„Táta“ Falbr zuřil na mostecké tripartitě. ČSSD prý vždy stála za horníky, ale za Sobotky se to mění

19.04.2015 7:26 | Zprávy

O téměř tři miliardy ročně přijde státní pokladna na daních, pokud by skončila těžba uhlí za limity na Mostecku. A to nejsou všechny miliardy… Čísla prognózuje analýza, na které pracuje Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a tento týden je představil mostecké tripartitě. Materiál přináší odhady v oblastech, kde se o nich dosud nemluvilo. Samotný výčet nezaměstnaných a sociální dopady v problematickém regionu totiž nejsou jediným fatálním dopadem. Tím je mimochodem pro osud obyvatel negramotnost poslanců v této věci, jak se někteří vyjádřili…

„Táta“ Falbr zuřil na mostecké tripartitě. ČSSD prý vždy stála za horníky, ale za Sobotky se to mění
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula a bývalý europoslanec Richard Falbr

Hospodářská a sociální rada se tématem zabývala pár dní poté, co město navštívil letos již podruhé ministr průmysl a obchodu Jan Mládek. „Nepustili nás vůbec do programu dne. Nechtěli pustit ani zástupce odborů. Bylo to vše připraveno, aby ‚vyhráli‘ odpůrci těžby a neprolomení limitů,“ stěžoval si před tripartitou složenou z řad podniků, odborů a úřadů Richard Falbr, bývalý europoslanec, někdejší „táta odborů“ a dnes šéf Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

Připomněl, že ovšem vláda slíbila, že do regionu přijede na zasedání vlády. „Padla informace, že to zasedání chystají v listopadu, to už by bylo ale po rozhodnutí v této věci,“ podotkl Falbr. Ministr Mládek se totiž vyjadřoval, že rozhodnutí o prolomení limitů těžby padne do června. Zástupci tripartity již jednali i s předsedou vlády a zřejmě ne naposledy. „Názory z jeho úst jsou nyní takové, že jsme odcházeli s dost rozpačitými pocity,“ zmínil Falbr, jak se v poslední době pozadí problematiky jaksi mění. ČSSD byla většinu let pro pokračování těžby, ať už vzhledem k zachování zaměstnanosti v regionu s nejvyšším počtem lidí bez práce, tak s ohledem na téměř jisté zvýšení kriminality a prohloubení sociálních problémů.

Před pár týdny se ovšem opět téma limitů těžby na dole ČSA, u obcí Horní Jiřetín a Černice, začalo řešit ve čtyřech možných variantách. K úplnému prolomení limitů se již nevyjadřují stoprocentně, lavírují s politicky kompromisní variantou částečného prolomení a zachování obcí.

Je tu něco, co dosud nezaznělo. A Babiš s tím bude muset něco dělat!

Zásadní zvrat ve věci ovšem může znamenat zcela nově vznikající analýza. „Přináší argumenty, které ještě nikdy nezazněly a jsou velice výmluvné. Je skvěle vypracována,“ zhodnotil práci výzkumného ústavu Richard Falbr. „Ztráta státního rozpočtu na výběru daní, kdy jsme operovali s průměrnou mzdou u těžební společnosti, se odhaduje na 1,5 miliardy korun ročně,“ uvedla mimo jiné za autory studie Marcela Šafářová. To ale samozřejmě není vše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…