Prodavačka napsala na síť, jak je těžké zaučit „cikánku“. Udal ji pan Hůle z Člověka v tísni a už je bez práce

10.02.2020 17:45

Daniel Hůle, pracovník organizace Člověk v tísni, upozornil na případ rasismu prodavačky v jablonecké prodejně knihkupectví Kanzelsberger. Ta v listopadu napsala na svém Twitteru rasistické poznámky o tom, že „normální barva je bílá“ a že jí vadilo „zaučovat v práci cikánku“. Hůle její tweety o víkendu zveřejnil i s jejím jménem a upozornil zaměstnavatele, který následně svoji zaměstnankyni propustil.

Prodavačka napsala na síť, jak je těžké zaučit „cikánku“. Udal ji pan Hůle z Člověka v tísni a už je bez práce
Foto: Vít Hassan
Popisek: Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018
reklama

„Zachovala se neslučitelně s lidským přístupem, nemůže urážet svoje kolegy,“ řekla pro iROZHLAS.cz Jana Kmuníčková, vedoucí marketingového oddělení knihkupectví Kanzelsberger. „Nebylo to vyjádření firemního postoje k menšinám,“ řekla redakci Kmuníčková a dodala, že autorka tweetů již ve firmě nepracuje.

Prodavačka prodejny v Jablonci napsala několik rasistických poznámek o svojí nové romské kolegyni. „I procházka po brněnském Cejlu mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku,“ napsala žena, která vystupovala na Twitteru pod jménem Tereza Bart. „Každý přece ví, že normální barva je bílá,“ dodala v komentářích pod příspěvkem.

 

 

Příspěvek sdílel Daniel Hůle z Člověka v tísni a označil i profil knihkupectví Kanzelsberger. To Hůlemu bleskově odpovědělo. „Dobrý den, pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje,“ stálo v odpovědi.

Ještě předtím na prodavačku upozornil uživatel sociálních sítí, říkající si Lumpenkavárník. Ten nabádal své přátele, aby všichni informovali knihkupectví „co mají ve slečně za marketingový poklad“. A přidal pohrůžku bojkotem: „Pokud, milé knihkupectví, hodláte tolerovat otevřený rasismus svých zaměstnanců, pak minimálně z mých peněz neuvidíte už ani korunu“.

Když prodavačka přišla o práci, rozlil se sítí sebeuspokojující pocit: „Děkuji knihkupectví. Chápu, že o chování své pracovnice nevěděli, o to víc oceňuji rychlost řešení a signál, že rasistické a urážející chování v dnešní společnosti nelze tolerovat,“ kvitoval rychlost řešení situace Hůle.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Má covid. Ale píše: Nevěřím ani slovo. Vidím čísla. Co to má být?

6:49 Má covid. Ale píše: Nevěřím ani slovo. Vidím čísla. Co to má být?

Odborník na problematiku závislostí, člen ODS a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vob…