„Neví, nemá názor...“ vysmíval se Zeman na Nově. Komu?

15.04.2019 9:02

V nedělních Střepinách na TV Nova se objevil rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident v něm hovořil jednak na téma kauzy Petra Rafaje, předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Prý by ho odvolal až po pravomocném rozsudku. Vyjadřoval se i k brexitu, ke zvolení Zuzany Čaputové i k svému zdravotnímu stavu. A co by uvítal u svého nástupce? Ideologickou vyhraněnost. Neměl by v debatách říkat „nevím“ nebo že si to musí ještě promyslet.

„Neví, nemá názor...“ vysmíval se Zeman na Nově. Komu?
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Nova.

První otázka na hlavu státu zněla, zda by měl Petr Rafaj odstoupit z čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, pokud bude obviněn. „U pana Rafaje bych ho určitě odvolal v případě pravomocného rozsudku. Pokud jde o obvinění, položme si otázku, kolik obviněných bylo zproštěno tohoto obvinění. Kdyby naše soudy pracovaly bezchybně, ale co když se stane, že někdo bude obviněn, ale pak se ukázalo, že toto obvinění bude nepravdivé. Proto bych si raději počkal na soudní verdikt,“ pravil prezident. A pokud by o odvolání požádal Andrej Babiš? Pak by Zeman sice trval na tom, že je třeba verdikt soudu, ale dalo by se prý diskutovat, zda se má jednat o pravomocný verdikt nebo o první verdikt soudu. „Ale znovu konstatuji, a je to vidět i v případě pana premiéra, který má také na krku trestní stíhání, sám tvrdí, že je neodůvodněné, já mu věřím, ale to znamená, že stejně tak je třeba přistupovat i k panu Rafajovi, nehledě na to, že ho zatím nikdo neobvinil,“ dodal prezident.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Zeman v přítomnosti Čaputové kouřil?

21%
79%
hlasovalo: 6798 lidí

Dále se řešily slovenské volby. Zvolení Zuzany Čaputové na Slovensku Miloše Zemana nepřekvapilo. „Ona je to tendence řady zemí vybírat si do čela státu spíše nepolitického člověka. Vezměte si jako srovnávací příklad i Ukrajinu. A když bych se ptal, proč tomu tak je, tak bych řekl, že je to znechucení občanů z politiky a z některých konkrétních politiků.“ A kdyby ho měla na Hradě vystřídat prezidentka? „Víte, že mě to vůbec nezajímá? Já totiž neposuzuji lidi podle toho, jaké mají pohlaví, ale to, co umějí. A ty gender studies, aby ženy byly ve vedoucích funkcích, panebože proč ne, ale nejdřív musí něco umět,“ vyjádřil se prezident. Možnou kandidátku zatím prý nevidí, i když slovo „zatím“ zdůraznil.

Přál by si, aby v dalším druhém kole prezidentských voleb byli jasně ideově vyhranění kandidáti. „Samozřejmě hrozí vždy nebezpečí, že místo této hodnotové vyhraněnosti se tam objeví kandidáti, kteří na některé otázky budou odpovídat ‚nevím‘, což není úplně dobře, a jinde budou mlžit nebo říkat ‚já si to budu muset ještě promyslet‘. A to je na prezidenta velice málo,“ kopl si Zeman zřejmě do svého bývalého soka, senátora Jiřího Drahoše. Ten býval označován Zemanovými příznivci jako „pan Nevím“.

Fotogalerie: - Zemanova čínská rapsodie

Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Ruské feder...
Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident ...
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny

Miloš Zeman hovořil i o brexitu. Prý je smutný z toho, jaký chaos v britském parlamentu panuje. Za chaos podle něj vždy může nerozhodný premiér, takže Mayová dle něj nevychází ze srovnání s Churchillem, Thatcherovou, ale třeba i s Cameronem, příliš dobře. Proti referendu o českém setrvání v EU by nic neměl, ale říká, že v takovém případě by rozhodně hlasoval pro setrvání a přesvědčoval by o tom i další. A také vyjádřil pochybnost, že by něco takového mohlo projít Parlamentem.

A nakonec došlo i na jeho kritiky často zpochybňovaný zdravotní stav. „Jako každý člověk, kterému je 75 let, mám zdravotní neduhy úměrné tomuto věku. Především mě bolí nohy. A špatně chodím. No ale politika se nedělá nohama, ale hlavou. A hlava jakžtakž funguje. A v poslední době se mi přihodilo, že i když jsem měl ideální tlak, 120 na 80, no tak občas se mi stane, že mi ten tlak poněkud klesne. Trochu se přitom potácíte, protože se vám točí hlava. To ale není nic vážného,“ zakončil prezident rozhovor.

Celý pořad ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…