„Speciální problém.“ Česko je podle soudkyně Šimáčkové málo evropské

16.12.2023 15:00 | Monitoring

Soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková nechápe, proč není v České republice dostatečná politická vůle k přijetí Istanbulské úmluvy, jež vzbuzuje nemalé kontroverze. „Dáváme tím najevo, jako by u nás byl nějaký speciální problém,“ řekla v podcastu pro Český rozhlas Plus. A že na jednáních příslušných výborů jsou kladeny otázky, co nám brání přihlásit se k evropské snaze o větší ochranu obětí násilí vůči ženám a domácího násilí.

„Speciální problém.“ Česko je podle soudkyně Šimáčkové málo evropské
Foto: Repro YouTube ČRo Plus
Popisek: Kateřina Šimáčková

Zatímco odpůrci Istanbulské smlouvy důrazně varují před rizikem narušení tradičních rolí a změn ve struktuře české společnosti, pokud by byla uplatněna, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková hovoří především o evropské snaze o větší ochranu obětí, za kterou se však podle řady kritiků smlouva pouze schovává.

Nejenom v Česku se vede debata, co je znásilnění, sexuální obtěžování a podobně. Ve společnosti rezonují mj. známé kauzy bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který byl obžalován za dvě znásilnění a jeden pokus.

Podle současné právní úpravy se za znásilnění považuje pohlavní styk vynucený silou. „Hodně se teď také zabýváme tématem sekundární viktimizace obětí, tedy aby práce policistů i soudů byla vůči obětem senzitivní a vstřícná,“ doplňuje Šimáčková v podcastu Chyba systému.

Podle novinářky Apoleny Rychlíkové, jež také byla hostem pořadu, se situace v této oblasti v u nás posunula velmi dopředu, i když to ještě není zcela ideální. Zmiňuje v této souvislosti zmíněný mediálně sledovaný soudní proces s Dominikem Ferim, který byl veden velmi citlivě k obětem, což jí udělalo velkou radost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Ústava

Tvrdíte, že náš prezident není šéf armády. Ale znáte ústavu, kde je napsáno, že vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky je právě prezident republiky? A nemyslíte, že obecně by bylo dobré, kdyby vláda a prezident v otázkách obrany a zahraniční politiky táhli za jeden provaz? K čemu je dobré...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jéje další Pekarová, Nerudová, Černochová atd.., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehunterman , 16.12.2023 16:25:43
Já nevím... Nebýt Kateřiny Konečné, Petry Rédové, Karolíny Stonjekové, paní Bobošíkové, Šichtařové a jim podobných, tak bych byl asi antifeminista. Protože to, co se vyrojilo v politice z ženským pohlavím, tak to je tedy na pováženou

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Mučili, vraždili.“ A nestačí jim to. Křeček udeřil kvůli sjezdu sudeťáků

19:45 „Mučili, vraždili.“ A nestačí jim to. Křeček udeřil kvůli sjezdu sudeťáků

Bývalý dlouholetý politik, právník a nyní končící ombudsman Stanislav Křeček v textu pro Parlamentní…