Plán, jak vrátit Krym Ukrajině

06.08.2014 13:00 | Zprávy

I když nyní celý svět sleduje východní Ukrajinu, podle Rádia Svobodná Evropa je doposud velmi napjatá i situace na Krymu, který v březnu anektovalo Rusko na začátku celé rusko-ukrajinské anabáze.

 Plán, jak vrátit Krym Ukrajině
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Portréty „nebeské setniny“ visí všude

Prezident Petro Porošenko nedávno ve státní televizi uvedl, že se jeho země Krymu nevzdá. „Ukrajina bude používat všechny dostupné prostředky k obraně svých zájmů,“ uvedl prezident a ohlásil, že ministerstvo spravedlnosti zkoumá všechny právní možnosti, jak toho dosáhnout. Slib téhož dne výrazně úderněji zopakoval i zástupce vrchního velitele ukrajinské armády.

Obě vystoupení však zazněla jako reakce na podobně kategorická slova z druhé strany. „Krym je součást Ruska. S nikým nebudeme o Krymu diskutovat,“ oznámil šéf moskevské diplomacie Sergej Lavrov.

Zvláštní ukrajinský velvyslanec Andrej Veselovský ale říká, že právní mechanismy pro dosažení cíle ukrajinské vlády stran Krymu existují. V této souvislosti zmínil dva precedenty: Návrat Němců do Porýni téměř dvacet let poté, co o něj po první světové válce přišli, a rovněž návrat Hongkongu Číně po sto letech britské nadvlády v roce 1997. „Existuje mnoho příkladů, ale ve všech je jedna důležitá podmínka - obě strany se dohodnou že nestranní arbitři posoudí situaci. Neznám nikoho, kdo by si dokázal představit, že by Rusko s takovým procesem souhlasilo,“ uvedl. Mechanismy však podle něj existují, jen je třeba Rusko přimět k jejich dodržování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…