„Tolik pokrytectví". Mynář utřel Vystrčila, odešel a novináři měli smůlu

18.10.2021 15:12

Akce senátorů, zejména Miloše Vystrčila, je od počátku vedena snahou zbavit prezidenta Miloše Zemana jeho úřadu. Vystrčil sám se navíc chce mediálně zviditelnit. Tak události posledních dní kolem zdravotního stavu prezidenta vysvětlil kancléř Vratislav Mynář.

„Tolik pokrytectví". Mynář utřel Vystrčila, odešel a novináři měli smůlu
Foto: screen ČT24
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář

Nejprve Mynář vyvrátil několik fám z minulého týdne. Zdůraznil, že žádný občan nemůže být hospitalizován proti své vůli a prezident Zeman o hospitalizaci i dalších úkonech týkajících se jeho zdraví vždy rozhodoval sám.

Anketa

Bude Fiala lepší premiér než Babiš?

12%
84%
hlasovalo: 26550 lidí

Hospitalizace začala předminulou neděli na návrh prezidentova lékaře prof. Zaorala, a podle Mynáře se tak stalo poté, co prezidentovo okolí včetně jeho rodiny na prezidenta naléhalo. „Převoz a hospitalizace prezidenta byly plánované,“ zdůraznil Mynář.

Pokud by prezident byl v bezvědomí, jak někteří tvrdili, měl by kyslíkovou masku a byl by napojen na přístroje. A nic takového na indiskrétně pořízených fotografiích a videích z jeho převozu do Ústřední vojenské nemocnice nebylo vidět.

„Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky je obslužná organizace k výkonu pravomocí prezidenta,“ pokračoval kancléř. Informace o zdraví prezidenta jsou ale pouze v dispozici Miloše Zemana a jeho rodinných příslušníků.

„Kancelář prezidenta republiky se zodpovídá pouze panu prezidentovi a bez jeho souhlasu nelze informovat ani si vyžádat žádné informace. Mediální hra, kterou vyvolal předseda Senátu pan Vystrčil svým dopisem, aby KPR zjišťovala nebo poskytla informace, které nejsou v souladu se zákonem, měla sloužit jako vždy pouze ke zviditelnění.“

Mynář dodal, že tolik pokrytectví, jako dnes předvádějí senátoři v čele se svým předsedou, v životě nezažil.

Vše podle něj od počátku směřuje ke snaze zbavit prezidenta jeho pravomocí.

Prezident Zeman jej již v minulém týdnu požádal, aby připravil svolání Poslanecké sněmovny na 8. listopadu. Aby se zabránilo jakýmkoliv spekulacím, byl k tomuto aktu přizván i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Pak Mynář ještě poděkoval občanům za projevy podpory prezidentovi a Ústřední vojenské nemocnici za nejlepší možnou péči. Poté se s mluvčím Ovčáčkem s novináři rozloučili a odešli, třebaže přítomní novináři nahlas volali své otázky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …