Ještě když byl německým kancléřem Olaf Scholz, sliboval, že urychlí deportace neúspěšných žadatelů o azyl a zločinců, kteří do Německa pronikli a jako uprchlíci se ocitli před soudem a ve věznicích pro různé zločiny. Vraždu nevyjímaje.
Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?Anketa
„Celkem šest lidí dostalo 100 eur na pomoc při návratu, protože by jinak ve své domovské zemi byli v nouzi. Dalších devět lidí žádnou pomoc při návratu nedostalo, protože měli vlastní zdroje, a proto ji nepotřebovali,“ oznámila mluvčí bavorského zemského úřadu pro repatriaci.
Jenže v jiných spolkových zemích dostali uprchlíci-zločinci na cestu i jeden tisíc eur, což je v přepočtu asi 80 tisíc afghánů.
„Podle mluvčího durynského ministerstva vnitra bylo v zásadě rozhodnuto, že čtyři zločinci z Durynska obdrží kapesné ve výši 1000 eur. To by jim mělo umožnit uspokojit po určitou dobu své nejzákladnější potřeby v zemi původu. Jinak hrozí, že deportace bude právně nepřípustná. Peníze však budou poskytnuty pouze lidem v nouzi bez vlastních zdrojů. Pokud má někdo méně než 1000 eur, bude částka zvýšena,“ napsal deník Bild.
V Porýní-Falci se také hovořilo o 1000 eur.
Za 80 tisíc afghánů si dva lidé pořídí ve středně drahé restauraci asi 120 obědů. Každý o třech chodech. Otázkou zůstává, kolik takových restaurací vlastně v Afghánistánu lze najít.
Spolkový ministr vnitra Alexander Dobrindt oznámil, že deportační lety s kapesným budou pokračovat, neboť jsou součástí koaliční smlouvy a vláda CDU/CSDU a sociálních demokratů tento svůj slib plní.
Podle informací deníku Bild bylo na palubě zatím posledního deportačního letadla dvanáct vrahů (a dalších odsouzených za vraždu) a 17 sexuálních delikventů (například znásilňovačů). Vedle toho bylo na palubě více než 40 závažných a násilných pachatelů. Do své vlasti byli vráceni i drogoví dealeři s dlouhodobými tresty odnětí svobody.
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
„Nikdo si to nezaslouží, ani zločinci“, vysvětlila generální tajemnice Amnesty International v Německu Julia Duchrow. „Lidská práva platí buď pro všechny, nebo pro nikoho,“ dodala.
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Volker Türk ostře kritizoval jakékoli deportace Afghánců do jejich vlasti.
Organizace pro pomoc uprchlíkům Pro Asyl to označila za „do očí bijící porušení mezinárodního práva“. „Evropská úmluva o lidských právech zakazuje deportace, pokud existuje riziko mučení nebo nelidského zacházení, vysvětlila Wiebke Judith, mluvčí Pro Asyl pro právní politiku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.