„Špíno! Buzny, táhněte!“, „Vaše děti budou jako my!“ V Plzni se na ulici srazili homosexuálové a jejich odpůrci. A bylo dusno

26.08.2018 11:38

REPORTÁŽ Druhý ročník plzeňské Gay Pride proběhl ve velké přesile účastníků, vesměs mladých lidí do dvaceti let. Skóre přítomných 500 ku 20 bylo jednoznačné. Dvacítka protestujících za sdružení Česká Plzeň byla vidět a slyšet především pro silnou koncentraci městských a státních policistů včetně jejich techniky – a město nasadilo i drony. Nezájem plzeňských politiků, ozon marihuany, několik anarchistů a zpolitizování protestů – na jedné straně Piráti, na straně druhé Dělnická strana. Kožeňáci ani transvestité se letos do Plzně nedostavili, a tak účast zachraňovala omladina z venkova a samozřejmě z Prahy.

„Špíno! Buzny, táhněte!“, „Vaše děti budou jako my!“ V Plzni se na ulici srazili homosexuálové a jejich odpůrci. A bylo dusno
Foto: Václav Fiala
Popisek: Pochod gayů a leseb v Plzni.

Než se duhový průvod vydal na cestu, protestující se už „činili“ křikem a transparenty, jenž mnohé byli ve stejném duchu i provedení, jako v loňském roce.

Za Plzeň bezpečnější – a bílou?

„Plzeňané čelí útokům zahraničních dělníků, zaměstnanců, kteří se opilí a zdrogovaní pohybují po městě a terorizují české obyvatele. Odmítáme, aby na českých ulicích tekla česká krev a policie na to nečinně přihlížela, majíc instrukce nezasahovat, protože by mohli být obviněni z rasismu,“ zaznělo od protestujících.

„Česká Plzeň – naše šance. Chceme více policistů v ulicích, chceme větší represivní složky a hlavně dodržování zákonů a vymahatelnost práva,“ hřměli zástupci nového sdružení, jdoucího do komunálních voleb. „V této republice nemáme špatné zákony, ale pouze nejsou vymáhány a různě interpretovány a překupníci zákona se jim smějí. Chceme, aby vlastenecké síly měly zastoupení i na radnicích…. Stávající politické strany pouze politikaří, kšeftují a nezajímá je život běžných občanů, žijí svůj život ve věži ze slonoviny a pohlížejí na lidi jednou za čtyři roky, na které si vzpomenou, když jsou volby,“ ozývalo se z megafonu, vzdáleného vzdušnou čarou několik set metrů od duhového shromaždiště.


Dřevěná ulice pod Náměstím Republiky. (FOTO: Václav Fiala)

"Pochod hnusu"

„Protestujeme proti pochodu hnusu, protože do české Plzně toto nepatří. Odmítáme, aby naše děti byly konfrontovány se sexuálními zvrácenostmi, museli se dívat na to, jak zde pochoduje rodič jedna, rodič dvě. Naše sdružení je pro tradiční rodinu, odmítáme různé genderové západní zvrácenosti. Západní Evropa je ztracená. Myslíme si, že homosexuálové v České republice mají dost práv. Není nutné je rozšiřovat, bourat tradiční rodinu a samozřejmě je nepřípustné dávat homosexuálům vychovávat děti, které musí vychovávat muž a žena,“ plamenně hovořili mluvčí protestujících za potlesku svých kolegů a souhlasného přikyvování několika pozorujících lidí na chodníku.

Oldřich Lukáš, jeden z čelných představitelů akce, známý v Plzni svými aktivitami proti justiční mafii, pak ještě uvedl:“ Programem tamtěch lidí je postupná salámová devastace hodnot, rodiny a národa. „Chcete, abych přečetl naše letáky, aby ti, co nás nahrávají, měli památku?“ zaprorokoval a soukmenovci jednoznačně souhlasili: „ Ano!!“ A tak spíše okázale než demonstrativně přečetl přečetl zhruba desítku hesel.


Jeden z hlavních organizátorů akce Oldřich Lukáš. (FOTO: Václav Fiala)

Politiky včetně primátora nevidět….

