„Smazali, neomluvili se. Manipulátoři.cz jsou dezinformační web.“ Historik vede boj

11.08.2022 20:38 | Ze sítí

Historik Petr Blažek vede další spor související s komunistickou minulostí generála Petra Pavla. Na svém facebookovém profilu vyvrací tvrzení serveru Manipulátoři.cz, že lže, když uvádí, že byl Pavel zaměstnancem komunistické vojenské rozvědky (ZS GŠ). Historik tento web označuje za tzv. dezinformační, a vláda jej měla vypnout. Nad stejnou myšlenkou se pozastavuje i šéfredaktor deníku Mladá fronta Dnes.

„Smazali, neomluvili se. Manipulátoři.cz jsou dezinformační web.“ Historik vede boj
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Historik Blažek v obhajobě svého tvrzení, že byl kandidát na prezidenta generál Petr Pavel zaměstnancem komunistické vojenské rozvědky (ZS GŠ), upozorňuje, že tento fakt je velmi snadno dohledatelný v dokumentech uložených v archivu bezpečnostních složek. „Jsou paradoxně také na webu Petra Pavla, byť s účelovým komentářem,“ uvádí a příslušný dokument z archivu bezpečnostních složek zveřejňuje ke svému komentáři.

K tomu Blažek podotýká, že Pavel nebyl pouze zaměstnancem ZS GŠ, ale také od roku 1988 studoval konspirativně kurz pro rozvědčíky ve Zpravodajském institutu ZS GŠ: „Měl krycí jméno Pávek,“ pokračuje historik.

Server Manipulátoři podle Blažka neuvedl žádné věcné argumenty, aby tvrdil, že konstatuje nepravdu. Navíc lživě prý uvedl, že je Blažek členem ODS a poslancem. „Požádal jsem o opravu a o omluvu. Je to celé postavené na hlavu. Web, který se má zabývat odhalováním dezinformací, je sám rozšiřuje,“ dodává historik.

Pod svým příspěvkem pak o situaci diskutoval hojně s dalšími uživateli. Zde znovu zopakoval, že jde o dezinformační web, vláda by ho podle Blažka měla odstavit. „Jsou to komici, pletou si základní fakta,“ doplnil Blažek.

Rozčiloval se také nad tím, že článek serveru Manipulátoři.cz o tom, že uvádí o Petru Pavlovi mylné informace, po jeho stížnosti aktualizují, avšak opět chybně: „Teď úvod opravili tak, že jsem údajně tvrdil, že byl Pavel příslušníkem vojenské kontrarozvědky. Což jsem nikdy nenapsal. To jsou fakt komici,“ pokračoval Blažek, který pak ještě sdílel i třetí verzi článku a pozastavoval se nad tím, že se server neobtěžuje čtenáře upozornit, že je původní článek již několikrát pozměněn. „To je jako v románu 1984, kde ministerstvo lásky vede ve skutečnosti válku. Tady ještě navíc mění články bez upozornění na editaci, to je něco jako Jáma pamětnice,“ doplnil Blažek.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36990 lidí
Následně sdílel odpověď webu na jeho žádost o opravu textu a omluvu: „Informaci o poslanci a členovi ODS jsem smazal. Na onformaci, že nebyl agent, trváme. Pointa je v tom, že Zpravodajská správa Generálního štábu ČSLA (ZS/GŠ ČSLA) nebyla tajnou službou, obdobou Státní bezpečnosti. To byla VKR. Na tom prostě trváme. Moc se omlouváme, ale věta ‚byl před listopadem 1989 kmenovým pracovníkem vojenské rozvědky, která byla vojenskou obdobou Státní bezpečnosti‘ prostě není pravda. ZS GŠ nebyla obdobou StB a vzdělání, které by ho předurčilo i v zaměstnání ve VKR, dokončil až v roce 1991.“

Blažek na argumenty serveru Manipulátoři.cz reagoval slovy. „To jsou skutečně dezinformátoři. Takže smazali jednu část (a neomluvili se) a trvají dále na nesmyslu, že vojenská kontrarozvědka byla do roku 1989 obdobou StB. Podsouvají mi, že jsem tvrdil, že byl agent či příslušník vojenské kontrarozvědky – nikdy jsem nic takového nenapsal. Ve skutečnosti byla VKR její součástí od roku 1951. Vojenská rozvědka, jíž byl Pavel zaměstnancem, byla obdobou StB, konkrétně její I. správy, tedy civilní rozvědky. A ještě napsali další dezinformaci, ta je i na Wikipedii. Údajné studium Pavla na Vojenské akademii Antonína Zápotockého bylo do roku 1989 krytím pro studium rozvědného kurzu Zpravodajského institutu ZS GŠ. Pavel nikdy pro VKR, ani po roce 1989 (bylo přejmenováno), nepracoval. To jsou komici,“ zopakoval a v dalším komentáři podotkl, že o tajných službách tento web neví a skáčou Pavlovi na lep.

Blažkovo vyjádření sdílel na svém facebookovém účtu také novinář Jaroslav Plesl, který se v této souvislosti věnoval právě tématu vypínání tzv. dezinformačních webů.

Kvůli předlistopadové minulosti Petra Pavla se historik Blažek pustil do sporu s generálovou mluvčí. Té se znelíbilo vyjádření Miroslava Kalouska (TOP 09), když uvedl, že „byl kádrový příslušník vojenské rozvědky, což byla vojenská obdoba StB“. Mluvčí jeho tvrzení vyvracela tím, že nepoužívá přesné informace, ty čerpal z dokumentů historika Petra Blažka.

Historik se poté ohradil na svém facebooku proti tomu, jak se kolem kontroverzní minulosti generála mlží, a opět dokládal fakta, na základě kterých je podle jeho slov nezpochybnitelné, že současný kandidát na prezidenta Petr Pavel „byl příslušníkem předlistopadové vojenské tajné služby“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

15:00 Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

V závěru předvolební kampaně v ostře sledovaném senátním obvodě Jihlava přišla koalice SPOLU s posmě…