„Nestačí být nejlepší v regionu. Musíme se měřit s nejlepšími na světě,“ říká emeritní rektor zlínské univerzity

13.03.2025 8:02 | Rozhovor

Stál u zrodu dosud nejmladší univerzity v České republice a výrazně ovlivnil její směřování. Emeritní rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, profesor Petr Sáha, však s odstupem let přiznává, že i přes výrazné zlepšení infrastruktury zůstávají některé problémy vysokého školství nezměněné – především chronické potíže s byrokracií a financováním. „Nestačí být nejlepší v regionu, musíme se měřit s těmi nejlepšími na světě,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, kde bilancuje nejen vývoj zlínské univerzity, ale také hovoří o výzvách, které ji čekají.

„Nestačí být nejlepší v regionu. Musíme se měřit s nejlepšími na světě,“ říká emeritní rektor zlínské univerzity
Foto: archiv Petra Sáhy
Popisek: Profesor Petr Sáha, emeritní rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Jak se dnes vede emeritnímu rektorovi, který stál u zrodu nejmladší univerzity v České republice? Chybí vám aktivní působení v akademickém světě, nebo jste rád, že už nejste v první linii a můžete se věnovat výzkumu?

Aktivní působení v českém administrativním univerzitním prostředí mi nechybí. Infrastruktura většiny univerzit se zlepšila, ale dlouhodobé problémy s financováním a byrokracií zůstaly. Noví rektoři se stále potýkají se stejnými problémy jako jejich předchůdci, je to začarovaný kruh, ze kterého se nedá vystoupit. Ztrácet čas v takovém prostředí mne neláká. Naopak mne stále fascinují některé zahraniční univerzity, které se dokáží probojovat do excelentní úrovně. S těmito univerzitami naopak stále rád spolupracuji.

Jaké to vlastně bylo prosadit vznik nové univerzity právě ve Zlíně? S jakými největšími překážkami jste se tehdy museli vypořádat? Byli lidé z jiných vysokých škol tomuto projektu nakloněni, nebo jste spíš bojovali proti odporu?   

Popravdě řečeno, vůbec jsem netušil, že vznik univerzity bude tak komplikovaný. Proces vzniku trval 7 let intenzivní práce s nejistým výsledkem do poslední chvíle. Od počáteční nedůvěry ke vzniku univerzity až po neskutečné nadšení zaměstnanců a studentů nové univerzity, ale také mnoha lidí z našeho regionu, kteří si myšlenku univerzity vzali za svou. Musím také ocenit tehdejší spolupracovníky VUT, kteří samozřejmě nebyli nadšení z vyčlenění zlínské části od VUT, ale respektovali naše přání vydat se po vlastní cestě. Za tento postoj si brněnských kolegů velice vážím.

Co vás osobně během těch let na pozici rektora nejvíce překvapilo – ať už pozitivně, nebo negativně?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…