„Tohle je útok státní moci!“ Fialovi se postavil silný nepřítel. Václav Klaus

25.01.2022 17:27

Exprezident Václav Klaus se domnívá, že schvalováním pandemického zákona dochází k útoku státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a ústavou chráněná práva. Píše to server Novinky.cz.

„Tohle je útok státní moci!“ Fialovi se postavil silný nepřítel. Václav Klaus
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý prezident ČR, Václav Klaus

„V těchto chvílích dochází k mimořádnému útoku státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a ústavou chráněná práva,“ podotkl exprezident k pandemickému zákonu, který měli poslanci ve zrychleném režimu projednávat dnes. Pro veto SPD se však projednávání zákona přesunulo na příští týden.

Podle Klause má zákon umožnit, aby stát omezil ústavou chráněné základní občanské svobody vyhláškou tří ministrů. „Hrubým způsobem a pod hrozbou drakonických sankcí,“ domnívá se Klaus. 

Dodal, že novela pandemického zákona dává do rukou ministerských úředníků možnost zavedení faktického válečného stavu a zmrazení života bez schválení vlády a Parlamentu. Vadí mu také spěch, za kterého má být zákon přijat. Podle něj je rychlost zdůvodňována „údajnou hrozbou vzniku podzimní ‚vlny‘ covidu-19“.

„Útoky na svobodu byly v historii vždy vedeny pod zástěrkou vyšších cílů. Nedovolme, aby pod záminkou ochrany zdraví obyvatel dostaly vybrané ministerské aparáty do rukou takovouto represivní moc,“ dodal Klaus. 

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26737 lidí
Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) neprojedná. Před prodlužováním jednání varovala členka zdravotního výboru Michaela Šebelová (STAN), je podle ní třeba platnost zákona prodloužit, protože země se stále nachází ve stavu pandemie. „Neschválením prodloužení se obíráme o prostředky, jak zvládnout podzimní vlnu,“ uvedla Šebelová na tiskové konferenci.

Místopředsedkyně poslanců ODS Eva Decroix doplnila, že koaliční kluby jsou přesvědčené o tom, že předpis je jen nástrojem pomoci a má pomoci překlenout období epidemie. „Považujeme ho za nutný,“ uvedla.

Sněmovna měla předlohu projednat dnes odpoledne zrychleně ve stavu legislativní nouze. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že kvůli vetu SPD ale předpis na programu nebude. „Pravděpodobně k němu bude muset být mimořádná schůze příští týden v úterý,“ řekl. Počítá s tím, že do novely koaliční strany zařadí i ustanovení o omezení účinnosti předpisu, které minulý týden vláda vypustila.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Lídr SPD Tomio Okamura řekl, že novela je pouze jinak pojmenovaným nouzovým stavem. Kritizoval i právě vládou schválenou neomezenou platnost návrhu. Dále hnutí SPD požaduje, aby pro vstup do restaurací a dalších zařízení stačilo prokázat se negativním testem na koronavirus a aby byly uznávány protilátky, dodal Okamura. Veškerá proticovidová opatření by podle něj měla být cílová.

Zdravotnický výbor Sněmovny dnes doporučil omezit časovou platnost části předpisu do konce listopadu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s úpravou souhlasil. Připomněl, že původně navrhoval prodloužení platnosti části zákona o vydávání restrikcí do konce srpna příštího roku. Nynější znění zákona předpokládá, že platnost těchto ustanovení skončí 28. února.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra.

Proti novele dnes na Malostranském náměstí v blízkosti Sněmovny protestovalo zhruba osm stovek příznivců hnutí Chcípl PES. Michálek označil za vrchol nevkusu využití šibenice na demonstraci. Připustil, že předpis je kontroverzní, má ale zabránit nutnosti lockdownů a v maximální míře zachovat svobody lidí při účinném boji s pandemií.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…