„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

23.01.2022 17:52 | Ze sítí

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD. A vysvětloval, o co Vladimiru Putinovi jde. Ale k jeho slovům měl poznámku ruský emigrant, komentátor Alexandr Mitrofanov. Totiž, že se Petříček přiznal, že neumí rusky. A tak se komentátor, když dotyčný mluví o Rusku, usmívá. Bývalý ministr nebyl potěšen.

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Anketa

Jste pro zvýšení poplatků za ČT?

1%
97%
hlasovalo: 31035 lidí
Hostem druhé části Otázek Václava Moravce byl bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček a jedním z probíraných témat byl hrozící střet mezi Ruskem a Ukrajinou. Petříček věří, že je možné se konfliktu vyhnout. „Ani Rusko podle mě nemá zájem na nějakém větším konfliktu ve východní Evropě, pro ně by to bylo velmi nákladné. A myslím, že i Kreml si musí být vědom, že ta reakce, ať už Spojených států nebo Evropské unie, by na sebe nenechala dlouho čekat. Ať už formou sankcí nebo dalších ekonomických nástrojů; a není pravda, že by sankce ruskou ekonomiku nebolely,“ řekl.

A nabídl dvě zdůvodnění napětí: „Vladimir Putin od začátku svého prezidentství se snaží Rusku vrátit sebeúctu, uznání, po těch chaotických 90. letech. A toto, myslím, je pokračování stejného příběhu, kdy chce, aby svět vnímal Rusko jako velmoc, přestože Rusko nepatří mezi ekonomicky nejvyspělejší státy světa.“

Dále se Putin prý potýká s celou řadou problémů na domácí půdě. „Covid Rusko zásadně poznamenal. Jeho ekonomika také nevzkvétá. A Rusko čelí řadě sociálních problémů, jen se podívejte na nepopulární sociální reformy, které dopadly na seniory a na další skupiny obyvatel,“ mínil Petříček, že podpora Vladimira Putina není zdaleka neotřesitelná. A doplnil, že když podpora ruského prezidenta klesá, tak se pouští do „zahraničněpolitických dobrodružství“.

Ovšem ke slovům bývalého ministra zahraničí měl podstatnou poznámku komentátor Práva Alexandr Mitrofanov. Totiž, že Petříček se v diskusi s ním přiznal, že neumí rusky. „Hezky vykládá o tom, co Rusko chce, Tomáš Petříček v Otázkách Václava Moravce. Když si vzpomenu, jak mi tady na Twitteru svého času napsal, že neumí rusky (takže je odkázán na jiné), usmívám se ještě více,“ naznačil výsměch.

„A když o komunismu mluví lidi, kteří nikdy nemuseli stát v nekonečné frontě na banány, tak se také jízlivě usmíváte?“ reagoval zjevně dotčený Petříček. „Čekal bych věcné argumenty. Argumentační fauly jsou na vás snad přeci jen trochu laciné,“ dodal s přáním hezké neděle. A Mitrofanov se přiznal, že se skutečně jízlivě usmívá.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovládnou lidstvo blázni? Akademiku Šestákovi je při pohledu na dnešní elity k pláči..

0:01 Ovládnou lidstvo blázni? Akademiku Šestákovi je při pohledu na dnešní elity k pláči..

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Konflikt na Ukrajině odvádí pozornost od ekonomických, sociálních a ekologických p…