Krokem, který ostrou kritiku od některých opozičních senátorů a poslanců vyvolal, bylo čtvrteční rozhodnutí Havlíčkova ministerstva odeslat podklady k dostavbě Dukovan čtyřem uchazečům včetně ruského Rosatomu.
Podepsaní připomínají, že před účastí Ruska varují bezpečnostní služby i další složky. „Odmítá to rovněž i parlamentní opozice, bez jejíhož souhlasu nemá smysl projekt na dvacet let dopředu spouštět,“ píší Babišovi v žádosti o okamžité odvolání ministra, který dle jejich mínění „ohrožuje bezpečnost naší země“.
Dle jejich výkladu se tendr krokem odeslání podkladů k dostavbě jaderné elektrárny spouští. „Všechny instance hodlá ministr Havlíček nyní obejít a zahájit tendr sám za sebe. Pokyn od jeho ministerstva, aby ČEZ oslovil čtyři uchazeče a předal jim zadávací dokumentaci, není nic jiného, než faktické zahájení tendru, jakkoliv o tom ministerstvo mlží,“ stojí v dopise.
Podle autorů dopisu by se měl Havlíček raději soustředit na pomoc živnostníkům a podnikatelům, kteří bojují o přežití.
„Ministr Havlíček se v této krizové situaci však stará o to, jak zajistit účast Rosatomu v projektu dostavby Dukovan. Tím jasně dokazuje, že zájmy naší země pro něj nejsou na prvním místě. Ministr Havlíček ohrožuje bezpečnost České republiky a měl by být okamžitě odvolán,“ uzavírají pak své psaní pro premiéra Andreje Babiše.
Z osmice poslanců dopis podepsali kupříkladu Helena Langšádlová (TOP 09), Pavel Žáček (ODS), František Kopřiva (Piráti), Petr Gazdík (STAN) a Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak