„Poškozují Václav Klaus a Miloš Zeman zájmy Česka?“ zeptal se Moravec. A rozjel debatu

30.09.2018 14:22

Do Žižkovské věže k Václavu Moravcovi v neděli v poledne dorazili předsedové poslaneckých klubů Jakub Michálek z Pirátů, Zbyněk Stanjura z ODS a šéf komunistů Vojtěch Filip. Moderátor otevřel debatu novým průzkumem, který komunistům předpovídá totální katastrofu. Radovat by se neměla ani TOP 09, která by se nedostala do Sněmovny. Poté rozjel debatu, ve které došlo i na otázku počínání Václava Klause a Miloše Zemana.

„Poškozují Václav Klaus a Miloš Zeman zájmy Česka?“ zeptal se Moravec. A rozjel debatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

Moravec otevřel debatu novým průzkumem. Průzkum společnosti Kantar TNS ukazuje, že hnutí ANO by dostalo 29,5 procenta hlasů, pokud by se teď konaly volby. Piráti by získali 15,5 procenta, ODS 13 procent, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury 9 procent, 7 procent by získala ČSSD a komunisté by utrpěli největší prohru ve své historii. Hlas by jim dalo jen 5,5 procenta. Tentýž výsledek by získalo i hnutí Starostové a nezávislí. Lidovci by se ocitli na 5 procentech. TOP 09 Jiřího Pospíšila už by se 4 procenty hlasů zůstala mimo Sněmovnu.

Filip konstatoval, že komunisté hlasovali pro druhou vládu hnutí ANO, aby odblokovali jednání v Poslanecké sněmovně. To, zda to bylo správné z hlediska voličů, ukážou až skutečné volby. „Jen KSČM donutí vládu, aby splnila sliby dané občanům," zdůrazňoval ve studiu Filip.

ODS by sice podle průzkumu uhájila relativně solidní výsledek, ale měla by si dát pozor na Piráty, kteří občanským demokratům přetahují hlasy. Další síly podle průzkumu ODS odčerpávají někteří „kontroverzní politici". „Ta diskuze ve straně je velmi bohatá, některé názory jsou zajímavé, přestože jsou minoritní, ale my musíme plnit to, co jsme slíbili voličům," zdůraznil Stanjura s tím, že ODS nabízí alternativu k současné levicové polokomunistické vládě, která v podstatě plní program KSČM. „Tato polokomunistická vláda má pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně," upozornil ještě Stanjura.

Když dostal slovo Michálek, pravil, že Piráti plní program, protože řeší OKD, postavili se proti kumulaci funkcí, která prý trápí především hnutí ANO Andreje Babiše, odmítají také přemrštěný růst platů politiků a tak podobně. „Nemáme mezi sebou kontroverzní poslance jako jsou Marek Benda nebo Václav Klaus," pokračoval Pirát.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Když znovu dostal slovo Zbyněk Stanjura, zdůraznil, že ODS není rozštěpená. „ODS není rozštěpená, to je takový mediální mýtus. Podívejte se, jak hlasujeme," poukázal na práci poslanců. Nemá prý ani obavy z toho, že by vzniklo nějaké nové krajně pravicové hnutí podporované bývalým poradcem 45. prezidenta USA Donalda Trumpa Stevem Bannonem. Bannon před pár dny navštívil prezidenta Zemana, ale Stanjurovi to vrásky na čele nedělá. „Pokud tady taková strana vznikne, tak podle mě neuspěje," zdůraznil. Problém populistů podle něj spočívá v tom, že se shodnou na jedné konkrétní věci, jako je třeba odmítání EU, ale už se neshodnou na řadě dalších věcí. „Ti, kteří u nás podporují Alternativu pro Německo, by měli vědět, že její poslanci opakovaně napadají Benešovy dekrety, což rozhodně není v zájmu naší země.“ Tomio Okamura se svým hnutím Svoboda a přímá demokracie zase vzhlíží k italské Lize a italskému ministrovi vnitra Matteo Salvinimu, jakoby neviděl, že Salvini nejednou požadoval, aby všechny země EU, tedy i Česká republika, převzaly uprchlíky z Itálie.

