„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

24.01.2021 18:36

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, myslete na toho zabijáka,“ žádal lidi. Vedle toho kroutil hlavou nad tím, jak je nožné, že očkování proti nemoci covid-19 odmítají především vzdělanější občané. Krátce na to zkritizoval média. Otázky Václava Moravce označil přímo za „šílený pořad“. Jasný vzkaz poslal svému ministrovi školství Robertu Plagovi a všem voličům připomněl, v jak skvělé zemi žijí.

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta
Foto: Facebook Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Čau lidi. Dnes je samozřejmě neděle a dnes ráno jsem se podruhé očkoval v jedné z našich nejlepších nemocnic – v Ústřední vojenské nemocnici. Proč jsem to udělal? Abych šel příkladem. A jak vidíte, pořád jsem naživu,“ poznamenal Babiš.

Osobně ho překvapilo, že očkování odmítají především vzdělanější lidé. A až polovina zdravotníků. „Tak tomu fakt nerozumím,“ kroutil hlavou Babiš.

Zdůrazňoval, že očkování je jedinou efektivní cestou z pandemie. Uvítal, že už 185 tisíc seniorů nad 80 let se zaregistrovalo k očkování. Zdravotníků je podle Babiše naočkována vice než polovina. „My skutečně postupujeme rychle, a pokud ještě něco zůstává v zásobách, tak je to druhá dávka,“ uvedl Babiš.

Pochvaloval si, že velké nemocnice dobře spolupracují s radnicemi a očkují další lidi.

Diváky také ujišťoval, že je v kontaktu s politiky v Izraeli, což je celosvětový lídr v očkování. „Tady mám poslední zprávu, kde Izrael tvrdí, že lidé, kteří dostali druhou dávku vakcíny Pfizer, měli 6× až 12× víc protilátek než po těžkém průběhu nemoci covid-19, což je lepší, než se očekávalo,“ sdělil Babiš.

Poté zdůraznil, že Česko má dost míst na testování lidí, ale posteskl si, že lidé pozitivní na covid stále příliš málo nahlašují své kontakty. Často to prý lidem zakazují zaměstnavatelé pod pohrůžkou vyhození z práce.

„Evidujeme skutečně i smutné případy, kdy poctivý člověk podle zákona o ochraně veřejného zdraví nahlásil své pracovní kontakty a po návratu do práce byl propuštěn,“ kroutil hlavou zklamaný premiér.

Zdůraznil, že koronavirovou pandemii je třeba zastavit. „Ten covid je zabiják. Je to zabiják,“ obracel se na diváky před kamerou.

„A znovu opakuju, když není kontakt, není přenos. A když už je kontakt, tak si vezměte tu roušku, nebo respirátor. Ne hadr,“ apeloval premiér na občany.  

Poté přidal smutný příběh pacientky, která byla v 87 letech přijata na standardní oddělení nemocnice. Až do pobytu v nemocnici byla paní aktivní, soběstačná a všechno si zařídila. Když se ocitla v nemocnici se zápalem plic, prý se velmi podivovala, jak se mohla nakazit, protože je velmi opatrná a i ve svém věku si nákupy raději obstarává přes internet. Pár dní nato ale už ležela na jednotce intenzivní péče. A zápalu plic způsobenému koronavirem nakonec podlehla.

Babiččina vnučka je prý přesvědčena, že za smrt staré paní může ona. „Byla na několika večírcích s kamarády během vánočních svátků. Už je nebavilo komunikovat jen přes internet. Chtěli se prostě normálně bavit. Během Vánoc navštívila i babičku. Roušku na soukromé návštěvě samozřejmě neměla. Pak se dozvěděla, že několik jejích kamarádů po oslavách onemocnělo. Sama měla pozitivní testy na covid, i když průběh onemocnění byl v jejím věku lehký. Babičku odvezli do nemocnice za několik dní,“ vyprávěl Babiš smutný příběh a zdůrazňoval, že covid opravdu není žádná chřipečka. „Je to zabiják,“ zopakoval Babiš.

A přehodil na veselejší notu – pochvaloval si, že i přes ztíženou ekonomickou situaci si Česká republika vede z pohledu zahraničních agentur dobře.

Nezapomněl přitom zasadit slovní štulec médiím. „Vy samozřejmě slyšíte z médií celý čas, že jsme na tom špatně, ale my jsme na tom velice dobře,“ zdůraznil Babiš.

Na paškál i vzal Otázky Václava Moravce České televize a hájil ministryni financí za hnutí ANO Alenu Schillerovou, která musela v nedávných Otázkách Václava Moravce čelit argumentům ekonomek Heleny Horské a Evy Zamrazilové.

„V tom šíleném pořadu. Doufám, že se na to nekoukáte, já už dlouho ne,“ řekl Babiš.

Rozvrat veřejných financí se podle Babiše nekoná. A právě proto si prý Babiš dovolil prosadit snížení daní pro zaměstnance, takže už v únoru najdou víc peněz v peněžence.

Poté stejně jako Schillerovou hájil ministra dopravy Karla Havlíčka, že uvedl v život nákup dálniční známky v e-shopu.

Pozornost zaměřil i na povinné kvóty na české potraviny v obchodech. „Co se týče potravin, tak to bylo velké haló. Nejvíc křičel ten pán, co byl kdysi na úřadu vlády, tam dostával nějaké divné peníze, potom nedostal prověrku a ještě pracoval pro nějaké cizí mocnosti, za což dostal asi vyznamenání.,“ naznačoval tajemně premiér.

Osobně je prý přesvědčen, že české potraviny si mají propagovat sami čeští zemědělci a potravinářská komora a nemají se spoléhat na zákon. „Já jsem přesvědčen, že to i tak nedopadne, protože je to v rozporu s evropskými pravidly. ... Já si myslím, že to byla zbytečná akce, která se samozřejmě politicky zneužívá proti mně,“ uvedl Babiš. „Je na vás, jestli kupujete české potraviny a podpoříte české zemědělce a potravináře, nebo ne.,“ dodal ještě.

Poté velebil přijetí zahrádkářského zákona. „Dotáhli jsme do konce jeden z našich slibů,“ pravil.

Nakonec prozradil, že bude bojovat za zrušení didaktických testů u státních maturit. Vrátil by se prý ke klasické školní maturitě, jako to bylo ještě před pár lety.

„Dneska máme ty Cermaty a další věci. Člověk se nestačí divit, jakou máme byrokracii,“ kroutil hlavou Babiš s tím, že distanční výuka je složitá sama o sobě a není třeba zatěžovat studenty ještě didaktickými testy.

„Doufám, že pan ministr Robert Plaga si to uvědomí a ty didaktické testy zruší,“ vyslal vzkaz svému podřízenému.

A na závěr: „Doufám, že si uvědomujete, v jaké skvělé zemi žijeme, protože tady nikoho na demonstraci od roku 1989 nezmlátili. Tak se podívejte, co se děje ve světě,“ uzavřel Babiš s poukazem na protesty např. v Rusku, avšak bez toho, že by Rusko přímo jmenoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miloš Polák

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mrtvola si lyžuje v Alpách.“ Šlachta mezi lidmi. Padl přímý dotaz, kdo by měl jít „sedět“? I odpověď

13:48 „Mrtvola si lyžuje v Alpách.“ Šlachta mezi lidmi. Padl přímý dotaz, kdo by měl jít „sedět“? I odpověď

Kdo by měl být v kriminále, a přitom si chodí po svobodě? zeptaly se v Liberci ParlamentníListy.cz R…