„Plať ČT i za mě, když bys jim rád přidal!“ Tohle bouchlo. Televize se chlubila průzkumem, jeho účastník ale naznačil věc, která ke chlubení vůbec není

19.06.2020 9:25

Česká televize na svém facebooku sdílela poslední průzkum agentury Median a STEM/MARK, který ukázal, že Češi považují veřejnoprávní televizi za nejdůvěryhodnější médium v zemi, důvěřují jí až tři čtvrtiny obyvatel. Co se týká výše současného koncesionářského poplatku, dvě třetiny obyvatel by byly pro jeho zvýšení. Reakce veřejnosti v následné diskusi však s výsledky šetření příliš nekorespondovaly, naopak je silně rozporovaly. Někteří z respondentů otázky označili za zavádějící.

„Plať ČT i za mě, když bys jim rád přidal!“ Tohle bouchlo. Televize se chlubila průzkumem, jeho účastník ale naznačil věc, která ke chlubení vůbec není
Foto: hns
Popisek: Venkovní studio České televize v areálu stadionu Děkanka nedaleko Kavčích hor

Anketa

Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?

7%
93%
hlasovalo: 25881 lidí
S financováním České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) formou koncesionářských poplatků souhlasí osm z deseti lidí. Podle více než 60 procent lidí by financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu znamenalo omezení jejich nezávislosti.

Výše koncesionářských poplatků 135 korun měsíčně u ČT se nezměnila od roku 2008. Současná výše poplatků je přiměřená či nízká pro 81 % lidí. Drobné zvýšení poplatků by podle průzkumu nemělo vliv na rodinné výdaje 76 procent domácností. Dvě třetiny lidí by akceptovaly nárůst o15 korun měsíčně.

Tato čísla jsou pro některé Čechy překvapivá.

„To bych těch osm z deseti moc ráda viděla,“ reagovala na výsledky průzkumu nedůvěřivě Lucie Jarošová Řáhová. „To, co vysílá nejen ČT, je k pláči a ne na placení poplatků,“ dodala. Televizi prakticky prý nepouští. „A když, tak přiznávám, že Déčko synovi ráno nebo večer na pohádky. Jinak mě ale televize nezajímá, protože na to, co vysílají, se nedá koukat,“ uvedla ve svém komentáři.

„Déčko? Kde dětem vysvětlují, že za všechny problémy na Blízkém východě může Trump?“ zhrozil se Otto Pavouk Malich nad obsahem tohoto pořadu.

Ondřej Hanuliak nato podotkl, že jedině, co má Česká televize dobré, jsou dokumenty o přírodě, zábavné pořady jako Zázraky přírody, Všechnoparty. „Ale jinak hnus tak jak CNN Prima NEWS,“ odplivl si téměř.

Jaroslav Žížlavský se pak připojil do diskuse s poznámkou, že se tento průzkum dělal v Praze na Kavčích horách.

O důvěryhodnosti České televize zapochyboval i přispěvatel do diskuse Jan Snášel: „ČT mi rozhodně nepřipadá jako důvěryhodné médium, zejména pro svou jednostrannost, neobjektivitu, závislost a neschopnost dávat prostor k dialogu i oponentům v mnoha případech,“ sdělil, že zřejmě patří minimálně k těm dvěma lidem z deseti, kteří koncesionářské poplatky odmítají.

„A samozřejmě ČT nezveřejní průzkum, kdyby výsledek byl opačný...,“ doplnil.

U Zdeňka Šimoty našla televize naopak zastání: „A už se rojí tady ignoranti a sledovači pojišťoven v růžovejch zahradách, ulic, vyměn manželek, prostřena a jiných neskutečných sr..ek a továren na práci pro ‚herce a hérečky‘, aby měli na zahradníka na svých chalupách,“ pustil se do kritiků ČT.

„Držim palce ČT i ČR, aby si udržely svoji nezávislost i kvalitu i při minimálních poplatcích,“ doplnil s poděkováním.

Podobný názor sdílel Petr Škop, podle kterého ČT patří k těm nejlepším médiím v České republice. I podle něj je poplatek nízký a klidně by posílal i vyšší částku. „Plně si to zaslouží,“ ocenil práci České televize.

Jeho slov o ochotě platit vyšší poplatky se chytila Karla Durianová: „Posílejte i za mě, prosím. Domluvíme se.“

„Taky si myslím, že si zaslouží mnohem víc. Ono je to hrozná dřina a dá to zabrat, denně oblbovat milion Pražáků. Já bych klidně poplatek navýšil na 1 000 eur a ať se platí jen v Praze,“ zněla reakce Daniela Sebastiana.

Následně se panu Škopovi ozvalo ještě několik dalších lidí, kteří se na něj rovněž obraceli s prosbou, ať i za ně hradí koncensionářské poplatky ze své kapsy, pokud si myslí, že ČT dostává málo.

Průzkum sklidil výsměch také ze strany Marka Černého: „Ha ha ha. To se asi ptali po pražských kavárnách a v sídle TOP 09,“ rýpl si.

Libor Pytlík nevěřil tomu, že by osm z deseti lidí poplatky zaplatilo, pokud by nebyly povinné. „Zase blud,“ usoudil.

Česká televize není důvěryhodná, je pouze nejdůvěryhodnější z ostatních médií, konstatoval Jindřich Brabec, který se sám tohoto průzkumu zúčastnil. „Některé otázky byly velmi zavádějící,“ zhodnotil.

Pro zestátnění ČT se v minulosti vyslovil prezident Miloš Zeman, kritice televize čelí zejména od komunistů a SPD.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…