Moravec připomněl, že Alternativu pro Německo podporuje exprezident Václav Klaus a již bylo řečeno, že prezident Zeman přijal Stevea Bannona. „Poškozuje podle vás bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman zájmy České republiky?" zeptal se Moravec. „Já myslím, že ano," odvětil Filip.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pirát Michálek doplnil, že bývalý prezident si může říkat, co chce, protože už nemá vliv na utváření zahraniční politiky země a vystupuje jen jako soukromý občan. Podle Piráta je jasné, že Česko odmítá revizi Benešových dekretů. „A nevidím důvod, proč bychom měli takovouto otázku otevírat," řekl Michálek. Poté si rýpl do Babišovy vlády. „Na mě zahraniční politika této vlády působí tak, že jejím cílem není nic jiného, než zabránit tomu, aby byly zastropovány evropské dotace pro premiéra Andreje Babiše (ANO), pro pana ministra (Miroslava) Tomana za ČSSD a další," zlobil se Michálek.

Moravec poté přehodil výhybku a ptal se na působení Dana Ťoka coby zástupce hnutí ANO na Ministerstvu dopravy. Všichni tři hosté se shodli na tom, že Ťok dělá chyby na ministerstvu. „Pan Ťok je zatím ministrem dopravy," poznamenal trochu tajemně Filip. Michálek doplnil, že hnutí ANO slibovalo, že do vlády přivede odborníky, ale dnes do státních firem dosazuje především lidi, kteří jsou vůči ANO loajální. Piráti proto budou i nadále usilovat o to, aby se smlouvy Českých drah ocitly v registru smluv.

Vláda rozpočet prožere, konstatoval Pirát před kamerami

Filip konstatoval, že komunisté podpořili Babišovu vládu proto, aby stabilizovala majetek státu. V tuto chvíli je prý připraven doporučit svým poslancům, aby podpořili rozpočet na příští rok. Michálek za Piráty konstatoval, že jsou sice otevření debatě, ale tak, jak je rozpočet nastaven teď, je to špatně. „Ten rozpočet výdaje prožere. My nevyužijeme tu příležitost modernizovat stát," zlobil se Michálek. Stanjura dal Pirátovi za pravdu. Označil Babišův kabinet za udržovací, protože nepřichází s žádnými zásadními návrhy, které by mohly posunout Českou republiku kupředu. „My k tomu nabízíme alternativu a jsem přesvědčen, že příští vládu budeme sestavovat my," řekl jasně Stanjura. A tím pořádně rozzlobil Filipa.

„Vy si vůbec nevážíte práce lidí," vmetl Filip do tváře Stanjurovi s tím, že pravicové vlády nezvyšovaly ani platy, ani důchody, čímž vůči občanům vznikal dluh, který teď komunisté vyrovnávají. Stanjura se okamžitě ohradil, že ODS myslí na malé a střední podnikatele, zatímco tato vláda opřená o komunisty podporuje podniky velké. „Pokud chcete zvýšit platy všem, tak ve Sněmovně leží náš návrh o snížení daní všem o 7 procent. To je ta konkrétní podpora," vrátil člen ODS úder komunistovi.

Pirát Michálek dodal, že zvyšování důchodů je jedna věc, ale úplně z jiného soudku je potřeba připravit důchodovou reformu, což tato vláda nedělá. „Bez pana Babiše a jeho ANO neprojde vůbec nic. Pokud se rozhodnou ty věci zablokovat, tak ty věci prostě neprojdou," upozornil Michálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Škody po vakcíně? Jen špička ledovce. Čeští lékaři vystoupili

7:14 Škody po vakcíně? Jen špička ledovce. Čeští lékaři vystoupili

I když rizikové pacienty očkování proti covidu-19 zachraňuje před těžkým průběhem nemoci, nelze ho n…