„Je tentokrát slabší organizace, ale lidí je asi stejně,“ řekl mi Miloslav Zezula, spoluorganizátor ze sdružení LOGOS. „My tady tomu neříkáme protest, ale oslava, že se sejdeme. Neprotestujeme, ale slavíme,“ poučil mne. Mezitím si děcka malovala duhu na tváře nebo si napíchávala duhové vlaječky do drdolů a pár lidí si odskočilo za most, aby nebyli na očích, ubalit a vykouřit jointa.


Přípravy na pochod. (FOTO: Václav Fiala)

„Piráti se zapojili již v loňském roce, ale tím, že mají liberální politiku,“ informoval mne známý plzeňský aktivista „z druhé strany barikády“, nyní obyvatel Prahy, Jakub Jahn, přezdívaný Sobek. „Je smutné, že tu nejsou další strany. Pirátů je tu jen pár a s organizací akce nemají nic společného. Po představitelích Plzně není vidu ani slechu. Je to docela smutné. Třeba liberální strany, které bojují za rovnoprávnost lidí různé orientace v parlamentu, tak by tu měli jejich zástupci být. A nebo primátor, který když se zastal uprchlíků, měl by se zastat i nás.“ Zcela absentovali Zelení, kteří tu v loňském roce byli hodně vidět. Je potřeba takovýchto pochodů, když je naše společnost poměrně liberální?


Piráti se účastnili pochodu. (FOTO: Václav Fiala)

Ještě vládne strach – nebo spíše obavy?

Jahn, alis Sobek, na to: „Pochody začaly již v době, kdy homosexualita byla ještě nelegální. Rovnoprávnost ještě zcela není. Nemyslím na ulici, to jsou lidé docela v pohodě. Ale z hlediska zákona ještě nebyly zcela upraveny všechny oblasti, třeba adopce dětí. A je to signál pro lidi, kteří jsou z této komunity a stydí se. Přece jen se třeba lidé stejného pohlaví stydí vzít se ve městě za ruka, a to je velmi smutné. Prostě, nechtějí žít ve strachu,“ vysvětloval nadšeně.

A už se vyšlo. Když se duhový pochod blížil k protestujícím, ti zatarasili úzkou Dřevěnou ulici, vedoucí na Náměstí Republiky.

Červené heslo na černém pozadí neslo několik příznivců anarchistů, z nichž jedna dívenka měla šátkem zakrytou část obličeje a černé brýle.


Anarchisté. (FOTO: Václav Fiala)

..trochu si zakřičet….

Omladinu „vítalo“ bučení a křik: „Plzeňskej hnus! Špíno! Buzny, táhněte z českých měst, tady nemáte co dělat! Nepatříte k českému národu! Dobytku! Sami jste se vydělili z národa! Vlastizrádci! Podívejte se na sebe! My chodíme do práce, my jsme slušní lidi!“

Na to je pochodující provokovali pokřikem: „Vaše děti budou jako my!“

„Hanba!“ křičeli protestující, až někteří zrudli v obličeji. Na druhou výzvu policie uvolnili uličku a pochod mohl projít…


FOTO: Václav Fiala

Nejen k mému překvapení vedli organizátoři pochod těmi nejužšími možnými průchody – pravděpodobně to nevyhodnotili za jakékoliv bezpečnostní riziko. Dokonce tou nejužší „myší dírou“, která v krajském městě je pod železniční tratí směrem ke katastrálnímu úřadu.

Pán koukající z domu si odplivl: „To máme mládež! Jestli ti něco dokáží, tak jen se zhulit do bezvědomí. To je tedy generace!“ „A těch dvacet na druhé straně? Vždyť je to k smíchu!“ kontroval mu jiný pozorovatel, který patřil k těm několika, kteří se alespoň vyklonili z okna. A tak jediní, kdo přicházejícímu průvodu mávali, byli klienti domova důchodců.

V Papírně, kam se pochod po více než půlhodinovém putování městem, včetně cesty v bezprostřední blízkosti katedrály svatého Bartoloměje, už bez asistence, ale jen za „dohledu“ policie přesunul, se nabízeli kondomy a lubrikanty zadarmo.


Čelo průvod. (FOTO: Václav Fiala)

Chvála Pirátů – ti se nebojí….

