"Přítel Ruska" Vyvadil a Klvaňa, podle něhož Rudá armáda ČSR dobyla, u jednoho stolu. Takto to dopadlo

27.03.2015 15:52

Tomáš Klvaňa a Jiří Vyvadil se na serveru TN.cz přeli o průjezd konvoje NATO Českem. Klvaňa zdůrazňoval, že Češi nejsou v této otázce zdaleka tak rozdělení, jak naznačuje například dění na internetu. Američané prý budou jednou možná za Prahu umírat. Podle Vyvadila je konvoj nepodstatný, v pozadí je třeba hledat mnohem hrozivější věci, třeba pacifikaci českých občanů, ale i další. Došlo i na Rusko a "opilce Jelcina". Jedno důrazné varování zaslal zakladatel Přátel Ruska i vládě.

"Přítel Ruska" Vyvadil a Klvaňa, podle něhož Rudá armáda ČSR dobyla, u jednoho stolu. Takto to dopadlo
Foto: ReproFoto: tn.nova.cz
Popisek: Jiří Vyvadil a Tomáš Klvaňa v pořadu TN.cz Vaše téma

"Češi jsou rozděleni v řadě názorů, ale když se podíváte na seriózní průzkumy, tak zjistíte, že čtyři pětiny Čechů proti průjezdu konvoje nic nenamítají. Ale rozdělení Česka je podle Klvani podobné už od dob debaty o radaru USA na našem území. Podobně jasné rozdělení ukázala i prezidentská volba.

"Ale já upozorňuji na podstatnější věci. Já tu nechci přítomnost Spojených států, protože Spojené státy znamenají konflikt," kontroval Vyvadil. Podle Klvani se ale mýlí. Americká vojska prý garantují mír v zemích, kde působí, zatímco o ruských vojácích toto říct nelze. "Já jsem pro to, aby od nás byly Spojené státy co nejdál," trval na svém Vyvadil. "A kdo nás bude bránit proti případné ruské agresi?" ptal se Klvaňa. "Víte, já se na rozdíl od vás žádného ruského útoku nebojím, Vy byste si to možná přál," rozvíjel svou myšlenku Vyvadil. Jeho protivník v diskusi ale zdůraznil, že si ani on nepřeje žádnou agresi.

Atmosféru prý vyhrocují média

Vyvadil se podle vlastních slov cítí být demokratem, pročež respektuje postoj Poláků k NATO, když chtějí dokonce vybudování základny na svém území. "Já z toho radost nemám, protože to v případě konfliktu ohrožuje i nás, ale právo jim neupírám," konstatoval Vyvadil. Obratem dodal, že Rusko se rozhodně netrápí průjezdem Američanů přes Česko. Podle Klvani průjezd konvoje NATO přes Česko znamená signál na východ. Vyvadil se ale domnívá, že konvoj má maximálně pacifikovat naše obyvatelstvo a pro Rusko neznamená nic. Oponent připustil, že má bývalý senátor do jisté míry pravdu. "Rusko se z průjezdu několika set vojáků nerozklepe, je to ale symbolické gesto, které ukazuje, že se země NATO budou proti případné agresi bránit," zaznělo z Klvaňových úst.

Podle Vyvadila navíc současnou vyhrocenou atmosféru vyvolala média, samotný průjezd konvoje je podle zakladatele Přátel Ruska bezvýznamný. "Já musím říct, že vojenský pakt NATO je chybný a ohrožuje Evropu, i když vy máte jiný názor," pokračoval v prezentaci svého stanoviska někdejší senátor za ČSSD. Čtyřdenní průjezd není podle hosta pouhým průjezdem, ale pobytem konvoje na našem území. A jestliže je to průjezd, pak vláda porušila zákon, když o tom nenechala hlasovat v parlamentu.

Jsem zvědav, co pan Vyvadil řekne na tohle ....

Následně se diskutéři zabývali počínáním Ruska. Klvaňa má jednoznačně za to, že se Rusko dopustilo agrese vůči Ukrajině a to už při okupaci Krymu. "Ačkoli ruský prezident Vladimir Putin tvrdil, že tam žádní ruští vojáci nejsou a pan Vyvadil s ním souznil, ale teď říká něco jiného, tak jsem zvědav, jak na to pan Vyvadil zareaguje," prohlásil Klvaňa.

