Přistěhovalce klidně kdykoliv zbavit občanství. Neuvěříte, ve které zemi o tom uvažují

10.06.2015 11:21

Kanadská organizace zabývající se ochranou občanských práv BC Civil Liberties Association kritizuje schválený zákon, podle kterého bude možné odebrat kanadské občanství přistěhovalcům a lidem s dvojím občanstvím. Jde prý o výrazně diskriminační opatření, byť vláda považuje tento zákon za účinný nástroj v boji proti terorismu.

 Přistěhovalce klidně kdykoliv zbavit občanství. Neuvěříte, ve které zemi o tom uvažují
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

„V důsledku schváleného zákona bude možné odebrat kanadské občanství lidem s dvojím občanstvím a přistěhovalcům, zatímco rodilí Kanaďané se ničeho podobného obávat nemusí. Vláda se sice odvolává na boj proti terorismu, ale tento zákon může být využit i k eliminaci nepohodlných novinářů. Například tak může být zbaven občanství žurnalista, který bude v jiné zemi informovat o porušování lidských práv kanadskou vládou,“ stěžuje si organizace ve svém prohlášení a poukazuje na to, že tak v Kanadě fakticky vzniká třída druhořadých občanů.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Podle BC Civil Liberties Association je nespravedlivé, že rodilí Kanaďané mohou fakticky spáchat jakýkoli zločin, ale nemohou být na rozdíl od přistěhovalců občanství zbaveni. „Přijít o kanadské občanství bude možné v případě, že jeho vlastník ohrozí národní bezpečnost země prostřednictvím teroristického aktu či špionáže nebo se zachová vůči své zemi neloajálně. Bezpečnostní experti však varují před tím, že by tyto podmínky mohly být v budoucnu ještě rozšířeny. Zákon C-24 navíc kriminalizuje aktivity spojené s exilem, což jsou praktiky, které nesmí mít v současné demokracii své místo,“ upozorňuje lidskoprávní kanadská organizace.

„A ještě jeden klíčový problém, který s přijetím nového zákona souvisí. Z celého procesu odjímání občanství byl vynechán soudce. Vláda se domnívá, že se tak tento proces zefektivní. My jsme však přesvědčeni, že bude tento akt nespravedlivý a navíc protiústavní,“ píše BC Civil Liberties Association. Dělení lidí do odlišných tříd s rozdílnými právy je dle kanadských aktivistů neférové a popírá to hodnoty, na kterých je Kanada založena. „Zákon C-24 udělal z milionů Kanaďanů občany druhé kategorie a redukoval jejich občanská práva. Stejně tak ve svém důsledku snížil prestiž kanadského občanství,“ konstatuje BC Civil Liberties Association a vyzývá čtenáře, aby řekli jasné ne druhořadému občanství a vyjádřili svůj názor také v petici.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekera 500 miliard? To je jen do června, padla bomba od Schillerové

13:08 Sekera 500 miliard? To je jen do června, padla bomba od Schillerové

Česko má za sebou první týden tvrdých opatření – ale je stále na dně. V nemocnicích leží rekordní po…