"Prvních pět dnů fungování EET a 150 bonzáků." Varování ekonomky Šichtařové

09.12.2016 13:17

Elektronická evidence tržeb (EET) má kromě samotné své existence ještě další notně kontroverzní stránku, píše na svém blogu na serveru iDNES.cz ekonomka Markéta Šichtařová.

"Prvních pět dnů fungování EET a 150 bonzáků." Varování ekonomky Šichtařové
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová
reklama

Upozorňuje, že zatouží-li zákazník svého hospodského nabonzovat, není nic snazšího než vyplnit jednoduchý online formulář na portálu Finanční správy, vepsat do něj pár údajů jako DIČ, adresu či třeba detaily o tržbě a kliknout na tlačítko NAHLÁSIT. „A co je na tom nejlepší, formulář lze na Finanční správu odeslat úplně anonymně,“ podotýká ekonomka s tím, že staronový sport se podle všeho velice rychle ujal. „Podle agenturních zpráv za prvních pět dnů fungování EET se do něj zapojilo už více než 150 bonzáků,“ podotýká Šichtařová.

  • Celý text je ZDE

Přiznává, že po technické stránce věci nelze proti nahlášení porušení zákona nic namítat. Upozorňuje ale, že tam, kde si lidé na zákon – třeba i kdysi kontroverzní – zvyknou, tam jej časem začnou považovat za morální.

„Vytvoření bonzáckého formuláře, na kterém zaráží na první pohled už jen to, že je anonymní, je přesně takovým prostředkem, který může dlouhodobě cítění společnosti měnit a nahlodávat. Bonzáctví bylo kdysi státem vysloveně podporované – a po krátkém intermezzu už znovu je,“ píše Šichtařová.

A pokládá si otázku, zda je velký rozdíl mezi udavačstvím na portálu Finanční správy a udavačstvím za protektorátu anebo ve stalinistickém Rusku. „Například když za nacismu lidé udávali jeden druhého, že ten a ten ukrývá někoho nepohodlného, také to tehdy bylo – technicky vzato – v souladu s tehdejším protektorátním právem. Ale právo nebylo totéž co morálka. A anonymní udavačství mohlo úplně stejně jako dneska klidně sloužit jedinému účelu: šikaně nevinných, nepohodlných obětí, či dokonce osobní pomstě,“ varuje Šichtařová.

„Nepouštíme náhodou státní podporou bonzáctví ze řetězu krakena a neuvolňujeme v lidech to zlé, co by se nikdy nemělo pokoušet?“ ptá se Šichtařová.

„Jestliže až dosud zastánci EET tvrdili, že EET by údajně mělo kultivovat podnikatelské prostředí, já tvrdím, že adorování bonzáctví ještě nikdy žádné podnikatelské prostřední nevylepšilo. Vždy jen podporovalo ovzduší vzájemné nedůvěry a podrazáctví,“ tvrdí Šichtařová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasácký diesel je čistší! Češi se podívali na zoubek elektroautům, která tlačí EU. Nedopadlo to hezky

8:39 Prasácký diesel je čistší! Češi se podívali na zoubek elektroautům, která tlačí EU. Nedopadlo to hezky

V poslední době se i přes odpor zákazníků musejí automobilky kvůli tlaku od institucí i aktivistů př…