„Táta“ Falbr zuřil na mostecké tripartitě. ČSSD prý vždy stála za horníky, ale za Sobotky se to mění

19.04.2015 7:26 | Zprávy

O téměř tři miliardy ročně přijde státní pokladna na daních, pokud by skončila těžba uhlí za limity na Mostecku. A to nejsou všechny miliardy… Čísla prognózuje analýza, na které pracuje Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a tento týden je představil mostecké tripartitě. Materiál přináší odhady v oblastech, kde se o nich dosud nemluvilo. Samotný výčet nezaměstnaných a sociální dopady v problematickém regionu totiž nejsou jediným fatálním dopadem. Tím je mimochodem pro osud obyvatel negramotnost poslanců v této věci, jak se někteří vyjádřili…

„Táta“ Falbr zuřil na mostecké tripartitě. ČSSD prý vždy stála za horníky, ale za Sobotky se to mění
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula a bývalý europoslanec Richard Falbr

Hospodářská a sociální rada se tématem zabývala pár dní poté, co město navštívil letos již podruhé ministr průmysl a obchodu Jan Mládek. „Nepustili nás vůbec do programu dne. Nechtěli pustit ani zástupce odborů. Bylo to vše připraveno, aby ‚vyhráli‘ odpůrci těžby a neprolomení limitů,“ stěžoval si před tripartitou složenou z řad podniků, odborů a úřadů Richard Falbr, bývalý europoslanec, někdejší „táta odborů“ a dnes šéf Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

Připomněl, že ovšem vláda slíbila, že do regionu přijede na zasedání vlády. „Padla informace, že to zasedání chystají v listopadu, to už by bylo ale po rozhodnutí v této věci,“ podotkl Falbr. Ministr Mládek se totiž vyjadřoval, že rozhodnutí o prolomení limitů těžby padne do června. Zástupci tripartity již jednali i s předsedou vlády a zřejmě ne naposledy. „Názory z jeho úst jsou nyní takové, že jsme odcházeli s dost rozpačitými pocity,“ zmínil Falbr, jak se v poslední době pozadí problematiky jaksi mění. ČSSD byla většinu let pro pokračování těžby, ať už vzhledem k zachování zaměstnanosti v regionu s nejvyšším počtem lidí bez práce, tak s ohledem na téměř jisté zvýšení kriminality a prohloubení sociálních problémů.

Před pár týdny se ovšem opět téma limitů těžby na dole ČSA, u obcí Horní Jiřetín a Černice, začalo řešit ve čtyřech možných variantách. K úplnému prolomení limitů se již nevyjadřují stoprocentně, lavírují s politicky kompromisní variantou částečného prolomení a zachování obcí.

Je tu něco, co dosud nezaznělo. A Babiš s tím bude muset něco dělat!

Zásadní zvrat ve věci ovšem může znamenat zcela nově vznikající analýza. „Přináší argumenty, které ještě nikdy nezazněly a jsou velice výmluvné. Je skvěle vypracována,“ zhodnotil práci výzkumného ústavu Richard Falbr. „Ztráta státního rozpočtu na výběru daní, kdy jsme operovali s průměrnou mzdou u těžební společnosti, se odhaduje na 1,5 miliardy korun ročně,“ uvedla mimo jiné za autory studie Marcela Šafářová. To ale samozřejmě není vše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lucie Bartoš

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

16:50 Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

V rámci představování filmu Neporazitelní v Karlových Varech došlo i na politiku. O tu se zajímá zej…