„Šéf ECB Mario Draghi není bohužel nezávislý ani apolitický, jak by se v jeho funkci slušelo a patřilo. Pracoval v Goldman Sachs, když tato americká banka pomáhala řecké vládě falšovat data, aby mohla země vstoupit do eurozóny,“ poukazuje Lafontaine a varuje před stále se zvyšující nezaměstnaností v celé jižní Evropě. „Především mladí lidé nemají práci a žádnou budoucnost, díky čemuž posiluje nacionalistická krajní pravice. Právě proto je naprosto zbytečné řešit, jestli je pro Řecko lepší udržet si euro, nebo se vrátit k drachmě. Levice by si spíš měla jasně říci, jestli má smysl hájit euro navzdory katastrofickým sociálním důsledkům, které s sebou přináší. Nebo jestli by nebylo lepší vrátit se k Evropskému měnovému systému (EMS),“ uvádí bývalý německý ministr financí.
Lafontaine se osobně přimlouvá za návrat k EMS, byť připouští, že ani tento systém nebyl dokonalý. „Fungoval však mnoho let a rozhodně lépe než současná jednotná měna. Na rozdíl od eura EMS podporoval spolupráci mezi evropskými národy. Postupnému zhodnocování a znehodnocování brání příliš velké rozdíly mezi jednotlivými evropskými ekonomikami. Dominance Německé centrální banky představovala problém vždycky, ale její důsledky byly nesrovnatelně nižší, než nyní vidíme na politice Merkelové, Schäubleho a Gabriela,“ tvrdí Lafontaine a kritizuje německé vedoucí politiky za to, že vedou diskuzi špatným směrem. „Každý, kdo požaduje decentralizaci a tedy převedení určité rozhodovací pravomoci na národní úroveň, je ihned obviněn z nacionalismu a šíření nepřátelství vůči Evropě,“ podivuje se Lafontaine.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro