Spolu, Piráti a STAN budou jednat o vzniku koalice na pražském magistrátu

31.01.2023 6:30

Na pražském magistrátu se dnes opět sejdou týmy Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, které budou jednat o vzniku budoucí koalice.

 Spolu, Piráti a STAN budou jednat o vzniku koalice na pražském magistrátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání pražského zastupitelstva. Prvním bodem byla volba primátora...

Zástupci stran v minulém týdnu uvedli, že by měli dnes probrat návrh koaliční smlouvy a s ním spojených dokumentů. Jednání odblokovalo předchozí vystoupení Pirátů z Aliance stability uzavřené s Prahou sobě a rovněž nabídka Spolu Pirátům a STAN na šest míst v 11členné radě města. Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá více než čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Volby v Praze vyhrálo loni na podzim Spolu před ANO a Piráty.

Vyjednávací týmy minulý týden ve čtvrtek novinářům sdělily, že chtějí mít na začátku tohoto týdne hotový návrh koaliční smlouvy včetně příloh s programovými body, rozdělením kompetencí a koaličními mechanismy či ustanovením zastupitelských výborů. Dokumenty budou muset následně projednat stranické orgány a v případě Pirátů o nich bude v referendu hlasovat krajské fórum. Dořešit musí strany ještě kompetence radních.

V uplynulých měsících se strany neshodovaly mimo jiné na počtu zástupců stran v radě. Pirátům a STAN vadil původní návrh Spolu, podle něhož by Spolu mělo v 11členné radě šest zástupců včetně primátora. Rovněž odmítali návrh vytvořit náměstka primátora pro investice. Podle Pirátů a STAN by tak byly odebrány radním části kompetencí a vzhledem k menšině v radě by ji tak pouze doplňovali do celkového počtu. Spolu zase vadila snaha Pirátů, a původně i STAN, aby v radě byla i Praha sobě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

4:37 „Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

Světu je Západ lhostejný. Je to vidět jak na sdružení BRICS, tak na stavu klesající migrace, pro kte…