„Průšvih! Pirátské hospodaření. A zaplatí to všichni Pražané!“ Expert odkrývá, co se děje kolem plynu v metropoli

22.04.2022 4:40 | Kauza

AKTUALIZOVÁNO O VYJÁDŘENÍ Pražská plynárenská stále v problémech? V době, kdy nad Evropou visí hrozba ohledně možného výpadku dodávek ruského zemního plynu kvůli trvajícímu ruskému útoku na Ukrajinu, vyplouvají na povrch znepokojivé informace o stavu městské společnosti zajišťující dodávky pro téměř půl milionu odběratelů. Akutně potřebuje Pražská plynárenská od Prahy finanční injekci dvě miliardy korun, jinak jí prý hrozí krach. Problémy popsal expert na energetiku Ivan Noveský, který mluví o „pirátském hospodaření“. Společnost vlastněnou hlavním městem Prahou prý řídí lidé, kteří plynárenství nerozumějí. Sama společnost obavy mírní a vedení města tvrdí, že finanční kondice firmy je v pořádku.

„Průšvih! Pirátské hospodaření. A zaplatí to všichni Pražané!“ Expert odkrývá, co se děje kolem plynu v metropoli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Pražští radní na svém posledním zasedání odklepli úvěr městské společnosti Pražská plynárenská. Finanční injekce by měla být ve výši až dvě miliardy korun, což znamená víc než dvě procenta ročního rozpočtu Prahy. Radní uvádějí, že důvodem je snaha Pražské plynárenské více se zásobit na příští zimu s ohledem na současnou situaci vyvolanou i válkou na Ukrajině. 

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42652 lidí

Finálně o miliardách rozhodnou zastupitelé na svém zasedání příští čtvrtek 28. dubna. Podle našich informací se však neočekává, že by plán radních neprošel. I opozice si totiž dobře uvědomuje, jak velký průšvih by mohl nastat, kdyby dvě miliardy pro Pražskou plynárenskou neschválili.

„Podnik vlastní ze sta procent město, dodává energii téměř půl milionu odběratelů a patří k dodavatelům poslední instance. Jakkoli je současný stav Pražské plynárenské žalostný a v běžném tržním prostředí by taková firma byla na pokraji krachu, my si takový hazard dovolit nemůžeme. Je třeba tu dotaci či úvěr podpořit a až poté chtít důsledně vysvětlení, jak mohlo k problémům dojít, když ještě nedávno šlo o ziskovou firmu. Nebo proč vedení města vyměnilo ředitele, přestože k tomu nebyl žádný důvod. Naopak za minulého vedení byla plynárna v zisku, za současného padla na kolena,“ řekl naší redakci dobře obeznámený zdroj z pražského magistrátu.

Hlavní město Praha ovšem situaci tak dramaticky nevidí. Radní pro majetek Jan Chabr z TOP 09 dokonce řekl, že Pražská plynárenská je finančně zdravá. „Rád bych zdůraznil, že Pražská plynárenská je stabilní a finančně zdravá společnost. Aktuální potřeba dodatečného financování je vyvolána zcela výjimečnou situací na trhu, kterou řeší různým způsobem všichni dodavatelé energií,“ sdělil Chabr v tiskové zprávě pražského magistrátu. 

Tiskový mluvčí Pražské plynárenské na základě dotazů redakce ParlamentníchListů.cz k finanční situaci společnosti uvádí toto: „Předmětné dodatečné financování, které zmiňujete, má návaznost zejména na povinnost disponovat zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících včetně nyní projednávaných zpřísňujících požadavků na navýšení zásob pro zimní sezónu 2022/2023. V kombinaci s vysokými cenami to pro Pražskou plynárenskou představuje výrazně větší nároky v oblasti financování, a to v řádu miliard. Jak bylo uvedeno, problematika (povinná zásoba plynu) je v rámci zainteresovaných subjektů stále v jednání a v případě, že bude vyřešena jiným způsobem, nebudou prostředky čerpány. Pokud by nedošlo ke schválení, řešíme i další možnosti financování uvedeného. V krajním případě, pokud by PP nesla sama celé náklady na zajištění požadované zásoby bez zmíněné ‚půjčky‘, spoluúčasti státu apod., mohlo by dojít k tomu, že zásoby v požadovaném rozsahu nezajistí, resp. zajistí jen část. Dodávky zemního plynu pro zákazníky by pak byly zajištěny zejména forwardovými nákupy,“ sdělil redakci ParlamentníchListů.cz mluvčí Miroslav Vránek.