Zakladatel Přátel Ruska v ČR poukázal na to, že politici Západu si napřed podávali ruku s Viktorem Janukovyčem, aby ho posléze pomáhali svrhnout. "Samozřejmě, že to byl připravený puč," zdůrazňoval Vyvadil. A pokud jde o Krym, je nesporné, že na poloostrově mohly legálně být tisíce ruských vojáků. A Janukovyč ještě jako legitimní prezident tyto vojáky pozval," podotkl Vyvadil. Klvaňa zdůrazňoval, že ruští vojáci přišli na Krym až po sesazení Janukovyče.

Rusko za "opilce Jelcina"

Moderátorka v tu chvíli debatu přerušila a připomněla Vyvadilovi, že jako senátor hlasoval pro vstup do NATO. Hlasoval pro něj prý proto, že v Rusku vládl ožrala Jelcin. "Jaderné zbraně se prodávaly za pár flašek vodky," odpověděl Vyvadil s dovětkem, že o vstupu do NATO se hlasovalo čtrnáct dní před tím, než NATO bombardovalo Jugoslávii. Kdyby to bylo jinak, prý by řada sociálních demokratů hlasovala proti.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že Klvaňa předestřel jiný pohled. Za Vladimira Putina je podle jeho názoru Rusko mnohem nebezpečnější, než bývalo za Jelcina. Vyvadil oponoval, že má Putin velmi vysokou podporu svých občanů, zatímco americký prezident Barack Obama se těší důvěře asi 40 procent obyvatel. Až Putin klesne na stejnou úroveň, můžeme se prý bavit o jeho slabším postavení a že "asi někde dělá chybu".

Ukrajina dostane, co si zaslouží, prý stejně jako kdysi my

Z úst Vyvadila ale také zaznělo, že stávající debatu považuje za klidnou a oceňuje, že se vede. "V tuto chvíli je společnost zabetonovaná a ten průjezd konvoje tu alespoň vyvolal nějakou debatu, byť emotivní, což vítám," prohlásil bývalý senátor ČSSD. Klvaňovi ovšem vyčítá myšlenku, že nás Rudá armáda dobyla při osvobozování od nacistů, jak uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Přes jasný Vyvadilův nesouhlas Klvaňa dál trval na svém. "Oni nás zachránili jako národ, ale po 45 let se tu chovali jako dobyvatelé," zdůrazňoval Klvaňa. "I my jsme měli to, co jsme si zasloužili. Komunisté v Československu měli velmi vysokou podporu," oponoval Vyvadil.

Oba pánové se vrátili k diskusi o Ukrajině a průjezdu amerického konvoje Českem. Podle Vyvadila Majdan skončí další revolucí. I Ukrajinci tak prý dostanou to, co si zaslouží, jako kdysi my. Spojené státy se prý navíc snaží "torpédovat" druhou dohodu z Minsku, zatímco Evropa bojuje o její udržení. "A Dohoda Minsk 2 neukládá vůbec žádné povinnosti Rusku."

O průjezdu konvoje v Česku často mluví i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Toho ale Vyvadil považuje za klauna a vypíná televizi vždy, když ho vidí. Za odpůrce průjezdu ale Vyvadil ujišťoval, že se nebudou dopouštět žádných násilností. Masivní násilnosti prý neodpovídají naturelu českých občanů. "My chceme mít klidný protest, kde budu jasně zdůrazňovat, že jsem pro vystoupení z NATO a budu těm americkým vojákům říkat, aby si své války organizovali v Americe," konstatoval někdejší senátor.

Klvaňa je naproti tomu připraven vítat americké vojáky. "Protože jde o kluky, po kterých možná budeme také chtít, aby položili život i za Prahu," vysvětlil.

Podle Vyvadila je současná debata o konvoji varováním pro vládu, aby snad neuvažovala o umístění trvalé vojenské základny USA na našem území. "To by pak ta vláda padla," poslal Vyvadil vzkaz do Strakovy akademie. Pokud je tu totiž někdo agresorem, tak to podle bývalého senátora jsou Spojené státy, které od roku 1990 zahajovaly jednu válku za druhou.

Kde budeme za dvacet let

V závěru pořadu pánové měli nastínit, jak si představují mezinárodní situaci za dvacet let. Klvaňa zdůraznil, že nechce žádnou agresi a doufá, že jak Ukrajina, tak Rusko budou žít v klidu a v Rusku už bude vládnout někdo jiný než Vladimir Putin. Vyvadil měl dost odlišnou představu. "Já doufám, že za dvacet let už nebude NATO a že budeme mít dost silnou vlastní armádu," popsal svou vizi zakladatel Přátel Ruska s dovětkem, že by bylo dobré, aby na silných armádách spolupracovaly Česko, Slovensko a Rakousko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…