„To mlčení je teď politická taktika, nebo prostě nevíte?!“ Neuvěřitelná grilovačka Pekarové v ČT

10.01.2022 20:37

Vláda Petra Fialy požádá ve středu večer Poslaneckou sněmovnu o důvěru, potřebné hlasy už má. O tom, zda bude chtít pětikoalice upravit diskusní prostor pro opozici, hovořila v pořadu Interview ČT24 předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. U moderátorky Barbory Kroužkové se zapotila, když měla říct, kdy se dozvíme, kde vláda ušetří peníze. Stranou nezůstaly ani personální změny u policie a schůzky Víta Rakušana (STAN) s hradním kancléřem.

„To mlčení je teď politická taktika, nebo prostě nevíte?!“ Neuvěřitelná grilovačka Pekarové v ČT
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda ve středu požádá Sněmovnu o důvěru, Pekarová Adamová očekává bouřlivou debatu. „Očekávám, že bude košatá a dlouhá, ale to k demokratické diskusi patří. Doufám, že udržíme kultivovanost a úroveň diskuse, jakou si zaslouží,“ sdělila předsedkyně Sněmovny, že se na jednání hlasování připravuje i z hlediska řízení schůze.

Anketa

Je omluvitelné, že poslanec Farský jede na půl roku studovat do USA?

hlasovalo: 31115 lidí

Při diskusi chce dát opozičním poslancům v rozpravě stejný prostor: „Chceme měřit stejným metrem a abychom dbali na jednací řád a dodržovali jej, ten určitě nepotřebuje žádné velké revoluční změny, je ale důležité jej vymáhat a dodržovat,“ uvedla.

Nemá v plánu změny sněmovních pravidel, jako je změna jednacího řádu, omezení délky vystoupení zákonodárců či změny v přednostních právech a interpelacích. „Myslím, že je to skutečně jenom o tom dodržovat současná pravidla tak, jak jsou psaná,“ dodala. Doufá, že docházka ministrů současné vlády nebude tak tristní jako u vlády předchozí.

Česko čeká vlna omikronu a Ministerstvo zdravotnictví je nyní v režii TOP 09

Anketa

Jste pro zrušení covid pasů, tedy pro to, aby neočkovaní mohli volně chodit kamkoliv?

89%
9%
hlasovalo: 24339 lidí
Pekarová Adamová je prý s prací ministra Vlastimila Válka spokojená: „V současnosti je Ministerstvo zdravotnictví klíčové, je to jistě nelehké pole a ministr Válek si zde vede dobře,“ dodala.

Moderátorka Barbora Kroužková ale kontrovala, že seniory nad 60 let se mu očividně proočkovat stále nedaří, neočkovaných je 383 tisíc. „Vy jste mluvili o škále motivačních kroků, co se dělá, uniklo mi něco?“ optala se političky. Ta řekla, že pozornost se zaměřila na ty, kteří očkovaní již byli, aby dostali posilující třetí dávku, právě ta podle ní ochrání proti omikronu.

Když už mluvila o posilující dávce, přičetla k tomu Kroužková dalších 477 tisíc seniorů nad 60 let, kteří si ještě pro třetí dávku nepřišli. „To je v součtu potenciálně přes 860 tisíc zranitelných seniorů,“ vyčíslila moderátorka s tím, že po kampani a motivačních prvcích ani vidu, ani slechu.

Pekarová Adamová pak odkázala raději na ministra zdravotnictví Válka: „Já tu nechci mluvit za ministra, ty nejlepší informace o tom, co konkrétního má přichystáno, by vám podal on,“ reagovala. „Když je tu teď neumíte říct ani vy, tak takové informace asi ani nejsou,“ odsoudila Kroužková.

„Určitě v tomto směru odkážu na pana ministra Válka, aby on obhájil kroky, které činí. My se chceme vyhnout tomu, aby zaznívala různá vyjádření a vznikala pak různá nepochopení a rozporuplné informace,“ omluvila se předsedkyně TOP 09, že odmítá za ministra k tématu očkování hovořit.

Nová vláda také slibuje úspory

Před volbami pětikoalice sebejistě hovořila o tom, že přepíše rozpočet a sníží jej až o 80 miliard. O tom, kde přesně se bude škrtat konkrétně, ale stále mlčí.

Anketa

Počíná si premiér Fiala ve své funkci dobře?

4%
91%
hlasovalo: 29537 lidí
„To mlčení je teď politická taktika, nebo prostě nevíte? Je to bezradnost, zjistili jste, že 80 miliard nenajdete?“ zajímala se dál Kroužková. „Nazvěme to tou taktikou,“ pousmála se tajemně Pekarová Adamová a pouze uvedla, že na hledání této částky se ve vládě intenzivně pracuje. „Oznámíme to jako celek, nebudeme říkat jednotlivé dílčí položky,“ dodala.

Kroužková ale pokračovala v nátlaku: „Nemohli jste je hledat dřív, když už jste o tom mluvili před volbami?“ otázala se. „Tak ministři jsou pár týdnů na svých resortech... já bych jim nevyčítala, že ještě nemají hotový rozpočet,“ zdůraznila Pekarová Adamová. „Chceme být schopni dát ucelenou konkrétní informaci,“ doplnila.

Za sebe vyjmenovala, kde chce ušetřit v nákladech v rámci Sněmovny, třeba na zahraničních cestách, nákupu různých služeb, jako je tlumočení, a další. Kroužková ji zarazila, že mluví o drobných, což dotčená Pekarová Adamová odmítla.

„Jedním dechem říkáte, že chcete šetřit, ale bobtnají tu posty pro náměstky,“ zmínila Kroužková kritiku opozice na politické náměstky. „Když mě bude kritizovat někdo, kdo má za sebou bilanci, že v tomto státě navýšil počty státních zaměstnanců o desítky tisíc, za to, že si vezmu dva náměstky, tak promiňte, ale tomu já už se musím pousmát,“ uzavřela Markéta Pekarová Adamová.

Na závěr došlo na kritiku hnutí STAN kvůli policii a financování

„Nás lidé ale volili proto, abychom v tom státě udělali změnu, musíme přinést i jasnou deagrofertizaci státu. To zkrátka bez personálních změn obecně není možné udělat,“ uvedla politička.

Na poznámku, zda je změna i to, že vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se koncem loňského roku dvakrát setkal s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a omluvil se za to, uvedla: „Nechci za něj mluvit, ale umím si představit, že někdy je to zkrátka nutné. Třeba když ladíte postup schůzky s panem prezidentem. Neměli bychom z toho vytvářet něco, co není potvrzené, že se tam stalo,“ zdůraznila Pekarová Adamová na závěr moderátorce.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čínský chargé d’affaires pro PL: Fakta mluví sama za sebe: Politika „dynamického nulového covidu“ je vědecká a efektivní

20:30 Čínský chargé d’affaires pro PL: Fakta mluví sama za sebe: Politika „dynamického nulového covidu“ je vědecká a efektivní

ParlamentníListy.cz nabízejí článek chargé d’affaires čínského velvyslanectví Čang Mao-minga k aktuá…