Celou situaci pro ParlamentníListy.cz komentuje expert v oblasti energetiky a šéf Institutu pro energetiku Ivan Noveský, který je podle svých slov s děním kolem Pražské plynárenské dobře obeznámen.

Hrozí Pražanům „vyschnutí“ dodávek plynu, tj. nejen konec topení, vaření a teplé vody, ale hlavně konec průmyslových a dalších provozů závislých na zemním plynu? Pirátské hospodaření podle jeho slov přetvořilo Pražskou plynárenskou ze slepice, která snášela každoročně zlatá miliardová vejce, na olověnou kouli na noze hlavního města Prahy.

„Pražskou plynárenskou znám ještě z doby, kdy ji řídil Milan Fafejta a pak Pavel Janeček. Musím říct, že to byla velmi zdravá firma a sám jsem byl nejen jejím akcionářem, ale i jejím zákazníkem, protože nebyl důvod k obavám. Teď už bych je opravdu měl. V momentě, kdy jsem zjistil, že v představenstvu jsou lidé typu pivovarník nebo režisér z Českých Budějovic, dost jsem zpozorněl, protože tohle není pro plynárenství nejlepší kvalifikace, mírně řečeno,“ popisuje Noveský.

Informace o nutnosti okamžité finanční injekce ve výši dvě miliardy korun expert naší redakci potvrzuje. „Slyšel jsem o tom už před několika týdny, nyní se to již přiznává zcela veřejně. Je ale potřeba zdůraznit, že ty dvě miliardy nejsou peníze na nákup plynu, ale pouze na to, aby Pražská plynárenská splatila svoje největší aktuální dluhy. Stavu, který v tomto podniku vládne, se dříve říkalo turecké hospodářství – dnes by bylo možné to spíše označit za pirátské hospodářství. Je to naprosté unikum. Problém je, že oni si vůbec neuvědomují, jak takový podnik funguje,“ varuje Noveský.

„Dříve zde byla městská plynárna v Michli, která vyráběla svítiplyn a následně ho prodávala. Možná když se nyní do vedení Pražské plynárenské dostali lidé z pivovaru, neuvědomili si, že tahle doba je od 70. let dávno pryč a plynárna žádný svůj plyn nevyrábí, ale používá ruský zemní plyn, který je potřeba nakoupit. Aby plynárna mohla zákazníkům plyn prodávat, musí ho nejdříve nakoupit, a to s předstihem. Jestliže jsou pravdivé informace, že ti lidé odmítli dlouhodobou smlouvu a spoléhají na hazardování na burze, tak je to sebevražda v přímém přenosu. Portfolio nákupu plynu musíte mít dobře poskládané a mít na většinu plynu dlouhodobou smlouvu a pouze dokupováním plynu přes burzu optimalizovat. Je potřeba portfolio nákupu plynu velmi pečlivě vyvažovat a každý rozumný obchodník si to hlídá, protože si tím logicky ve vlastním zájmu vytváří co největší zisk. Jinak to přece nejde,“ konstatuje expert.

Chování současného vedení Pražské plynárenské je podle jeho slov trestuhodné. „Jde z toho skutečná hrůza, jak by to mohlo dopadnout. Mimochodem, Pražská plynárenská patří mezi dodavatele poslední instance (DPI), a to je šílené, protože český energetický zákon neumí řešit skutečnost, když zkrachuje dodavatel poslední instance! Tedy v momentě, kdy Pražská plynárenská zkrachuje, nemá podle zákona těch více než půl milionu zákazníků kdo převzít! To je největší šílenost vůbec. Tím to však nekončí. Dozvěděl jsem se, že Pražská plynárenská coby dodavatel poslední instance nabízela, aby k ní zákazníci přešli i na odběr elektřiny, ale ona tu elektřinu vůbec nikde nenakoupila! Tam se můžeme dostávat do konotací nikoli obchodního, ale i trestních zákonů. Prodávat něco, co vůbec nenakoupím, to je moc velký problém,“ pozastavuje se.

