená expertka na vnitřní dění v SPD. Na lavičce v parku do kamery vysvětlovala, že spory v SPD nejsou ideologické, a že tito lidé stále „sdílejí stejný světonázor“.

Anketa

Pokud bude Babiš obžalován v kauze Čapí hnízdo, měl by odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 14962 lidí

„Jedná se jenom o to, že Lubomír Volný tvrdě postupoval proti lidem, kterými se cítil ohrožen,“ shrnula spory v SPD.

Následuje video, které má dokazovat, jak Lubomír Volný v minulosti vyzdvihoval Tomia Okamuru. Na záběrech pořízených mobilním telefonem na plese moravskoslezské SPD je pak někdejší údajný obdiv Lubomíra Volného k Tomiu Okamurovi dokazován slovy: „Chtěl bych velice krátce poděkovat předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD panu Tomio Okamurovi.“

Tyto časy jsou podle Reportérů ČT pryč. Následuje stručný přehled kauzy rozpuštění moravskoslezské krajské organizace strany a následného odchodu poslance Lubomíra Volného, který byl jejím předsedou, z SPD.

Politická kariéra Lubomíra Volného je Reportéry ČT shrnuta jednou lapidární větou: „Proslavil se pronájmem svých bytů v ostravském ghettu a jako zlý muž SPD řadou kontroverzních výroků.“ To je následně doloženo vystřiženou větou: „Já jsem prostě řekl, že pan Havel je jedním z největších vlastizrádců.“ A následně stejně vystřiženým videem ze slavné parlamentní rozpravy „Pojďte ven“, kterou absolvoval se sociálním demokratem Janem Birkem.

Pak se o něm dozvídáme, že „vyzval na souboj“ předsedu SPD Tomia Okamuru a chtěl na kandidátku do Evropského parlamentu, na kterou se ale nedostal. „Já si myslím, že u pana Volného jsou to osobní ambice,“ říká k tomu Radim Fiala, místopředseda SPD a šéf jeho poslanecké frakce.

Politolog z olomoucké univerzity Jakub Lysek pak přidává, že Volný si v Moravskoslezském kraji vytvořil silnou základnu, kterou využíval, a cítil se neohrožený. „Možná mu to stouplo do hlavy a neodhadl své politické ambice,“ myslí si politolog.

Pak Reportéři ČT našli bývalou členku SPD Janu Štablovou, která vykládala, že do hnutí vstupovala, protože věřila Tomio Okamurovi. „Ona se z toho postupem času stala spíše Sekta Přímé Diktatury, jak někteří píší,“ odrecitovala do kamery.

Před rokem Reportéři ČT vysílali reportáž o tom, jak SPD opouštějí desítky řadových členů. Nyní získali nahrávku, která má ukazovat, jak to uvnitř moravskoslezské SPD chodilo.

Na nahrávce pořízené krátce po volbách v listopadu 2017 Lubomír Volný kolegům přikazuje, že se nemají podílet na žádných akcích mimo SPD a přidává poučku: „V okamžiku, kdy jednáte s krysama, tak mezi těma krysama je vždycky větší krysa, než jste vy.“