„Otázka: Máte něco proti uprchlíkům? Odpověď: Ano, kulomety a granáty.“ Pokuta pro starší paní z Berlína činí 1350 euro

05.06.2017 7:21

Žertování by ve svobodné demokratické společnosti nemělo být omezováno žádnými mantinely. O tom, že tento předpoklad platí v dnešním Německu spíš jen teoreticky, se minulý týden přesvědčila starší žena z Berlína.

„Otázka: Máte něco proti uprchlíkům? Odpověď: Ano, kulomety a granáty.“ Pokuta pro starší paní z Berlína činí 1350 euro
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ilegální tábor zvaný "džungle" opouštějí jeho obyvatelé

„Otázka: Máte něco proti uprchlíkům? Odpověď: Ano, kulomety a granáty,“ sdílela společně s obrázkem loni na konci srpna vtip dvaašedesátiletá žena z berlínské čtvrti Lichtenberg na Facebooku. Tehdy ještě netušila, na jaké problémy si zadělala. Minulý týden byla obvodním soudem v berlínské čtvrti Tiergarten odsouzena za šíření tohoto vtipu k pokutě ve výši 1350 euro. „Ráda shromažďuji zábavné věci,“ pronesla před obvodním soudem na svoji obhajobu.

Co loni v srpnu považovala nezaměstnaná prodavačka za nevinný žert, soud označil za „podněcování k nenávisti a ponižování lidské důstojnosti“. Jak uvádí server Berliner Morgenpost, uprchlický žert měl loni na Facebooku úspěch a krátce po publikování na účtě obžalovaného jej četlo a sdílelo více než pět set uživatelů sociálních sítí. Mezi lidmi se smyslem pro humor jej ale četli také ti, kteří podali na ženu trestní oznámení.

Anketa

Jak dopadne ČSSD ve volbách do sněmovny?

6%
9%
64%
21%
hlasovalo: 6842 lidí

Právě na podnět „bystrých a všímavých“ aktivistů následně státní zástupce zahájil proti nebohé ženě monstrproces. V rámci vyšetřování byl zabaven při domovní prohlídce ženě počítač. Pro dvaašedesátiletou žertéřku však měla celá záležitost i další důsledek. Vedle německé spravedlnosti se na ni zaměřili také extremisté z levicového uskupení Antifa, kteří ji v rámci „šíření demokracie“ chladnokrevně vyhrožovali smrtí.

Zatímco loni přišel zmíněný vtip obžalované ženě legrační, přes soudem zpytovala svědomí. „Celou tu záležitost beru na sebe. Byla to moje hloupá chyba, ale nic jiného. Rozhodně jsem nechtěla šířit nenávist. Rasismus a šíření nenávisti se mě absolutně netýká,“ uvedla žena před soudem, který ji ovšem ve svém spravedlivém tažení za práva uprchlíků neuvěřil a konstatoval, že žert pro ni musel být dostatečně srozumitelný a ona se podle toho měla zařídit.

Soudní líčení, která se týkají údajného šíření nenávisti na sociálních sítích, nejsou v sousedním Německu ničím výjimečným. Letos v únoru byl k pokutě ve výši 1920 eur odsouzen muž z Berlína, který označil političku Zelených Claudii Rothovou za „levicovou fašistku, kterou je třeba pověsit“. Loni v únoru byl zase jiný muž z Berlína odsouzen dokonce k pokutě 3500 eur. Provinil se dle soudu tím, že na Facebooku šířil video s protitureckou tématikou.

Německý vtip, který se šířil po sociální síti Facebook doslova zní:

"Frage: Haben Sie etwas gegen Flüchtlinge? Antwort: Ja, Maschinenpistolen und Handgrananten." 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

15:59 Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

Expremiér Mirek Topolánek má za to, že prezident Miloš Zeman vystavuje českou demokracii zátěžové zk…