Ovládli jsme Evropu a Merkelová to vede špatně. Německý levicový matador udeřil. Stojí to za to

09.09.2015 10:55 | Zprávy

Bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine kritizuje úlohu Evropské centrální banky (ECB), kterou sehrála při řešení řecké krize. Kritizuje ji za to, že odstavila řeckou vládu od financí. Připouští také, že se mýlil, když patřil mezi zastánce převedení národních pravomocí na evropskou úroveň.

 Ovládli jsme Evropu a Merkelová to vede špatně. Německý levicový matador udeřil. Stojí to za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

„Šéf ECB Mario Draghi není bohužel nezávislý ani apolitický, jak by se v jeho funkci slušelo a patřilo. Pracoval v Goldman Sachs, když tato americká banka pomáhala řecké vládě falšovat data, aby mohla země vstoupit do eurozóny,“ poukazuje Lafontaine a varuje před stále se zvyšující nezaměstnaností v celé jižní Evropě. „Především mladí lidé nemají práci a žádnou budoucnost, díky čemuž posiluje nacionalistická krajní pravice. Právě proto je naprosto zbytečné řešit, jestli je pro Řecko lepší udržet si euro, nebo se vrátit k drachmě. Levice by si spíš měla jasně říci, jestli má smysl hájit euro navzdory katastrofickým sociálním důsledkům, které s sebou přináší. Nebo jestli by nebylo lepší vrátit se k Evropskému měnovému systému (EMS),“ uvádí bývalý německý ministr financí.

Lafontaine se osobně přimlouvá za návrat k EMS, byť připouští, že ani tento systém nebyl dokonalý. „Fungoval však mnoho let a rozhodně lépe než současná jednotná měna. Na rozdíl od eura EMS podporoval spolupráci mezi evropskými národy. Postupnému zhodnocování a znehodnocování brání příliš velké rozdíly mezi jednotlivými evropskými ekonomikami. Dominance Německé centrální banky představovala problém vždycky, ale její důsledky byly nesrovnatelně nižší, než nyní vidíme na politice Merkelové, Schäubleho a Gabriela,“ tvrdí Lafontaine a kritizuje německé vedoucí politiky za to, že vedou diskuzi špatným směrem. „Každý, kdo požaduje decentralizaci a tedy převedení určité rozhodovací pravomoci na národní úroveň, je ihned obviněn z nacionalismu a šíření nepřátelství vůči Evropě,“ podivuje se Lafontaine.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…