„Tady v Česku už začínáte tušit, o čem mluvím.“ Nvotová varovala z pódia

08.02.2026 19:41 | Monitoring

Slovenská herečka Tereza Nvotová na Cenách české filmové kritiky kritizovala podle svých slov tlak slovenské vlády na kulturu a varovala, že podobné náznaky lze pozorovat i v Česku. Po světě se podle ní šíří „nebezpečný virus“.

„Tady v Česku už začínáte tušit, o čem mluvím.“ Nvotová varovala z pódia
Foto: Repro: X
Popisek: Herečka Tereza Nvotová během Cen české filmové kritiky

Herečka Tereza Nvotová převzala na pódiu během Cen české filmové kritiky cenu za nejlepšího herce udělenou Milanu Ondríkovi za roli ve filmu Otec. Během děkovné řeči při převzetí ocenění se Nvotová rozhodla dodat slovo i ke slovenské kulturní a politické scéně.

„Slovenský film a slovenská kultura dnes není jen v ohrožení, ale ve stadiu systematické destrukce, a to ze strany vlády Roberta Fica, který se mstí umělcům prostřednictvím ministryně kultury za to, že od vraždy Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové a odhalení hluboké korupce jsme stáli a stále stojíme na náměstích,“ uvedla herečka Nvotová.

„Filmy, které tento rok měly premiéru, byly ještě podpořené svobodným audiovizuálním fondem, ale dnes už nevím, jestli bychom takovou podporu získali a tento film by dost možná neexistoval,“ řekla a varovala před omezováním svobodného umění i médií. Náznaky podobného vývoje lze podle ní dnes pozorovat i v Česku.

„Když se zakáže svobodné umění a média, tak je to krok ke konci svobodné společnosti. Myslím, že tady v Česku už začínáte tušit, o čem mluvím,“ řekla Nvotová a pokračovala se svým varováním před „nebezpečným virem“ šířícím se po světě. „Lékem je nebát se a nebýt ticho,“ dodala slovenská herečka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Prostě stát, který nesype umělcům peníze,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseriva , 08.02.2026 19:50:09
je špatný a umělci by měli naběhnout na barikády a vybojovat si stát lepší, který jim bude sypat.

|  19 |  0

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…