„Šel tam, aby si Zeman zvykl, že bude premiér.“ Bartošova cesta na Hrad v novém světle

30.04.2021 15:45

Významný politický komentátor Martin Fendrych napsal pro Aktuálně sloupek o šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Co má znamenat jeho schůzka se Zemanem? Dredař a pirát prý už trénuje na premiéra. Bartoš chce údajně svými kroky přetáhnout voliče Andreje Babiše a socialistů. Došlo i na srovnání s Mikulášem Minářem. „Čitelnější než jeho vlastní strana,“ padlo také k osobě Bartoše.

„Šel tam, aby si Zeman zvykl, že bude premiér.“ Bartošova cesta na Hrad v novém světle
Foto: Screen FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii TV Prima

Hlavní Pirát Bartoš se tuto středu vypravil na Pražský hrad, aby projednal, dle Fendrycha, s prezidentem Milošem Zemanem témata, jako jsou předčasné volby, povinnost prezidenta rozpustit sněmovnu, pokud se tak poslanci usnesou, nový volební zákon nebo třeba i PCR testy ve školách. Důležité je podle novináře také to, že se Bartoš vydal na Hrad v okamžiku, kdy je Zeman ruskou propagandou oslavován za projev k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
34%
hlasovalo: 20344 lidí

„Má za těchto okolností předseda Pirátů jednat s prezidentem, který je částí veřejnosti vnímán jako velezrádce pracující proti bezpečnostním zájmům České republiky?“ ptá se Fendrych a hned si odpoví: „Bartoš, a celé vedení Pirátů, zjevně uvažuje jinak. Zeman tu stále je, a pokud mu zdraví dovolí, zůstane v nejvyšší ústavní funkci až do začátku roku 2023. Bartoš zřejmě nevěří, že by se našla dvoutřetinová většina nutná pro ústavní žalobu v dolní komoře. Proto Pirát se Zemanem počítá jako s politikem, který bude mít po volbách, případně po rozpuštění sněmovny, díky ústavě hlavní slovo.“

Koalice Pirátů a STANu by podle Fendrycha dnes určitě porazila vládní hnutí ANO, a proto by měl mít Bartoš právo sestavovat vládu. „Přesně tak se nyní chová, jako kandidát na premiéra země. Dalo by se říct, že už dnes na tuto roli trénuje. A nejde jen o trénink s prezidentem a o postupné navykání Zemana, že s Bartošem jedná. Jde také o návyk veřejnosti, že ten, kdo za prezidentem chodí, ten, kdo ho v jeho ústavní roli akceptuje, je ten dredař Bartoš,“ domnívá se Fendrych.

V tom, že jedná se Zemanem, se Bartoš podle názoru novináře liší od dalšího možného kandidáta na premiéra Petra Fialy, který na Hrad nechodí. „Podstatné je, že Bartoš bere Zemana vážně. Dost možná si i on myslí, že jedná s člověkem, který Česko zrazuje, ale zároveň ví, že prezident bude po volbách (po nedůvěře vládě, po rozpuštění sněmovny) na řadě se svými kroky,“ říká Fendrych.

Tím, že Bartoš jedná se Zemanem a byl u něj již vícekrát, podle Fendrycha sleduje i další cíl. „Tím, že za Zemanem chodí, tím, že ho jako nejvyššího ústavního činitele akceptuje, oslovuje jiné voliče než pirátské. Jednak ty, kteří dosud volili ANO, ale od Babišovy strany pomalu odcházejí, jednak ty, kteří opouštějí sociální demokraty, a jednak také ty, kteří patří mezi vyznavače Zemana (byť tito budou nejspíš volit SPD a KSČM).“

Bartoš se tak podle Fendrycha snaží o totéž, o co se chtěl pokusit Mikuláš Minář. Tedy nepohrdat svými potenciálními voliči a jednat s každým. Díky návštěvám u Zemana na sebe prý strhává pozornost a to je před volbami důležité.

Bartoš se tak podle Fendrycha stává opravdu významným politickým činitelem. „Dělá to jinak než stará garda. Má svoji taktiku, učí se, jedná otevřeně, trénuje na roli premiéra. Sám je čitelný, popravdě mnohem čitelnější než strana, kterou má za sebou. Ta se stále ještě rodí, stále ještě hledá svoji ideologii, svůj jasný a pro všecky srozumitelný politický postoj.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

20:41 KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

V XTV u Luboše Xavera Veselého se sešli lidovec Marian Jurečka a komunista Ludvík Šulda. Zástupci st…