„To řvou Pražáci.“ Odpůrci Babiše, příznivci Vystrčila? Občan hovořil

20.09.2022 10:51

Souboj o senátora za Jihlavu získal nečekaný náboj. Proti předsedovi Miloši Vystrčilovi, který zde obhajuje svých osm tisíc hlasů z minulých voleb, stojí v barvách ANO Jana Nagyová. A protože ji podporuje Andrej Babiš, není na mítincích nouze o křik a vypjaté emoce.

„To řvou Pražáci.“ Odpůrci Babiše, příznivci Vystrčila? Občan hovořil
Foto: David Hora
Popisek: Odpůrci expremiéra

V minulém týdnu se Andrej Babiš a Jana Nagyová potkávali u soudu, kde oba čelí žalobě kvůli kauze Čapí hnízdo.

Jana Nagyová je ale současně také kandidátkou do Senátu, která se ve volebním obvodu Jihlava snaží porazit předsedu této komory Miloše Vystrčila. Andrej Babiš s ní tento týden objíždí Vysočinu s předvolební kampaní.

„Pojali jsme to symbolicky, jako střet estabilishmentu s bezprávím. Určitě víte, že paní Nagyová je se mnou před soudem, přestože nic neudělala,“ připomněl předseda ANO na mítinku ve Slavonicích. O něm reportovala MF DNES.

Tam i v dopoledním čase dorazily dvě znesvářené skupiny. Jak příznivci Andreje Babiše, tak jeho odpůrci s píšťalkami.

„Do Senátu Vystrčil,“ skandovala asi dvacítka lidí do Babišova projevu. „To nejsou místní, to je náplava z Prahy. Mají tady chalupy a myslí si, že to tady budou řídit,“ poznamenal jeden z místních.

ParlamentníListy.cz sledovaly Babiše a Nagyovou na setkání s voliči v Dačicích.

„Za Babišovy vlády bylo líp. Přesně, jak to mají napsáno na autě. Chceme ho podpořit,“ slyšeli jsme na náměstí už před příjezdem. Podpořit jej přišla i 98letá paní Marie Klangová, která prý předsedovi ANO fandí, protože má ráda chytré lidi.

I zde bylo několik odpůrců s transparentem „Podporujeme Miloše Vystrčila“. „Ti nás zase dneska budou provázet a budou pískat. Tak si jich prosím vás nevšímejte. Oni v sobotu večer uvidí, co si lidi myslí o jejich pětikoalici,“ komentoval jejich účast Andrej Babiš.

Miloš Vystrčil je podle něj člověkem, který se dokázal 24 let živit politikou, aniž by kdykoliv udělal cokoliv pro občany.

„Jeho profese je učitel a za celý život se nenaučil anglicky. Já jsem byl na americké ambasádě s prezidentem Zemanem a Vystrčil si neuměl objednat v angličtině ani kafe. Druhý největší ústavní činitel. Má třináct funkcí, je omylem předseda Senátu,“ rozjel kanonádu opoziční předák. Připomněl, že Miloš Vystrčil dokázal minule získat toliko 8150 hlasů.

S tímto mandátem jezdí po světě, třeba na Tchaj-wan, kde podle Babiše výrazně poškodil náš automobilový průmysl.

„Tenhle člověk chtěl zbavit prezidenta Zemana svéprávnosti, když byl tehdy v nemocnici. To je člověk, který je totálně asociální, který vlastně říká lidem – no tak zálohy, to si zaplaťte sami. Ty všechny jeho výroky tady nechci ani opakovat. Je absurdní, že právě takoví lidé jsou v nejvyšších funkcích a v zahraničí dělají jen ostudu,“ hřímal.

Miloš Vystrčil mezitím také vsadil na kontaktní kampaň. Novináři ze Seznam Zpráv jej objevili, jak v městysu Stará Říše s papírovými taškami předvolebních materiálů obchází domácnosti. Řekl jim, že on na rozdíl od paní Nagyové nemá žádného loutkovodiče, který by po kampani jezdil s ním. Vystrčila doprovázela místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix.

Na náměstí v Dačicích ale padl ještě jeden názor: „Pana Vystrčila určitě ne. A je to můj kamarád. Vždy jsem byla voličem ODS, ale bohužel – kam teď sklouzla, tak s tím nechci mít nic společného,“ svěřila se novinářům jedna z přihlížejících dam.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…