Spolu, Piráti a STAN budou jednat o vzniku koalice na pražském magistrátu

31.01.2023 6:30

Na pražském magistrátu se dnes opět sejdou týmy Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, které budou jednat o vzniku budoucí koalice.

 Spolu, Piráti a STAN budou jednat o vzniku koalice na pražském magistrátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání pražského zastupitelstva. Prvním bodem byla volba primátora...

Zástupci stran v minulém týdnu uvedli, že by měli dnes probrat návrh koaliční smlouvy a s ním spojených dokumentů. Jednání odblokovalo předchozí vystoupení Pirátů z Aliance stability uzavřené s Prahou sobě a rovněž nabídka Spolu Pirátům a STAN na šest míst v 11členné radě města. Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá více než čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Volby v Praze vyhrálo loni na podzim Spolu před ANO a Piráty.

Vyjednávací týmy minulý týden ve čtvrtek novinářům sdělily, že chtějí mít na začátku tohoto týdne hotový návrh koaliční smlouvy včetně příloh s programovými body, rozdělením kompetencí a koaličními mechanismy či ustanovením zastupitelských výborů. Dokumenty budou muset následně projednat stranické orgány a v případě Pirátů o nich bude v referendu hlasovat krajské fórum. Dořešit musí strany ještě kompetence radních.

V uplynulých měsících se strany neshodovaly mimo jiné na počtu zástupců stran v radě. Pirátům a STAN vadil původní návrh Spolu, podle něhož by Spolu mělo v 11členné radě šest zástupců včetně primátora. Rovněž odmítali návrh vytvořit náměstka primátora pro investice. Podle Pirátů a STAN by tak byly odebrány radním části kompetencí a vzhledem k menšině v radě by ji tak pouze doplňovali do celkového počtu. Spolu zase vadila snaha Pirátů, a původně i STAN, aby v radě byla i Praha sobě.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…