„Pokud se ukáží slova německého ministra jako pravdivá, přijde čas rázného občanského odporu!“ Hrozba Konvičky po zrušení velké protiislámské stránky

12.01.2016 15:41

„Jsem naprosto přesvědčen, že současné morálně zkrachovalé elity se tímto způsobem budou snažit potlačovat formování občanské společnosti,“ říká o zablokování stránek IVČRN lídr Bloku proti Islámu Martin Konvička, který varuje že v tom případě přijde „čas rázného občanského odporu“. Zastánci zrušení ale upozorňují, že stránka nebyla smířlivá k oponentům, kterým se údajně hrozilo i oběšením.

„Pokud se ukáží slova německého ministra jako pravdivá, přijde čas rázného občanského odporu!“ Hrozba Konvičky po zrušení velké protiislámské stránky
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Martin Konvička.

„Facebook nám zrušil hlavní facebookovou stránku se 163 tisíci příznivci. Nesmíme zde ani zveřejnit její internetovou adresu. Volají a píší nám občané, kteří IVČRN vyjadřují podporu. Zablokování stránky nezastaví svobodu slova, sdílejte tuto záložní stránku!“ oznámili v pondělí 11. ledna zástupci tohoto hnutí. 

Sdělení ještě doplnili tímto upozorněním: „Objevují se falešné stránky, které se nás snaží diskreditovat rasistickým obsahem. IVČRN není rasistická iniciativa a na naší stránce se nikdy rasistický obsah neobjevil. Také nejsme stránka ‚protimuslimská‘, ale protiislámská. Kritika ideologie i náboženství jsou legální součástí práva na svobodu projevu a jsou chráněny článkem 10 Evropské úmluvy o lidských právech. Ti, kdo nám jej upírají, usvědčují sami sebe z totalitního myšlení."

Soukromé vlastnictví není zárukou svobodné diskuse

K zablokování se vyjádřil pro ParlamentníListy.cz Martin Konvička, jeden z významných představitelů iniciativy IVČRN a lídr spřízněného hnutí Blok proti islámu. „V poslední době se množí volání od evropských i českých politiků o tom, že internet je semeništěm zla, že je třeba potlačovat nevhodné projevy. Úplně nejnověji letí světem výrok německého ministra spravedlnosti Heiko Maase, který vyhrožoval, že v Německu budou – jak oni tomu říkají – nenávistné stránky okamžitě mazány a tvůrci obsahu odsuzováni k dvou a půl letům nepodmíněně ve zrychlených řízeních. Součástí jeho vyjádření je, že skrze EU by to rád dostal do celé Unie,“ prozradil Konvička. 

„Je docela možné – samozřejmě to nemohu vědět úplně přesně – že zrušení stránky IVČRN souvisí s touto snahou evropských politiků. Všichni jsme zaregistrovali schůzku majitele facebooku Zuckerberga s paní Merkelovou. Ukazuje se, že zdánlivě nezávislé soukromé korporace se mohou dostat pod tlak politiků. Tím pádem ani soukromé vlastnictví není zárukou svobodné diskuse,“ domníval se.  

Přijde čas na akce rázného občanského odporu

„Jsem naprosto přesvědčen, že současné morálně zkrachovalé elity se tímto způsobem budou snažit potlačovat formování občanské společnosti. Pokud se ukáže, že slova německého ministra byla pravdivá a německá vláda se o něco takového pokusí, tak jsme zpátky v totalitě. A přijde čas na akce rázného občanského odporu. Protože kvůli něčemu takovému jsme komunisty před čtvrtstoletím nevyháněli,“ konstatoval.

Podobné snahy „umlčet občanský hlas“ ale nemají dle Konvičky šanci. „Protože náhradní stránka Islám v ČR nechceme má jen za poslední noc deset tisíc nových příznivců. Jsme nejrychleji rostoucí stránka v České republice. Hlavně to už ale není ani tak podstatné. Zatímco před dvěma lety se většina aktivit odehrávala na sociálních sítích, dnes jsou tu existující struktury jako je Blok proti Islámu. Mající členy, kanceláře, organizace, vedení, své vlastní komunikační kanály. Snaha nějakých vyvolených umlčet občanský hlas je naivní. Jsem přesvědčen, že nás to posílí. Do konce roku bude toto občanské hnutí mnohem silnější, než na jeho začátku,“ sdělil Martin Konvička, který je kvůli svým výrokům právě na facebooku od poloviny listopadu obviněn z podněcování nenávisti vůči skupině osob. 

Cukrouš a jeho pohůnkové provádí de facto cenzuru

Podobné praktiky se nelíbí ani Petru Štěpánkovi z ODS. „Teze číslo jedna: Facebook je soukromý podnik pana Cukrouše a teoreticky vzato si tam on může dělat co chce. Za druhé: v civilizovaném světě ovšem i soukromé subjekty mají dodržovat určité normy. Pan Cukrouš a jeho pohůnkové tyto normy překračují, protože de facto provádí cenzuru,“ okomentoval pro ParlamentníListy.cz bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Oprávněné žádosti o odstranění rasistického a xenofobního obsahu

„Stránka byla dlouho terčem kritiky a příkladem toho, že se Facebook neřídí svými vlastními podmínkami provozu a ignoruje oprávněné žádosti o odstraňování rasistického a xenofobního obsahu,“ píše v Respektu Michal Zlatkovský. Přesto v diskusích na různých serverech věnujících se tomuto tématu převažují kritické ohlasy. A nejen stoupenců IVČRN, ale právě i odpůrců cenzury, a také „realistů“.

Budou to hezké 2 až 3 dny

Ti upozorňují, že tímto jenom získají tyto iniciativy ještě více popularity. „Je to pro ně reklama. Takhle se Konvička stane premiérem,“ konstatují. A jsou mezi nimi i vyložení názoroví odpůrci konvičkovců, jako je třeba Filip Bořivoj Schneider z Mladých zelených, který na facebook napsal: "Mé facebooky hlásí, že se facebooku znelíbila IvČRN. Nuž budou to hezké 2-3 dny, než ji obnoví. A pokud ne, budeme se moci naštvat až v únoru, až na jejich demo zas přijdou stovky a stovky.“ Naráží tím možná na skutečnost, že už v roce 2014 byla tato stránka zablokovaná. A po jejím znovuobnovení jí začali rychle přibývat příznivci.

Kritikům bylo na stránkách vyhrožováno oběšením

Jsou samozřejmě i tací, kteří zablokování stránky vítají. „Naprosto souhlasím se zrušením. Hlavně z toho důvodu, jak se zástupci stránky chovají k jejich odpůrcům. Jakkoliv se kdokoliv snažil argumentovat proti, byl vždy hrubě až násilně napadán. Bylo mu vyhrožováno a byl zesměšňován,“ uvedl v diskusi pod textem v Respektu Ondřej Bartík. „S Ondřejem naprosto souhlasím. Také jsem na této stránce něco komentoval, aniž bych přímo urážel členy IVČRN nebo jejich názory a bylo mi vyhrožováno oběšením,“ stěžoval si Filip Štelmak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…