Tento týden: Policie drsně zakročila proti uprchlíkům i těm, co křičeli, ať je nechá na pokoji. Podívejte se

11.06.2015 9:21

Slzy, obušky a manifestace. Sever Paříže se proměnil v těchto dnech v bojiště mezi uprchlíky a pořádkovými silami. Občanské asociace vystoupily na obranu uprchlíků proti policii. „Mají hlad,“ tvrdí. Z francouzských médií překládá Josef Brož.

 Tento týden: Policie drsně zakročila proti uprchlíkům i těm, co křičeli, ať je nechá na pokoji. Podívejte se
Foto: Archiv
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Imigrace, jež v těchto týdnech zaměstnává všechny státy Evropské unie (EU), dostala tento týden zcela nový akcent. V úterý večer ovládla Paříž, hlavní město druhé nejsilnější země Evropy, manifestace na podporu nelegálních uprchlíků. Manifestace ovládla zejména stanici metra La Chapelle, jež se 2. června stala místem, kde pařížská policie zasáhla již potřetí v týdnu proti lidem „bez papírů“ pocházejícím převážně v Afriky. Na výzvu občanských sdružení se zde shromáždilo na 500 manifestujících, převážně z řad extrémní levice.

Právě pod mostem na stanici La Chapelle, nacházející se v severní části města, hojně obydlené přistěhovalci ze třetího světa, se v posledních dnech rozhodlo stanovat na 450 migrantů, kteří si zde vytvořili svou vlastní základnu, další polehávali v přilehlém parku Dormoy. Někteří se pokusili proniknout i do kostela svatého Bernarda. Toto místo bylo již před devatenácti lety, v roce 1996, místem násilného vyklizení uprchlíků, kteří se tu zabarikádovali. Tehdy se tak událo za vlády pravice, nyní stejným způsobem postupuje vláda levicová.

Manifestující, jež obklopily pořádkové síly se štíty a helmami, skandovali například: „Respektujme a ubytovávejme uprchlíky!“ Někteří přinášeli teplé jídlo a nápoje pro ty z uprchlíků, kteří dosud zůstávají na místě. V pondělí evakuovala policie uprchlíky z haly Pajol, což se neobešlo bez násilných střetů, neboť kolem nich vytvořily „občanské hlídky“ ochranný kordon.

Další fotografie a videa ZDE

Migranti byli v tomto týdnu pořádkovými silami „sčítáni“ a „identifikováni“ – a násilím dováděni do autobusů, odkud vedla přímá cesta na komisařství 18. pařížského okrsku k výslechu. Část z nich bude patrně putovat letadly do svých původních zemí. Mezi Afričany podle francouzských sdělovacích prostředků byli Eritrejci, Súdánci, Somálci a Egypťani. Večerník Le Monde soudí, že část z uprchlíků pochází rovněž z nejnovější vlny imigrace, jež byla francouzskými úřady umístěna 100 kilometrů za Paříží, odkud se sami přemístili do severní Paříže.

Florent Gueguen, jeden z organizátorů manifestace na podporu uprchlíku z Národní federace sdružení na sociální začleňování (FNARS), uvedl, že důvodem, proč se uprchlíci přemístili do Paříže, byl nedostatek finančních prostředků. „Měli prostě hlad,“ řekl. „Úřady měli přeci jenom zajistit trochu více potravin.“ Evakuace migrantů vyvolala doslova mediální poprask. Část levice, mezi nimiž jsou komunisté, ale i ekologové, postup vlády Manuela Valls kritizuje. Bývalá ministryně první socialistické vlády Cécile Duflotová označila postup za „morální Waterloo“.

Posledními silami se snaží zachránit pověst levice Anna Hidalgová, jež oznámila, že pro uprchlíky chystá otevřít „ubytovací centrum“. Otázkou zůstává, zda čtrnáct dnů, o nichž Hidalgová mluví, bude stačit na zvládnutí administrativních záležitostí. Národní fronta (FN) Marine Le Penové, známá svými názory na problematiku imigrace, celý postup kritizuje. „Byli evakuováni, aby byli jenom lépe ubytováni – a to za peníze daňových poplatníků,“ sdělil generální tajemník strany Nicolas Bay. „Je třeba jednoznačně vyhostit z celého území všechny ilegální přistěhovalce,“ oznámil.

Klíčovým problémem zůstává, zda uprchlíci mají v úmyslu žádat o politický azyl. Pokud o něj projeví zájem, nemohou být násilím podle zákona vyhoštěni. Mezi imigranty je ovšem mnoho těch, kteří již byli odmítnuti, nebo vůbec o politický azyl neusilují, uvedla starostka Paříže Anne Hidalgová. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…