„To je ta kráva, co se soudí s Babišem.“ Aktivistka z Milionu chvilek zavírá obchod na venkově. Prý jí tam schválně nechodili místní

04.07.2020 7:25

Zatímco ze soudního sporu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) vyšla aktivistka Jana Filipová vítězně, podnikání známé demonstrantce Milionu chvilek ztroskotalo. Svůj koloniál U Jany v obci Koloveč, potýkající se s dlouhodobě likvidačními tržbami, byla nucena zcela uzavřít. Za neúspěšným podnikáním podle ní však nestojí špatný podnikatelský záměr, dlouhodobě z neúspěchů viní podporovatele Babiše.

„To je ta kráva, co se soudí s Babišem.“ Aktivistka z Milionu chvilek zavírá obchod na venkově. Prý jí tam schválně nechodili místní
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Jana Filipová.

Anketa

Sledujete i letos seriál Chalupáři?

38%
62%
hlasovalo: 6313 lidí
„Koloniál zavřen,“ konstatuje Filipová ve vzkazu na svém facebookovém profilu a táže se, co teď má dělat se zbytky zboží a vybavení.

Hned však dodává, že se nevzdává a „bojuje dál na všech frontách“. Jednou z těchto „front“ zřejmě bude i bleší trh v Plzni, kde má o nadcházejícím víkendu působit.

O tom, že je podnikání Filipové dosti nerentabilní, sama informovala již v loňském roce; koronavirová krize tak její konec zřejmě jen urychlila.

Již počátkem prosince demonstrantka, která nad ministerským předsedou vyhrála u Okresního soudu Praha-západ, sdělovala omezení provozu svého koloniálu v obci Koloveč. „Celý můj koloniál je prostě jeden velký propadák,“ přiznala tehdy na videu.

„Vypadalo to velmi nadějně ze začátku, protože první tři týdny se za mnou sjížděli v podstatě sympatizanti ze široka daleka, z celé republiky, takže ty tržby byly, ale v okamžiku, kdy jsem začala být závislá na místních, tam mi prostě do toho obchodu přijde tak šest, maximálně někdy devět lidí za den a tržby se pohybují okolo pěti šesti stovek. Když mám tisícovku, tak si říkám, co se stalo,“ řekla tehdy majitelka koloniálu U Jany v městysi na Domažlicku s 971 obyvateli.

Fotogalerie: - Pochod Milionu chvilek

Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...

Situace přitom byla dosti likvidační již velmi dlouhou dobu, což také rozebrala: „Teď jsem udělala součet na listopad. V podstatě tržby celkově za měsíc jsou dvacet šest tisíc, což je jeden velkej průser, to vám potvrdí každý, kdo se pohybuje v obchodu, protože vzhledem k tomu, že mi z toho patří nějakých třicet procent, tak to prostě není na přežití.“

Aktivistka tvrdí, že za jejím neúspěchem není špatný podnikatelský záměr, nýbrž Babišovi podporovatelé. „Když to řeknu úplně po pravdě a úplně natvrdo, tak jsem prostě skutečně narazila v plném rozsahu na mentalitu místních, … ten můj soud s Babišem mi místní lidé neodpustí,“ tvrdila v prosinci.

Na sklonku minulého roku ještě hýřila drobným optimismem a doufala, že se situace zlepší s tím, jak opadne odpor proti ní, který popisovala takto: „Jestliže tady prostě koluje obecně po obci názor, že: ‚To je ta kráva, co se soudí s Babišem, tam já v životě nepůjdu‘. Jestliže se tady vyskytnou takoví lidé, kteří rozmlouvají, když vidí, že někdo ke mně chce jít, do toho koloniálu, tak oni ho zastaví na ulici a začnou mu to rozmlouvat s tím, že ať ke mně vůbec nechodí, že jsem strašně drahá a podobně, přitom u mě v životě nebyli… no tak prostě proti tomuhle nemám šanci bojovat,“ vzdychala majitelka na videu.

Kromě navážení se do obyvatel malého městyse jí zřejmě nepřidaly ani výroky z období počátku koronavirové krize, kdy Čechy nazvala „národem debilů“. „Konstatuji, že jsme fakt národ debilů!“ sdílela své pocity na facebooku koncem února, kdy se Češi připravovali na příchod koronaviru rozměrnými nákupy.

„My jsme skutečně stádo, naprosto neschopné vlastního rozumného uvažování, kterému stačí ukázat nějakého imaginárního bubáka a my zalezeme 10 metrů pod zem,“ zanalyzovala tehdy stav české společnosti Filipová.

Aktivistku a demonstrantku proslavila žaloba na Babiše, v níž se ohradila proti jeho výroku vůči demonstrantům na srocení z předloňského 11. července, kdy poslanci rozhodovali, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. Babiš v reportáži následně uvedl, že protestující jsou „stále stejní lidi“ a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude“. Premiér podle ní svými vyjádřeními zasáhl do jejích práv.

Po rozhodnutí okresního soudu v její prospěch se Babiš proti verdiktu odvolal s tím, že výroky nebyly způsobilé zasáhnout do práv Filipové a obecně nejsou dehonestující.

Po úspěchu u soudu se Filipová stala známou tváří Milionu chvilek a často se objevuje jako jedna z hlavních účastnic akcí spolku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Most: 45 tisíc dávek na rodinu? Podělané plínky, flašky a nákupy. Dusno po zpovědi primátora

14:04 Most: 45 tisíc dávek na rodinu? Podělané plínky, flašky a nákupy. Dusno po zpovědi primátora

Hnutí Lepší sever sdílelo článek, v němž redakce PL monitorovala výroky mosteckého primátora Jana Pa…