„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

18.06.2021 15:43

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat nutkání napsat něco k osmdesátinám Václava Klause, který celou jeho noviářskou kariéru provázel.

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause
Foto: screen: Facebook
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Leschtina jubilanta nazval jako „mistra politického přežití“, za jehož „ponuré návraty“ platil národ vysokou cenu.

Nejprve se vysmál velikášství jubilanta, který si na kulatých narozeninách nechává zpívat Lucii Bílou a vydává se hovory s Petrem Hájkem. Před deseti lety dokonce neváhal (jako prezident) slavit své narozeniny na Hradě a s pompou, ačkoliv se mu prý zrovna celý svět smál kvůli zcizení chilského pera.

To všechno prý ukazuje na Klausovu zázračnou schopnost politického přežití. A Leschtina se k jeho narozeninám rozhodl odhalit, v čem tajemství Klausova politického úspěchu spočívá a jaké zbraně při tom používá.

Poprvé se Václav Klaus vrátil v roce 1998 po pádu své vlády, ačkoliv si všichni mysleli, že je zničen.

„Jeho vynucená demise z postu premiéra, odehrávající se v dusné atmosféře krachů bank, tunelování investičních fondů a zpráv o černých stranických sponzorech a kontech, zastihla veřejnost zcela nepřipravenou,“ líčí komentátor.

Nepřipravená veřejnost podlehla Klausově demagogii a lži, se kterou ze sebe udělal mučedníka „sarajeveského atentátu“. Ten byl podle Leschtiny vlastně první dezinformací naší polistopadové éry.

„Společnost, která neměla zkušenost s dezinformačními kampaněmi, ve značné míře uvěřila konspirační teorii protiklausovského spiknutí,“ vysvětluje komentátor.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

Popis jeho politické kariéry pokračuje „dohodou mafináských bossů o rozdělení terirorií (tušíte správně, tu Leschtinovi připomínala Opoziční smlouva) a po porážce od Vladimíra Špidly přišel další comeback v prezidentské volbě 2003. Ten sice nebyl dezinformací, ale „uondaným vítězstvím technologa moci v devátém kole“.

„Cena za tohle Klausovo vítězství byla pro společnost opět vysoká. Jejím znakem byla společná fotografie Klause a Grebeníčka na balkoně lánského zámku. Tedy na teritoriu, kam za prezidenta Havla nesměl vůdce komunistů (stejně jako na Pražský hrad) ani páchnout,“ vzpomíná komentátor.

Z lánského balkńu podle něj vede přímá cesta k nástupu „nomenklaturního člena KSČ a evidovaného agenta StB Andreje Babiše“ do čela vlády.

Klaus na Hradě podle Leschtiny založil tradici „desktruktivních postojů“ a „vyhraněného antievropanství“.

„Po svém odchodu z Hradu Václav Klaus rychle radikalizoval své postoje a promlouvá už zcela bez zábran ,“ uzavírá komentátor. Z těchto „promluv bez zábran“ si vybral Klausova slova o ukrajinském Majdanu vyprovokovaném USA a EU nebo distancování od „liberální demokracie“.

V deváté dekádě svého života prý Klaus před podzimními volbami určitě bude podporovat „mocenské souručenství Zemana a Babiše a nemilosrdnou dehonestaci jejich demokratických konkurentů“.

A v tom je prý nebezpečný, protože od „sarajevského atentátu“ se ukazuje, že ze všeho nejtalentovanější je vypravěč, manipulátor a dezinformátor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvrat v kampani? Kalousek zvažuje nepříjemný úder

7:35 Zvrat v kampani? Kalousek zvažuje nepříjemný úder

Chtěli byste na pivo s Mirkem a Andrejem? Konkrétně s Miroslavem Kalouskem a Andrejem Babišem? Po ús…