„Pouliční lynč je někdy lepší než soud.“ Romové řeší vyhozenou prodavačku. Kdo uráží, je gadžovská huba

13.02.2020 17:20 | Zprávy
autor: Lucie Bartoš

„Pouliční výbor je někdy lepší než samotný soud.“ Romové na síti pranýřují prodavačku, která v jabloneckém knihkupectví urážela kolegyni „cikánku“. „Veřejný lynč považuji za adekvátní trest,“ napsala aktivní čtenářka portálu Romea. Mnozí v tom ale vidí i komunistické praktiky. Některé verdikty nad propuštěnou rasistkou jsou možná už přes čáru: nemilosrdný je berlínský lékař, který se řadu let snaží očistit Žida Leopolda Hilsnera… Jedna z dam přišla s názorem, který je opravdu k zamyšlení. Chceme vůbec, aby Romové studovali?

„Pouliční lynč je někdy lepší než soud.“ Romové řeší vyhozenou prodavačku. Kdo uráží, je gadžovská huba
Foto: Daniela Černá
Popisek: Transparentů s nápisem Ne rasizmu.

Mrcha, gadžovská huba, levá mindža – i takových označení se dostalo těm, kdo jednají jako jablonecká prodavačka knihkupectví Kanzelsberger, která neurvale mluvila o kolegyni romské národnosti.

Tu měla zaučovat a veřejně to v listopadu na svém twitterovém účtu, pod jménem Tereza Bart, komentovala výrokem: „I procházka po brněnském Cejlu mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku.“ Přestože její chování bylo silně diskriminační a veřejně ponížila jinou ženu, tak například čtenáři portálu Romea nakonec překvapivě řešili to, zda urážka je důvodem k okamžitému vyhazovu, zda tím neotevíráme cestu k novému komunismu nebo zda je správnou odvetou, když ji romské etnikum začne pro změnu také urážet.

Jasno v tom má přední fanynka stránky Romea Monika Horváthová z Pardubic. „On ten pouliční výbor je někdy lepší než samotný soud. Takový veřejný lynč bez fyzického násilí považuji v jejím případě za adekvátní trest,“ napsala v úterý večer, den poté, co se incident řešil na Twitteru Daniela Hůleho z Člověka v tísni, který firmu na zaměstnankyni upozornil. Pavel Jansen jí odpověděl, že to ho dost mrzí, protože „časem se budou lidé běžně trestat vyhazovem z práce (bez soudu) za to, že jsou ‚levičáci‘, ‚pravičáci‘, ‚zelení‘, ‚rudí‘ atd., že mají jiný světonázor, hmm, to už tu bylo…“ „Ještě mi můžete začít kázat o demokracii a svobodě slova,“ poznamenala Horváthová.

Nedělejme si iluze. Sorry jako

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

9:00 Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

Ekonom Pavel Šik varuje před možnou geopolitickou hrou prezidenta: zatímco premiér Andrej Babiš (ANO…