Tímto rozhodnutím by prý Spojené státy zničily Evropu. Hovoří vlivný novinář z Moskvy

12.02.2015 10:34

Editor deníku Moscow Times Peter Hobson kritizuje sílící tlak některých amerických politiků, kteří požadují vyzbrojení Ukrajiny. Takové rozhodnutí by podle Hobsona vyvolalo válku s ničivými důsledky především pro evropský kontinent.

 Tímto rozhodnutím by prý Spojené státy zničily Evropu. Hovoří vlivný novinář z Moskvy
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres
reklama

Hobson tvrdí, že pokud se rozhodne americký prezident Barack Obama vyzbrojit Ukrajinu, zradí tím evropské zájmy a pouze tak nahraje Kremlu. „Američtí politici tvrdí, že poskytnutí zbraní umožní Ukrajině účinně čelit proruským separatistům. Říkají, že tento krok přiblíží konflikt na Ukrajině k mírovému řešení a přinutí Putina jednat. Osobně jsem však přesvědčen, že Rusko takové rozhodnutí bude považovat za vyhlášení války a dojde jen k další eskalaci konfliktu,“ je přesvědčen Hobson.

„Kreml už několikrát dokázal, že je schopen a ochoten pro prosazení své politiky prolévat krev. Západ však na to, aby jeho vojáci umírali za Ukrajinu, rozhodně připraven není,“ poukazuje Hobson a konstatuje, že Spojené státy mají tváří v tvář eskalaci napětí z ruské strany jen dvě možnosti. „Buď Obama zatroubí k ústupu a Spojené státy ztratí na své důvěryhodnosti, nebo se zaváže k financování války, do které se zapojí pouze zprostředkovaně,“ píše Hobson.

celý text v angličtině najdete ZDE

To však bude podle jeho názoru stát životy další tisíce lidí na obou stranách barikády. „Dojde ke zpřetrhání vazeb mezi Ruskem a Evropskou unií a vytvoří se tak obrovská bezpečnostní krize na celém evropském kontinentu. Nemluvě o ekonomických důsledcích způsobených pokračováním sankcí,“ upozorňuje Hobson. Editor moskevského listu dále kritizuje viceprezidenta Bidena a senátora McCaina. „Oba dva neustále hřímají, že evropští politici jsou slabí a nerozhodní. Jim se to však lehko mluví, když Spojené státy leží na druhé straně zeměkoule a jejich obchod s Ruskem je minimální,“ kritizuje Hobson.

„Evropská unie by však přišla o desítky tisíc pracovních míst a u jejích hranic by navíc zuřila válka. Pokud hodlají političtí vůdci Spojených států a Evropské unie zaujmout principiální postoj, měli by tak učinit pouze v hospodářské, finanční a diplomatické oblasti. Američané tvrdí, že hájí principy svobody a mezinárodního práva. Místo toho hrají nebezpečnou hru s penězi a životy ostatních,“ varuje v závěru Hobson.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA

18:45 „Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA

Miliardář Ivo Valenta se obává, kdy k nám dorazí progresivní vlna ze Spojených států. „V jiných část…