„Pryč s americkou špínou ve střední Evropě!“ Europoslanec Kohlíček burcoval před americkou základnou v Bavorsku

02.04.2018 19:20

REPORTÁŽ Téměř padesátka západočeských komunistů vyrazila o velikonočních svátcích na pozvání partnerské Německé komunistické strany (DKP) a levicové Die Linke podpořit obyvatele hornofalckého bavorského Ansbachu v jejich odporu proti tamní vrtulníkové americké základně v nedalekém Katterbachu. ParlamentniListy.cz na rozdíl od mainstreamových médií, které takovéto události zaznamenaly nanejvýš povrchně, byly u toho. Řeč se stočila i na vyhazování peněz na obranu, na zakázku vojenského radaru z Izraele i na čím dál menší akceschopnost české armády pomoci v případě potřeby vlastnímu obyvatelstvu.

„Pryč s americkou špínou ve střední Evropě!“ Europoslanec Kohlíček burcoval před americkou základnou v Bavorsku
Foto: Václav Fiala
Popisek: Mírový pochod v Německu

Akce byla součástí desítek, ne-li stovek mírových pochodů po celém světě, a především v západní Evropě. Organizátoři akcí jsou z nejrůznějších uskupení – nejedná se jen o vyloženě levicové organizace, ale také třeba o Zelené a další.

Když si „okupační“ armáda dělá, co chce

Samotná akce začala po poledni protestem několika desítek odpůrců přímo u vchodu na americkou základnu, která je na místě areálu bývalé německé fašistické divize Kondor, jež se nechvalně proslavila ve Španělsku. Za poměrně silné asistence policie, která v uplynulých letech jen nenápadně přihlížela v počtu jen několika policistů, a tentokrát se „předvedla“ i její pohotovostní složka, zaznělo několik projevů organizátorů protestu včetně europoslance za KSČM Jaromíra Kohlíčka.

Jedním z hlavních řečníků byl, jako již tradičně, mladý aktivista Boris-André Meyer, který ve svém krátkém projevu před skupinkou přítomných, ve které převládali čeští účastníci, pohovořil o škodlivosti základny nejen pro spodní vody a samozřejmě o hluku přelétávajících těžkých strojů prakticky po celý den včetně noci, ale také proč je trnem v oku starousedlíkům i mladým rodinám, protože blokuje další rozvoj města i z hlediska okolních pozemků.

Kohlíček ve svém stručném vystoupení mj. řekl: „Chceme vám poděkovat, že jste podpořili naše úsilí, abychom nedovolili americkým vojákům, aby se usadili také u nás v Čechách.“ A pro ParlamentníListy.cz Kohlíček uvedl:„Ráno létají od 7 do půlnoci a v létě dokonce až do dvou do rána. V USA je to zakázáno, ale tady si to za benevolence spolkové vlády mohou dovolit, což přiznal i velitel základny. ... Je nesmyslné, aby se zde cvičili na Afghánistán, když jsou tu zcela jiné podmínky,“ zhodnotil přítomnost více než stovky vrtulníků a tří tisíc vojáků. „Tady to bláto mne motivovalo, abych řekl – pryč s americkou špínou ve střední Evropě,“ neodpustil si Kohlíček.

Sem tam jak na přehlídce projížděly demonstrativně vozy americké vojenské policie a z velkých buicků a dalších amerických aut, jedoucích kolem, zazníval od většinou tmavých hochů pískot, případně troubení klaksonů.

Migranti budou mít výjimku? Aneb, ty mír asi nezajímá...

Další částí protestu byl mítink a společný průvod městem, který se uskutečnil již po dvanácté. Letos dorazilo o poznání méně lidí – jsou tu prý obavy o reakci německých zaměstnavatelů a úřadů za to, že obyvatelé „nejsou dostatečně korektní“. Přesto celkový počet lidí byl zhruba kolem 600 účastníků včetně padesátky Čechů. V doprovodu o poznání menšího počtu policistů pak průvod za hudebního doprovodu prošel městem bez jakéhokoliv incidentu.

