„Pažravost církve. Touha po mamonu.“ Je to venku. Grebeníček představil svou knihu, která určitě mnohými otřese

21.12.2018 14:45

Dlouholetý poslanec a bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček ve čtvrtek večer v jedné ze sněmovních restaurací slavnostně představil svou novou knihu “Ve znamení kříže”. Publikace s podtitulem “Podvody nelze halit svou rouškou” pojednává hlavně o církevních restitucích.

„Pažravost církve. Touha po mamonu.“ Je to venku. Grebeníček představil svou knihu, která určitě mnohými otřese
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miroslav Grebeníček (KSČM) představuje svou knihu "Ve znamení kříže"
reklama

Několik desítek hostů bylo ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně svědky představení nové knihy docenta Miroslava Grebeníčka, známého komunistického poslance. Exšéf KSČM sepsal zdrcující kritiku Římskokatolické církve a popsal její, jak to sám nazval, “pažravost” a touhu po mamonu.

Grebeníček v úvodu své řeči před shromážděnými hosty vyslovil poděkování nejen nakladatelství a dalším, kteří se na vydání knihy podíleli, ale též právnímu expertovi profesoru Pavlíčkovi. “Profesor ústavního práva Václav Pavlíček je kvalifikovaný kritik římskokatolické majetkuchtivosti. Opravdu o tom mnohé ví. Už v roce 1968 stál v čele komise ministerstva kultury pro obnovu řeholí,” zmínil autor knihy.

“Profesor Pavlíček vytkl církvi nejen majetkovou pažravost, ale i kolaboraci se Sudetoněmeckým landsmanšaftem a elegantně nakopl i tehdejšího mluvčího landsmanšaftu Posselta,” uvedl s tím a připomněl jiná Pavlíčkova slova o tom, že pokud stát církvení restituce coby zákon schválil, nemusí platit na věky věků.

Anketa

Důvěřujete Janu Hamáčkovi?

4%
96%
hlasovalo: 12925 lidí

Kardinál Vlk si podle Grebeníčka opakovaně stěžoval, že je prý proti katolické církvi veden kulturní boj. “Ovšem skutečný kulturní boj vedly katolické kruhy a jim naklonění politici a publicisté,” oponoval. Příklad je prý dnes již zesnulý slavný publicista Zdeněk Mahler, který se odvážil říkat na toto téma pravdu. “Jenže katolická církev nikdy neodpouští!” dodal Miroslav Grebeníček. Za velkou inspiraci poděkoval autor i spisovatelce Lence Procházkové.

Na akci kromě autora promluvil znalec ústavního práva profesor Václav Pavlíček, ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD nebo komunistický europoslanec Jiří Maštálka. Ten ve svém projevu mimo jiné prozradil, že už nehodlá usilovat o znovuzvolení do Evropského parlamentu a odchází z politiky.

Zúčastnilo se také mnoho poslanců, europoslanců i bývalých poslanců KSČM. Bylo možné zahlédnout i docenta Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů. Chybět nemohl jediný československý kosmonaut a bývalý český velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsou mi cizí.“ Halík velebil mariánský sloup a tiše se modlil. Kritika Zemana, Duky, Zahradila a dalších

16:27 „Jsou mi cizí.“ Halík velebil mariánský sloup a tiše se modlil. Kritika Zemana, Duky, Zahradila a dalších

Kněz Tomáš Halík se na webu Christnet.eu vyjádřil k dnešku, kdy na Staroměstském náměstí světili rep…