„To je moje válka.“ Albrightová má ulici v Praze. Jindřich Šídlo vzpomíná

22.07.2025 21:15 | Monitoring

Jindřich Šídlo se na svém facebookovém profilu podělil o vzpomínku, kterou v něm vyvolal pohled na ulici pojmenovanou po Madeleine Albrightové. Při té příležitosti připomněl událost z roku 1999, kdy tehdejší americká ministryně zahraničí údajně reagovala na českou mírovou iniciativu ve věci bombardování Jugoslávie výbušnými slovy: „To je moje válka.“

„To je moje válka.“ Albrightová má ulici v Praze. Jindřich Šídlo vzpomíná
Foto: Repro Youtube
Popisek: Jindřich Šídlo

Anketa

Máte důvěru ve velení Armády České republiky?

1%
98%
hlasovalo: 4358 lidí
 Novinář Jindřich Šídlo na svém facebookovém profilu zveřejnil fotografii ulice pojmenované po Madeleine Albrightové na Praze 5.

Praha tím v roce 2022 vzdala poctu ženě, která se narodila v české metropoli, stala se první ministryní zahraničí USA ve vládě prezidenta Billa Clintona. Proslula jako tvrdá zastánkyně amerických zájmů a výrazně zasáhla do světové diplomacie.

Právě při pohledu na tuto ulici si Šídlo vzpomněl na jednu z nejvypjatějších událostí moderní historie – bombardování Jugoslávie v roce 1999.

Připojil svou vzpomínku na situaci, kdy česká vláda tehdy údajně přišla s česko-řeckou mírovou iniciativou, která měla být podepsána v Pekingu.

V reakci na tuto diplomatickou snahu podle Šídla Albrightová v češtině vykřikla: „Co se do toho pletete, to je moje válka.“

Jindřich Šídlo svůj příspěvek doprovodil těmito slovy: „Možná jste to viděli, já dneska poprvé. Vzpomněl jsem si u toho na příhodu, která se měla stát na jaře 1999 při bombardování Jugoslávie, kdy česká vláda přišla s česko-řeckou mírovou iniciativou podepsanou v Pekingu. ‚Co se do toho pletete (překlad JŠ), to je moje válka,‘ křičela údajně podle pamětníků ministryně plynulou češtinou na jednoho ze Zemanových ministrů…“

V kontextu české iniciativy a tehdejší citlivé geopolitické situace připomíná tento výrok nejen osobní angažovanost Madeleine Albrightové, ale i trvající dilema, které Česká republika řeší dodnes: hledání vlastní zahraniční politiky mezi loajalitou ke spojencům a schopností nabídnout vlastní hlas.

Albrightová byla známá svým důrazem a rozhodností v krizových situacích i nekompromisním přístupem při konfliktech, jako byla právě zmíněná intervence NATO v Jugoslávii v roce 1999.

Po odchodu z politiky působila jako profesorka mezinárodních vztahů na Georgetown University, psala knihy a angažovala se v řadě humanitárních a demokratizačních iniciativ.

V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody – nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech.

Madeleine Albrightová zemřela 23. března 2022 ve věku 84 let. Podle informací rodiny podlehla rakovině. Její smrt vyvolala silné reakce nejen v USA, ale i v České republice. Tehdejší americký prezident Joe Biden o ní řekl, že její jméno je synonymem Ameriky jako síly dobra ve světě.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 30 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

22:40 Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

Datový vědec Petr Ludwig, odborník na bezpečnost v mediálním a digitálním prostoru Roman Máca a Tony…