Pro migranty či uprchlíky, tísnící se v oknech řady domů podél trasy průvodu, to bylo evidentní zpestření dne, do průvodu se však nikdo z nich nepřipojil. „Ti by zvláště potřebovali mír, ale je jim to jedno,“ utrousil jeden z českých harcovníků, který sem jezdí již několik let. „Tady jsou v pohodě, i když doma zakoušeli válečné útrapy. To jsem zvědav, zda by byli případně povoláni do německé armády, kdyby k něčemu došlo. Když už tu mají někteří z nich trvalý azyl – ale asi by zůstali doma a dostali by německou modrou a odpuštění výkonu služby…“

Příklady táhnou

„Situace se tu zhoršuje z hlediska obyvatel, protože vidí, že už je to dvanáctý ročník pochodu proti americké základně, ale vrtulníků neubývá. Navíc je tu zvýšený počet posádky,“ řekl komunistický europoslanec .Základna se bez vědomí a souhlasu města rozšiřuje. „Místní si uvědomují, že tam, kde byla zrušena základna, dostalo město významné rozvojové plochy, takže mohou budovat sociální bydlení se státní dotací, jsou tam rozvojové plochy pro sporty, může tam být malá průmyslová zóna,“ uvedl pak pro PL před hlavním průvodem europoslanec Kohlíček.

„A hlavně, když by se zbavili těch vrtulníků, tak zmizí to znečištění a zemědělci tu mohou znovu pěstovat biopotraviny, což není možné v momentě, kdy je tu velké znečištění právě ‚díky‘ tomu velkému množství letů. Ten, kdo toto ví, ani od zemědělců, kteří jinak splňují podmínky na biopotraviny, tak z tohoto regionu si  zeleninu nebo ovoce nebude kupovat. Částice 0,3 mm a menší pronikají až do plicních sklípků, mají největší absorpční plochu a tam ty látky jsou velice absorbované a člověka zevnitř otravují. Zatím se úplně nedá vyčíslit, jaké celkové škody tady vznikají, ale největší škodou je, že si Němci uvědomují, že je to vlastně okupace americkou armádou. To je škoda, která je nejen tady, ale i v Itálii, a obyčejní lidé si to uvědomují.“ 

Letošní motto této akce je podle Kohlíčka  – nechceme, aby se vydávala 2 procenta HDP na armádu, protože to jsou peníze, které se zneužijí ve prospěch NATO. K tomu se mohli vyjádřit i kolemjdoucí lidé podpisem petice. A zájem vcelku byl... „V podtextu je, že většina zbraní, které se kupují, jsou z USA. Ono to nedá další práci místním lidem, kteří by to zde vyráběli, ale jsou to vyhozené peníze ze státního rozpočtu.  Protože po určité době se to zařízení musí obnovovat.“

Izraelský radar pro českou armádu, zprvu s NATO nekompatibilní

Pak Kohlíček glosoval vojenské události v naší republice: „To je typické pro nás, kde nyní zrovna probíhá výběrové řízení na radary. A je rozhodnuto, že nebudou od nás, ale velmi pravděpodobně izraelské výroby. K čemu jsou nám radary? Pro zaměstnanost našich lidí to nepřinese vůbec nic. Jak to bude s těmi radary z Izraele konkrétně nikdo neví a teprve na poslední chvilku se někdo vzbudil a řekl – ale musí být kompatibilní s normou NATO. Takže teď je tam dodatečný požadavek o výběrovém řízení, které vyhrála izraelská firma. To je tedy něco, to se někdo na tom zajišťování vyzbrojování vzbudil! Všechna čest, střelec od bohů, paní Karel Šlechta, tedy Šlechtová, že do toho šlápla,“ přisadil si Kohlíček. „Musím říci, že laici na místě ministra obrany u nás vždy udělali jenom rozruch, vyhodili spoustu peněz a rozprodali, co šlo. Nebudu jmenovat nejrůznější náměstky jako třeba Miroslava Kalouska a podobně, ale mohu jmenovat všechny ty nositele modrých knížek, kteří tam udělali ten nepořádek, který je tam dnes. Protože normální člověk, který prošel vojnou, tak se musí divit, že tam nedají starého záklaďáka, který by jim skutečně řekl, jak má armáda vypadat.“

Je naše armáda ještě pro nás?