Sdílný Sobek pro ParlamentníListy.cz ve svérázném industriálním prostředí bývalé papírny zhodnotil akci: „Pořád je vidět, že se lidé bojí. Není příjemné chodit kolem nácků, toto trpět, být na fotkách v novinách, to je stále ještě pro spoustu lidí problém. Jsou ochotní jít na párty nebo na jiné části programu. Je to možná trochu pokrytecké. Jít do gay klubu, který je stranou od centra, to zas není taková odvaha, být ve své komunitě, ale jít na akci, kde jste jasně spojováni s homosexualitou, toho se stále lidé bojí,“ pustil se s kritikou do vlastních řad. „Lidi, co pracují ve firmách, si řeknou – co mí spoluzaměstnanci, co mí podřízení, uvidí, že jsme gay a ztratím autoritu, co když to uvidí moji rodiče. Prostě, je to smutné.“

Smutné je prý i to, že „…protest Plzeňanů je o tom, že je tam pár hesel a jedna vlajka Dělnické strany. Zmohli se jen na levné výroky – spojování se Sorosem a islamizací. Prostě, jsou úplně mimo a ukazuje se, že mají jediné téma, a to je migrace, které dokáží převézt do všech oblastí a nic jiného neumí. Takže to bylo hodně slabé,“ hodnotil Jakub a k mému překvapení by si spíše přál silného oponenta, než podle něj skupinku křiklounů. „Z obou stran tady nebyli osobnosti. Byl tu jen jediný poslanec, Lukáš Bartoň za Piráty, a jinak tady nebyl ani jeden zastupitel, kromě těch, kteří tu byli služebně posláni z úřadu. Je vidět, že i politici se bojí, že budou spojováni s takovýmto segmentem lidí. Ani v Praze to nebylo – že by tam byla ODS nebo topka. Jedině mladí sociální demokraté. To ukazuje, že se všechny politické strany takto bojí profilovat, protože usilují o hlasy pravicových voličů. Hlavně ODS se bojí, Topka se také docela zdráhá, protože má pořád svoje konzervativní křídlo. A Lidovci, to je jasné. Piráti jsou jediní, kteří se nebojí stát za tím, co mají ve svém programu. Protože smutné je, když to jiní mají v programu, ale skrývají se,“ konstatuje směrem k zavedeným politickým partajím.

Absence témat, aneb potřebujem partnera!

Anketa

Jsou homosexuálové v České republice kráceni na svých právech?

4%
96%
hlasovalo: 9478 lidí
„Potřebovali bychom protipartnera a ne jen slyšet rasistické výroky. Pár nácků, někdo si zakřičí a většina jen čumí. Nevím, na co tam byli. Asi mají nějaké úchylné fantazie a chtějí čumět na buzíky z první řady. Jinak mi to nedává smysl. Proč by tam jenom chodili, když si tam jen tak stoupnout. Co vlastně chtěj? Jsou to ti, kteří nemají odvahu se oficiálně připojit. Tak jsou tam alespoň z druhé strany. Potřebovali jsme ty policajty, aby nás chránili, aby nás oni neošukali….“ konstatoval k mému úžasu Jahn-Sobek.

Mladý klučina to také tak viděl: „Deset nácků, to je toho. Ale je to tady komorní a je to taky dobré,“ pochválil konzervativní a katolickou Plzeň. „V Praze vidíte odhalené lidi, projevující své choutky, třeba kožeňáky. Tady nebyl jediný transvestita,“ řekl trochu posmutněle.

Kdo je tady buzna?!

„Takže to bylo velice slušné, tak nevím, co náckové vyvádí,“ měl jasno Sobek. „Většině účastníků bylo mezi 15 až 17 lety, takže je vtipné, když nás nazývají pedofily. Jestli je někdo úchyl, a čumí na malý děti, tak jsou to náckové. Samí nasvalení chlapy, mačkají se na sebe, dotýkají se svejma svalíkama, tak to je jasné,“ rozesmál se. „Oni se profilují nejen že jsou proti nám, ale i proti jiným vyznáním, rasám a všemu možnému. Co čekat, když otevřeně říkají, že bojují za bílou sílu.“

„Hlavně, že je co hulit, protože tam, kde jsou Piráti, tam je dycky marjána! Super, paráda, huhůůů…lítám…!“, bylo slyšet z chodníku, kde seděla omladina. A všichni se již těšili na párty jednoho z nejstarších českých gay klubů Míša, který má v Plzni již bohatou tradici. A kde v loňském roce zažili nemilé překvapení, když někdo z odpůrců této akce pomazal dveře a kliku exkrementy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…