Členské státy Evropské unie se oficiálně dohodly na novém klimatickém cíli pro rok 2040. Ten počítá se snížením emisí o 90 procent oproti roku 1990, jak navrhovala Evropská komise. Česká republika však spolu s několika dalšími státy hlasovala proti.
Podle končícího ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale díky „silné blokační menšině“ podařilo prosadit řadu úprav, mimo jiné posun spuštění systému ETS 2 o dva roky a možnost započítat investice firem mimo EU. Uvedl také, že cíl do roku 2040 bude snížen na 85 % za celou EU, bez závazných cílů pro jednotlivé státy.
Jednání Rady pro životní prostředí trvalo 18 hodin. Česká republika spolu s dalšími státy tvořila silnou blokační menšinu, díky které se podařilo vyjednat řadu významných ústupků. Z těchto důvodů některé země výsledný text nakonec podpořily. Česká republika v souladu s… pic.twitter.com/YBqoMOsiyl
— Petr Hladík (@hladikpe) November 5, 2025
K novému klimatickému cíli se na sociální síti X ostře vyjádřil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Pan ministr Hladík zase blouzní o tom, jak byl v Bruselu úspěšný. Já vám ale přináším skutečné zákulisí handlu a jak se Brusel snaží oblbnout občany EU. Šílené klimatické cíle přinášejí zelené daně a zdražení života Evropanů. Zůstávají, jen se odsunuly o rok,“ napsal Babiš.
„Hladík lže, Itálie si vyjednala výjimku,“ říká Babiš
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.