„Vím o tom dluhu dvě miliardy, které se musejí zaplatit co nejdříve např. těm, kteří opravovali či stavěli plynovody. Horší je, že Pražská plynárenská bude potřebovat dalších pět až deset miliard na nákup plynu. Ten problém tedy není jen o dvou miliardách, ale klidně o sedmi až dvanácti miliardách v závislosti na aktuálních cenách zemního plynu na trhu. Tyto peníze bude muset poskytnout město coby akcionář. Kvůli tomu současný průšvih Pražské plynárenské zaplatí všichni obyvatelé Prahy, tedy i ti, kteří žádný plyn nemají zavedený. Jinak to nepůjde, protože město nemůže nechat Pražskou plynárenskou padnout. Ty dvě miliardy potřebuje hned, vedení města to bude muset udělat co nejdřív, protože jinak by podnik poslali do bankrotu, a to by se nikdo neodvážil, byl by to strašný průšvih,“ konstatuje Ivan Noveský.

Další finanční injekce určená na nákup plynu prý ale bude muset přijít také velmi brzy, protože EU vydává nařízení, že všichni si musejí naplnit zásobníky plynu na 80 a potom až 90 procent. „U nás se to asi bude řešit tím, že průměrově podle toho, kolik procent daná firma dodává zákazníkům, bude muset dané stovky milionů kubíků mít uskladněno v zásobnících. Ta povinnost tu bude, proto bude Pražská plynárenská potřebovat dalších zhruba pět až deset miliard, o kterých jsem mluvil. Uvidíme, jak bude vypadat ta evropská směrnice a za jakou cenu bude plyn. Berte to jako můj odborný odhad, co se týká těch pěti až deseti miliard. Co se týče těch dvou miliard, to je jiný, smutný příběh. Ty jsou dané a budou potřeba hned na jiné závazky. Plynařina je tvrdý byznys, a jestli tomu ti lidé nerozumějí a neuměli to nakoupit, tak to je smutné, ale vedení absolutně selhalo. Bohužel pirátské hospodaření. Šokovala mě informace, že náměstek primátora si zrušil dovolenou, aby mohl problém Pražské plynárenské řešit, a naopak odpovědný člověk v Pražské plynárenské na dovolenou odletěl a náměstek to neměl s kým řešit. Jestli to tak je, tak co potom chcete,“ dodává Ivan Noveský.

Vyjádření Pražské plynárenské k následující větě: „Vím o tom dluhu dvě miliardy, které se musejí zaplatit co nejdříve např. těm, kteří opravovali či stavěli plynovody“.

Předmětné financování, o které Pražská plynárenská požádala svého akcionáře hlavní město Prahu, je dle návrhu smlouvy určeno pouze pro potřeby PP. Ta je  tzv. „obchodníkem“, zjednodušeně tedy subjektem,  který  prodává plyn jako „komoditu“. Nespravuje tedy plynovody, neprovádí jejich rekonstrukce apod. a nevlastní ani příslušnou licenci, která by jej k uvedenému opravňovala.

Plynovodní síť v Praze spravuje na základě příslušné licence  tzv. provozovatel distribuční soustavy, kterým je Pražská plynárenská Distribuce,  což je regulovaný a ve své činnosti samostatný subjekt.

Vzhledem k tomu tedy výše uvedené prostředky nelze použít na opravy či výstavbu plynovodů, jak je v článku zmíněno.  Prostředky jsou určeny na pořízení zásoby zemního plynu, v návaznosti na povinnost disponovat zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících včetně nyní projednávaných zpřísňujících požadavků na navýšení zásob, pro zimní sezonu 2022/2023.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…