„Tam byl Tlusťoch,“ vzpomínal hejtman Čunek. U Železného bylo živo. Zazněla důležitá čísla

26.03.2020 13:15 | Zprávy

Zatímco Roman Prymula s krizovým štábem řeší situaci s nemocí, vláda schválila opatření, která mají zajistit, aby se česká ekonomika nezhroutila. V Událostech, komentářích je komentovala ministryně Maláčová a senátoři Goláň a Čunek. Panovala shoda, že opatření jsou správná. Ale Čunek s Goláněm varovali, že pro OSVČ je třeba dělat víc, jinak začne hrozit, že i zdravým firmám nebudou platit ty postižené. Řešil se také nárok na náhradu škod. A zlínský senátor zavzpomínal na Klause a „Tlusťocha“.

„Tam byl Tlusťoch,“ vzpomínal hejtman Čunek. U Železného bylo živo. Zazněla důležitá čísla
Foto: Repro ČT24
Popisek: Senátor Tomáš Goláň a ministryně Jana Maláčová

Jak informovala ČT, vláda včera prodloužila stávající zákazy. Nicméně, místo krizové legislativy použila zákon o ochraně veřejného zdraví, což dle některých advokátů snižuje, nebo dokonce anuluje nároky na kompenzaci škod. Dle ministryně financí Schillerové je výklad zákona úplně stejný a o náhradě škody je možné mluvit jen v případě, že vláda zabírá majetek nebo přikazuje nějakou činnost. Což se neděje.

Jana Maláčová ujišťovala, že základ a záměr opatření je stejný a odvolávala se na svá předchozí prohlášení a prohlášení vlády, dle kterých nenechá nikoho padnout. „To znamená, že nemá smysl teď diskutovat o těch právních...“ tvrdila Maláčová, ale moderátor Železný se bránil, že v tom právníci kličku vidí, tedy ptát se je logické.

„Já jako ministryně sociálních věcí mohu říci, mám v kompetenci mzdy a právě jsme přišli s programem Anitvirus, že my budeme podnikům a firmám, které mají potíže, nahrazovat na vyplacení mezd až 80 % těch částek,“ mluvila Maláčová za své ministerstvo.

Dle senátora Goláně je naopak vláda teď opatrná, protože předtím se od advokátů objevily názory, že vládou vyhlášená nařízení a zákazy nejsou právně úplně v pořádku, takže pro jistotu je teď vyhlásila v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví. Ovšem otázka, zda to zhorší postavení lidí při domáhání se odškodného, dle senátora není namístě, protože toto rozhodnutí je na soudech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …