„Svazačka Pajerová“ promluvila o své minulosti před listopadem 1989

30.10.2018 16:01

Hostem Osobnosti Plus na Českém Rozhlasu Plus byla minulý čtvrtek Monika MacDonagh-Pajerová, česká aktivistka, vysokoškolská pedagožka pražského centra New York University, bývalá diplomatka a studentská vůdkyně. Je také matkou Emmy Smetany. Nejdříve se vyjadřovala o svém sporu s Janem Macháčkem z Lidových novin, kterého nařkla, že se nechal koupit Babišem. „Udělala bych to znovu,“ řekla o sporu. A pak vysvětlovala, proč má nálepku svazačky, která se změnila cestou z Albertova v revolucionářku.

„Svazačka Pajerová“ promluvila o své minulosti před listopadem 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentská vůdkyně Monika Pajerová

 

Anketa

Udělil Miloš Zeman letos státní vyznamenání správným osobnostem?

92%
8%
hlasovalo: 8666 lidí

Jako první se MacDonagh-Pajerová vyjadřovala ke svému sporu s Janem Macháčkem, jemuž vpálila minulý rok v rozhlasu do očí, že se nechal koupit od Andreje Babiše, a který jí pak počastoval velmi nepěknými slovy, které ani moderátorka, ani Pajerová nereprodukovaly. Prý ji šokuje, že se člověk, který byl v disentu, nechal koupit a píše do Lidových novin, ze kterých mnoho lidí odešlo kvůli Andreji Babišovi. Řekla, že měla problém s ním sedět u jednoho stolu. „Já prostě pojmenovávám věci, tak jak jsou,“ prohlásila o sobě vysokoškolská pedagožka s tím, že Jan Macháček není nezávislý novinář, když dělá v Babišově think-tanku. „Dnes bych to udělala znovu,“ dodala.

Po Macháčkovi přišlo další téma, a to nařčení, že se cestou z Albertova proměnila ze svazačky na revolucionářku. Svazáctví jako nálepku mají podle ní všichni studentští lídři. Nejhůře to prý schytal Martin Mejstřík. Proč je spojení „svazačka Pajerová“ spojeno právě s ní, to vysvětluje tím, že z 10 studentských lídrů byla jediná žena, navíc svobodná matka, tedy snadný terč. „Dovedu si představit, že ti, kteří za revoluce přechodně prohráli, se pak velice rychle vzchopili a na Mejstříka, Pajerovou, Pánka, Hřebejka, Sedláčka a další něco hledali. Jelikož nic nenašli, tak alespoň upozornili, že jsme všichni jako studenti vysokých škol byli víceméně automaticky členy SSM,“ řekla. Na fakultě byly prý jen dva lidé, kteří nebyli v SSM, a jeden z nich byl syn faráře, bránila se nařčení. Prý se radila s chartisty a s disidenty v jiných socialistických zemích a ti jí a jejím spolupracovníkům radili, aby, dokud může, zůstala studovat a využívala existující struktury jako SSM. „Zahradnicí jsem mohla být vždycky,“ zakončila Pajerová.

Celý pořad ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…