„Ten člověk skončí jako oběť palácového převratu!“ Člověk v tísni sezval konkrétní novináře a došlo na Ukrajinu, Rusko i Putina

28.04.2017 20:45 | Zprávy

REPORTÁŽ Putin bude obětí palácového převratu – už teď vypadá ve světě jako kretén. Na Donbase by se starší lidé nejradši vrátili k bývalému SSSR. O východní Ukrajině besedovali v rámci akce Člověka v tísni novináři Petra Procházková z Lidových novin, Ondřej Soukup z Hospodářských novin, redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák a Filip Horký z DVTV, který v oblasti v blízkosti fronty natočil několik reportáží.

„Ten člověk skončí jako oběť palácového převratu!“ Člověk v tísni sezval konkrétní novináře a došlo na Ukrajinu, Rusko i Putina
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Kyjev, Ukrajina

Na úvod moderátor Petr Štefan z organizace Člověk v tísni seznámil přítomné s aktuální statistikou: „Zanedlouho budeme na počtu 10 000 lidí, kteří zemřeli jako oběti v důsledku konfliktu. Více než 22 000 lidí bylo zraněných. A 3,8 milionu lidí na východní Ukrajině potřebuje nějakou formu pomoci. Mezi lednem a únorem tohoto roku zemřelo na bojové linii 111 civilistů, a to především z důsledků ostřelování z obou stran. To číslo se zvětšuje – v loňském roce to bylo ‚jenom‘ 51 lidí. To znamená, že konflikt eskaluje.“

Jak je (ne)možné prosadit Ukrajinu v médiích

Štefan začal besedu první otázkou: „Jak těžké je prosadit Ukrajinu v médiu, že se má o Ukrajině psát?“ Petra Procházková si posteskla: „Je to skoro nemožné. Každý den ráno se dohadujeme na redakčních poradách a já tam vytrvale nějaké ukrajinské téma cpu. Nemusí to být nutně téma, které se třeba týká Donbasu. Ukrajina skýtá obrovské množství jiných témat a skoro nikdy se mi to nepodaří v poslední době prosadit. Vím z jiných konfliktů, že se musí stát něco strašně tragického, aby to s vedením trochu zacloumalo. Anebo v našem případě je dobré, když se to objeví v maďarském tisku, protože naši šéfredaktoři mluví maďarsky,“ informovala za smíchu přítomných Procházková. „Ale zase Maďaři nemají dobrý vztah k Ukrajině.“

Ondřej Soukup reagoval na výzvu takto: „Zcela nedávno jsme psali, že tajná služba obsadila kanceláře několika firem, údajně kvůli tomu, že tam měli nainstalovaný software, který mohl být používán jako špionážní pro Rusko. Jednou z obětí byl Tomáš Fiala, český podnikatel, který žije dvacet let na Ukrajině. Takže tam byla ta česká stopa. Snažím se prosazovat všechna ta témata, včetně korupce. Jestliže Ukrajina se nedokáže reformovat, aby to byl funkční stát, tak na frontě mohou vojáci předvádět cokoliv.“

Nejmladší účastník besedy Filip Horký měl pozitivní informaci: „Mám štěstí, že mohu pracovat pro DVTV, protože když přijdu s čímkoliv včetně Ukrajiny a pokud jsem schopen to vyargumentovat, tak nepřijde otázka, jestli to někoho bude zajímat. Na druhou stranu, máme určitý limit, je nás tam ‚pět a půl‘ a musíme pojímat poměrně velkou agendu. Kapacita toho, co můžeme pojmout, je bohužel naplněna stejně tak jako je naplněno to, co jsou diváci schopni ‚odkoukat‘. A to nás limituje. Nejsem tedy limitován šéfy, ale diváky a jejich kapacitou vnímat.“

Libor Dvořák se pochválil: „Mám to asi nejjednodušší. Ukrajinská témata nabízím jak ve své rodné stanici Český rozhlas Plus, tak v Radiožurnálu. Když to chtějí, což se stává, jak bych to řekl slušně, velmi zhusta, tak mám minimálně jednou týdně vlastní pořad a tam to prostě dám. Ukrajina je novinářsky velký problém. Teď se postupně ukázalo, že Ukrajina, jak tvrdím, jakkoliv je to režim oligarchický, tak je daleko demokratičtější než ten ruský. My musíme usilovat o to, aby se Ukrajina stala součástí evropského prostoru, ale ukrajinský establishment dělá všechno pro to, aby to nešlo.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT platit z nemocnic i domovů seniorů? „Zvěrstvo.“ Výbuch u Motoristů

22:15 ČT platit z nemocnic i domovů seniorů? „Zvěrstvo.“ Výbuch u Motoristů

Mají platit za Českou televizi i ti, kteří televizi nemají? Na sněmu Motoristů sobě zazněla odpověď …