„Slušný scény.“ Láska TOP 09 a STAN? Bylo zle

17.01.2022 8:17

Jiří Pospíšil a Stanislav Polčák jsou hlavními tvářemi předvolebního sporu pražských TOP 09 a STAN. Dvojice stran, které v minulosti úspěšně spolupracovaly, se zasekla hlavně na personáliích a aktuálně to s jejich spoluprací moc dobře nevypadá.

„Slušný scény.“ Láska TOP 09 a STAN? Bylo zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

Anketa

Podporujete vládní návrh, který ve volbách umožní korespondenční hlasování ze zahraničí?

2%
97%
hlasovalo: 34280 lidí

Před šesti lety společně v metropoli získaly téměř 17 procent a místo v magistrátní koalici Zdeňka Hřiba. Teď však podle zjištění webu PrahaIn.cz jejich jednání nejdou vůbec hladce.

Celý článek nového serveru PrahaIN.cz ZDE

„Nabízíme TOP 09, že půjdeme společně do voleb a vybereme lídra. Nemáme problém ani s tím, pokud to bude člen TOP 09, ale nesmí to být Jiří Pospíšil. Ten ztratil důvěru zastupitelského klubu. Neumím si představit, že bychom na základě čtyřleté zkušenosti s jeho fungováním v Praze do spolupráce s TOP 09 šli ve chvíli, kdy by on byl lídrem. Zkušenosti s ním zajisté svědčí o tom, že se na jeho jméně neshodneme,“ řekl pro Prima NEWS Stanislav Polčák, hlavní vyjednavač za hnutí Starostů.

Poté se mělo odehrát klíčové jednání „dva na dva“. Na jedné straně radní Petr Hlubuček a starosta Prahy 1 Petr Hejma, na druhé Jiří Pospíšil (předseda pražské TOP 09) a zastupitel Michal Hroza. Výsledkem měl být návrh „paritní“ kandidátky s tím, že funkci lídra si TOP 09 může obsadit dobrovolně, tedy klidně i Jiřím Pospíšilem.

Stanislav Polčák by tak v prestižním souboji dvou europoslanců výrazně oslabil a je otázkou, zda se s takovým vývojem smíří.

A nespokojena by musela být i pražská ODS. Skupina Marka Bendy totiž měla o společnou kandidátku s TOP 09 také zájem, ale podle TOP 09 byly jejich představy nerealistické.

„Oni si mysleli, že to s námi uhrají na poměr podobný tomu, co byl vloni celorepublikově, ale to je v Praze mimo,“ dozvěděly se ParlamentníListy.cz přímo z TOP 09.

„Jsou kolem toho slušný scény, jednání STAN a TOP může být první, ale současně poslední,“ cituje web PrahaIn.cz. Poměr sil, který měla pražské ODS nabídnout, mají být čtyři místa v první dvanáctce kandidátky. Představa TOP 09 je paritní poměr tak, jako nabízejí Starostové a nezávislí.

Zaznívají prý ale i hlasy varující před spojením ODS a TOP 09 z ideových důvodů. Na jedné straně vadí přílišné eurofilní nadšení, na druhé image „devadesátkových kmotrů“, které pražskou ODS provázejí a po zvolení Marka Bendy předsedou pražské buňky s ním třeba Jan Čižinský z hnutí Praha Sobě přichází stále častěji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple

8:54 Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple

Kabinet Petra Fialy rozevřel svůj „Deštník proti drahotě“, který má pomoct lidem vůči rekordnímu zdr…