„Orbánizace.“ Zděšení nad tím, co se děje ve slovenských médiích. Přišly změny

26.05.2024 17:21 | Monitoring

„Totalitní cenzura médií na Slovensku v Orbánově stylu právě začala.“ I taková slova schytala chystaná novelizace zákona o médiích na Slovensku, kterou vláda Roberta Fica slibovala a teď plní. Jako důvod uvedla, že média jsou jednostranná a sympatiemi se přiklánějí k jedné části politiky. V soukromé televizi Markíza končí pořad „Na tělo“. Odvysílají se dva poslední díly a pak se nad ním zavře voda. Moderátor pořadu se vzpouzí. A na české online platformě X to vře.

„Orbánizace.“ Zděšení nad tím, co se děje ve slovenských médiích. Přišly změny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Košicích se konala demonstrace Slovensko na 1. místě!

Tři dny po převzetí Novinářské ceny za pořad Na tělo, vysílaný v soukromé televizi Markíza, moderátor Michal Kovačič v přímém přenosu zkritizoval vlastní televizi. Vedení Markízy totiž oznámilo, že relaci po eurovolbách stahuje z vysílání. Moderátor Michal Kovačič si servítky nebral.

„Boj o podobu televizního zpravodajství televize Markíza probíhá už celé měsíce,“ řekl v závěru pořadu Na tělo jeho moderátor Michal Kovačič. A pokračoval: „Čelíme tlaku nejen od politiků, ale i od vlastního vedení. Pokusy o zavedení cenzury v diskusích začaly hned začátkem roku a dennodenním tlakům krátce poté čelily i Televizní noviny. Díky tomu, že se naše redakce nelekla, semkla se a společně se jim postavila, dodnes má jinou podobu, než do jaké ji vedení televize tlačí. Pořad Na tělo se za šest let stal nejcitovanější a nejsledovanější diskusí na Slovensku, a nic na tom nezměnil ani několikatýdenní bojkot koaličními politiky. Naopak, pořad vítězil v diváckém zájmu i bez těchto politiků – proto by bylo logické, aby vedení televize relaci podpořilo, ale ono se rozhodlo škrtat jeho epizody. Paradoxně v tentýž týden, kdy pořad získal novinářskou cenu. Slovensko právě zažívá boj o orbánizaci našich televizí, na veřejnosti se debatuje o budoucnosti RTVS, ale tento boj se ve skutečnosti odehrává všude. Když to nezastavíme, bude to mít zničující následky pro slovenskou demokracii,“ dodal Kovačič.

Vyjádření Kovačiče sdílel český novinář Seznamu Zprávy Filip Harzer se slovy: „Na Slovensku se hýbe mediální mapa. Televize Markíza oznámila, že před letní pauzou odvysílá už jen dva díly nedělní diskuse Na tělo, kterou moderuje Michal Kovačič. Televize zvažuje změnu formátu. Politici koalice relaci plně bojkotují od dubna a útok na Fica na tom nic nezměnil,“ napsal na síti X.

Novinář Michal Sirový z Hospodářských novin poukázal na to, že vládní reformy se dotýkají i soukromých médií, ne pouze veřejnoprávních. „Jasně, je to soukromá společnost, může si v rámci zákonů dělat co chce, ale…“ sdílel na X.

Ján Simkanič, novinář Deníku N, prohlášení Michala Kovačiče komentoval krátce a výmluvně: „Na Slovensku od desíti k pěti.“

Twitterový glosátor Poslední skaut poukázal na televizi TA3, kde byl z pořadu V politike vyměněn moderátor. „Richard Dírer je pryč, úvod ,V politice‘ neslaný nemastný, televize TA3 je už normalizovaná,“ zabušil Poslední skaut na poplašný zvonec na síti X.

Na což reagoval novinář Seznamu Zprávy Jindřich Šídlo s poukazem na to, že v Markíze se hraje s kartami vyšší hodnoty. „TA3 je ale vcelku nepodstatná proti tomu, o co se hraje s Markízou,“ rozhýbal diskusi Šídlo.

Odchod Richarda Dírera nenechal chladným ani aktivistu Tomasze Peszynského: „Tohle je děsivé. Možná někteří z vás viděli videa tady s tímto pánem, který se nikdy nemazal se Ficovskou klikou nebo třeba s Putinem a spol. Byl odejit.  Totalitní cenzura médií na Slovensku v Orbánově stylu právě začala,“ vyjádřil svůj názor na svém facebooku Peszynski.

Slovo si na sociální síti vzal i šéf slovenské partaje Progresívne Slovensko Michal Šimečka. „Pokud se tomu nepostavíme, skončí to u nás zabetonované jako v Orbánově Maďarsku. Podporujte prosím svobodná média, my za ně budeme bojovat v parlamentu i všude jinde. A přijďte za dva týdny volit – potřebujeme jasný signál, že vyhraje proevropské Slovensko, ne ti, kteří nás táhnou do Budapešti či do Moskvy,“ agituje k volbám do Evropského parlamentu Šimečka na platformě X.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

xxxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselubkral , 26.05.2024 17:52:02
Zřejmě je to na Slovensku prolezlé tak jako u nás neziskovejma organizecema. Zřejmě tam budou prosazovat americký zákon FARA co v USA platí od roku 1938, ale jinde než v USA nesmí platit jako třeba v Gruzii, Rusku atd. Jinak platí i v Izraeli... To bude zase pištění ... Hlavně těch demokratických sil co nevědí co je demokracie a ještě k tomu podporují fašisty na Ukrajině...

|  9 |  0

Další články z rubriky

41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

13:27 41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

Téměř polovina Čechů je názoru, že informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je p…