„Když u nás přijdou povodně, co může armáda pomoci našim lidem? Vůbec nic!  Přijede skupina z armády, vyfasují si lopaty od místního starosty a pak jsou tam jako užitečná pracovní síla,“ glosoval současnou českou civilní ochranu Jaromír Kohlíček. „Dříve jsme měli ženijní vojsko, které bylo schopné udělat provizorní přemostění, bylo schopné položit kousek nové dráhy – to vše je dnes pryč. Naše armáda je dnes pro teritoriální obranu k ničemu a pro pomoc obyvatelstvu v mimořádných událostech také. Vím, že je to nepopulární. To je třeba, aby se změnilo. Když naše armáda vyjede v obrněných transportérech, tak jich část ani nedojede. To už jsme skoro jako ti Američani, kteří museli několik těch svýh vozidel vzít na tyč a dotáhnout je na nejbližší místo vhodné k opravě.“

Navýšení rozpočtu pro NATO je jistě výzvou i pro Německo. „Němci sami řekli, že nad dvě procenta nepůjdou. U nás je vidět, že i když byla velká snaha za minulého ministra obrany pana Stropnického, který to sehrál velmi dobře, tak vojáci nebyli schopni utratit peníze, které dostali. Deset miliard zůstalo stranou! To je rozpočet našich menších krajů. To jsou peníze, které zůstaly nevyužité. Z toho je vidět, že v armádě je skutečně kritický stav a že je třeba s tím něco dělat. Když vezmu všechny naše vojáky, což je 20 až 22 tisíc lidí, kdybych je dal na hájení nějakého teritoria, tak je to na jeden okres a možná kousek Krušných hor. To není moc! Naše armáda ztratila schopnost obrany našeho státu. Jediné, co můžeme chtít, aby se dodržoval článek 1 zakládací listiny NATO. Tam se říká, že jakékoliv operace v rámci NATO musí být na základě rozhodnutí OSN. S takovou operací jsme jako KSČM schopni souhlasit,“ pokračoval dále Kohlíček.

Mírové pochody mají smysl!

V šedesátých let začaly tyto mírové pochody v Anglii. „Tady se postupně rozšířily v momentě, kdy začalo opadat napětí, začátkem 90. let, a kdy byla snaha využít původní, relativně rozsáhlé cvičební prostory, která tady měla americká armáda, a ve východním Německu ruská armáda. U nás se tyto rozlohy výrazně snížily, již od první republiky byly jednotlivé vojenské újezdy. Tady je celá řada základen, ve směru východ – západ. Lidé se dozvěděli, jak se rozvíjejí obce, kde se zrušila základna. Pochopitelně to ee velice přitažlivé, když zjistí, že město získává rozvojové plochy, má možnost mluvit do svých vlastních věcí a nikdo jim tam nic nenarušuje. Američané to zhoršili tím, že před více než 12 lety naprosto svévolně začaly dělat nové stavby a rozšiřovat základnu. To je typické chování okupanta na dobytém území. Já se Němcům nedivím, že začali organizovat tyto pochody. A protože Němci chodili na naše mírové pochody proti radarové základně, tak my jim také pomáháme. A ne poprvé,“ dodal pyšně Kohlíček, člen ÚV KSČM.

Tradice není stereotyp

„Je to obrovská tradice, pochody jsou populární v celé Evropě,“ dodal k velikonočním pochodům europoslanec. Na jedné straně je to taková nejviditelnější část mírového hnutí, a na straně druhé má to svoji logiku. Když už máme peníze ve státním rozpočtu, proč bychom je měli vyhazovat na věci, které skutečně nechceme, nechceme válku – pokud nechceme dělat nějaké zahraniční dobrodružství jako ničení Iráku, Libye nebo Sýrie či Afghánistánu, tak potom jsou tyto prostředky skutečně nevyužité. Každý ten moderní  zbraňový systém, ať již má více či méně elektroniky, po určité době prostě zastará. Je tedy nutné jej opravit nebo koupit nový. Takže jsou to skutečně vyhozené peníze. Pokud skutečně politici dělají co mají dělat – zajišťovat nám mírové soužití,“ uvedl jízlivě a ironicky Kohlíček.

Rozdíl víc než viditelný

Faktem však je, že zájezd západočeských komunistů, při vší úctě, zvedl věkový průměr protestujících. Naopak u nás není příliš v kurzu, aby se takovýchto či obdobných akcí účastnili mladí lidé – středoškoláci, vysokoškoláci, rodiny s dětmi, a nejen tedy důchodci. A ač jsme se dívali na všechny strany, ani jediná vlajka či viditelné označení AfD, nejsilnější to opoziční strany v Budestagu i v Bavorsku, o Sasku nemluvě. To podle dotazovaných Němců ukazuje, že strana se ostře vyhranila doprava a má v současné době podle levicových aktivistů ostré vyhranění na silně pravou část politického spektra


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…