„Strašíte lidi!“ Vlivný senátor si došlápl na ČT. Ale udělal prý chybu. Ozval se Dvořák i člen RRTV

21. 4. 2020 16:19

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) zkritizoval Českou televizi a jejího generálního ředitele Petra Dvořáka, protože prý, podle Horníka, „straší občany covidem-19 a měla by se vrátit zase do normálu“. Dvořák oponoval, že Česká televize musí ze zákona přinášet aktuální a všestranné informace. Vadim Petrov, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), se na svém facebooku postavil za Dvořáka, s tím, že Horník tím míří mimo své kompetence.

„Strašíte lidi!“ Vlivný senátor si došlápl na ČT. Ale udělal prý chybu. Ozval se Dvořák i člen RRTV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel ČT Petr Dvořák
reklama

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26666 lidí
Horník zaslal otevřený dopis Dvořákovi a nabádal ho, aby se „zpravodajská činnost České televize vrátila zase do normálu, tj. do stavu, jaký byl před vypuknutím tzv. koronavirové krize,“ jak informuje server Lupa.cz

„Strašení občanů ccovidem-19 musí neprodleně skončit, aby nebyly dál u občanů mnohdy nezdůvodnitelně navozovány pocity úzkosti,“ napsal senátor, s tím, že by se zpravodajství mělo věnovat i jiným tématům.

Dvořák reagoval na svém twitteru, kde Horníkovi vzkázal, že Česká televize nevytváří žádnou agendu koronaviru, ale od začátku se snaží problematiku co nejlépe zobrazit a vysvětlit. „Povinnost přinášet občanům aktuální a všestranné informace je stanovena zákonem o České televizi, zároveň se ale jedná o jeden z důvodů, pro které byla televize veřejné služby zřízena,“ připomíná pak místopředsedovi Senátu.

Také mu vysvětluje pravidla redakční autonomie, kdy podle zákona a Kodexu ČT nesmí nikdo mimo pověřené pracovníky zpravodajství určovat, co bude předmětem vysílání, a to ani generální ředitel. Politici, podle Dvořáka, navíc nemají hledat „návrat do normálu“ v médiích, ale ve svých vlastních snahách v parlamentní demokracii.

Nakonec generální ředitel Horníkovi připomíná, že podle nedávného výzkumu většina diváků považuje roli zpravodajství České televize při mimořádných událostech za nepostradatelnou a informace o koronavirové krizi za důvěryhodné, objektivní, jasné a srozumitelné. Dodává, že Česká televize kromě zpravodajství v době krize spustila také nový kanál pro seniory ČT3, a pro školou povinné děti pořad UčíTelka.

Na Horníkův otevřený dopis na svém facebooku reagoval také člen RRTV Vadim Petrov, podle něhož je dopis důkazem nekompetence. „Wow, jak mám spoustu výhrad k ČT, tohle je opravdu politické zasahování do její nezávislosti. Pan senátor je za STAN. Nemohli by mu kolegové vysvětlit, že mají v Senátu mediální výbor, ve sněmovně je volební výbor, je tu Rada ČT, a pokud si pan senátor myslí, že ČT porušuje zákon, tak RRTV – ti všichni mají mandát se tím zabývat. Místopředseda senátu ne,“ radí Horníkovi.„A pokud si myslí, že jedná za své voliče, může napsat článek anebo dát rozhovor. Ale žádost na hlavičkovém papíře parlamentu od místopředsedy Senátu s požadavkem na ředitele ČT vypovídá o hodně velké nekompetenci,“ má jasno Petrov. „Kdyby podobný dopis poslal třeba komunista Filip nebo Okamura, tak by se Hlídací psi uštěkali,“ dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

14:50 Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

Xaver si znovu pozval vyhlášeného restauratéra Zdeňka Pohlreicha, aby dokončil diskusi o spropitném.…